aktuálně1

 

Přelom v léčbě závažných stavů imunity a osteoartrózy

Výsledkem světové spolupráce Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC), české biotechnologické společnosti PrimeCell Therapeutics a korejské biotechnologické firmy HansBiomed budou léky pro léčbu osteoartrózy, revmatoidní artritidy a dalších závažných imunitních stavů. Celkové náklady výzkumu jsou odhadovány na 45-100 mil. Kč a formou klinických zkoušek by se měl buněčný lék k pacientům dostat nejpozději v roce 2019.

„Cílem PrimeCell je dostat lék k pacientům do klinických zkoušek co nejdříve ale také jej vyrábět v dostatečném množství, aby byl k dispozici pro všechny pacienty, kteří jej potřebují“ říká Dagmar Hrůzová, lékařská ředitelka PrimeCell a vedoucí výzkumu. Dostatek buněk pro výrobu léku umožní pupečník, což je unikátní zdroj kmenových buněk, který mohou rodičky pro výrobu cenného léku darovat. “Biologický odpad přeměníme v lék, aniž bychom zatěžovali dárce buněk“ vysvětluje Hrůzová. Speciální bioreaktor umožní výrobu léku v dostatečném množství a požadované kvalitě. Bioreaktor k výrobě buněčného léku doposud v České republice nikdo nepoužil.

Pro to, aby mohl být lék podáván pacientům, jsou potřeba přísné zkoušky na bezpečnost a kvalitu. „Očekáváme, že výsledkem náročného vývoje a výzkumu bude buněčný lék, který splní přísné požadavky na bezpečnost, čistotu, stabilitu a účinnost“ doplňuje Petr Beneš, vedoucí výzkumu za FNUSA-ICRC a odborník na interakce mezi buňkami. „Před schválením výroby léku bude muset být účinnost a bezpečnost ověřena v klinických zkouškách podle platné české i mezinárodní legislativy, například v naší klinicko-farmakologické jednotce a na několika dalších pracovištích,“ dodává Gorazd B. Stokin, šéf FNUSA-ICRC.

Léčebné vlastnosti nemají pouze kmenové buňky, ale také růstové faktory, které tyto kmenové buňky obsahují. Korejská biotechnologická firma HansBiomed bude popisovat charakteristiku jednotlivých buněčných produktů a navíc zkoumat jejich účinnost při kostním hojení.

Buňky z pupečníku budou použity i při léčbě závažné komplikace transplantace kostní dřeně, tzv. reakce štěpu vůči hostiteli. „Přestože transplantace vyléčí leukémii, až polovina pacientů trpí závažnými problémy po transplantaci popřípadě dokonce na tuto komplikaci umírá,“ dodává Hrůzová.

„Ze strany FNUSA-ICRC se nejedná o první spolupráci s korejskými partnery. V roce 2015 byla dohodnuta výměna výzkumných pracovníků FNUSA-ICRC a Korejským ústavem pro výzkum mozku (Korea Brain Reserach Institute, KBRI), společné výzkumné projekty a publikace, zaměřené zejména na léčbu a prevenci onemocnění mozku,“ podotkl Martin Pavlík, ředitel svatoanenské nemocnice. Dohoda o spolupráci byla tehdy podepsána v průběhu návštěvy předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky v Jižní Koreji za účasti obou šéfů výzkumných organizací Suh Yoo-hun za KBRI a Gorazd B. Stokina za FNUSA-ICRC.

Tisková zpráva, 28.3.2017, Brno
Kontakt za FNUSA: Ing. Petra Veselá – tisková mluvčí FNUSA, tel. 604 121 122, petra.vesela@fnusa.cz
Kontakt za PrimeCell Advanced Therapy, a.s.: MUDr. Elen Šťastná, tel. 602 658 827, media@primecell.cz

Česko se musí stát centrem obchodu, udržet doma marži. Cesta vede přes Izrael.

Český export do Izraele rostl loni o 58 procent a mohl by se dostat třeba až na dvojnásobek. „Budoucnost je především ve společných investicích v Africe nebo v Asii,“ říká president Česko-izraelské obchodní komory Pavel Smutný.

LN: Na jaké hodnotě je dnes náš obchod s Izraelem?

Podívejme se na vývoj za minulý rok, jsou to až neuvěřitelná čísla, ale je to realita. Jde už o 23 miliard korun jen pro český export, což je meziroční nárůst o 58 procent. Ještě nemáme zanalyzováno, co se stalo, ale obchod se zkrátka rozjel. V porovnání s tím je přímý vývoz do Číny už jen dvojnásobný.

Dnes je Izrael náš pátý export mimo Evropskou unii a nepochybně i kvalitativně roste. Za něj se dostávají země jako Japonsko, Spojené arabské emiráty, Norsko, Mexiko či Indie.

LN: Asi nikdy nemůže dosáhnout hodnoty Německa, ale na jaká čísla se až může dostat?

Srovnání s Německem není správné. Německo je pro naši ekonomikuzásadní partner, sousední země, jsme součástí jeho širší ekonomické zóny. Co nás zajímá na obchodní výměně s Izraelem, je hlavně struktura toho čísla, tedy kolik je v něm škodovek a kolik jiného zboží. Potenciál našeho vývozu je dle mého odhadu 45 miliard korun ročně, určitě mezi 40 až 50 miliardami. Naopak je to také poddimenzované, takže se můžeme na dovozu dostat ke dvaceti miliardám ročně. Vzájemně jistě můžeme dosáhnout hodnoty obchodu ve výši 60 miliard za rok.

Ve vztahu k Izraeli zkrátka a dobře nejde jen o vzájemné sympatie a politické zájmy, jde o obrovský potenciál růstu, který máme jen s málokterou blízkou zemí. Je to malá spřízněná velmoc.

LN: Které firmydnes nejvíce rozvíjejí vzájemnou spolupráci?

Například izraelská společnost Teva je 14. největším plátcem DPH v Česku. Zásadní ovšem je, že jsme koupili za miliardy klíčový radarový systém, součást izraelského systému Iron Dome. Jde o projekt, který by se dal nazvat průlomovým, protože se v něm snoubí zájem státu, byznysu i vědy a výzkumu. Jednoznačně je to výsledek mezivládní spolupráce.

Je to ale především špičková technologie, kterou rozhodně neprodají každému i z důvodu bezpečnosti a vojenských tajemství. Podílí se na něm i pardubická společnost Retia ze zbrojařského impéria Excalibur Jaroslava Strnada a zapojena má být i tamní univerzita. Jsem si jistý, že se tím dostáváme na vyšší úroveň spolupráce. Mimochodem, i v Izraeli nesou tento mobilní systém automobilyTatra, ke kterým tam mají obrovskou, přímo životní důvěru. I když je paradoxně kupují přes Spojené státy.

LN: Dává ale smysl uvažovat třeba o rozvoji výrobních kapacit, když u nás je dnes nedostatek pracovní síly a v Izraeli je naopak velmi drahá?

Vůbec ne, výrobouse už dnes zbohatnout nedá. My už jsme ve výrobě snad na hranici toho, co je možné, a sice nejsme chudá země, ale bohatá také ne. Neměli bychom se s tím spokojit. Není pravda, že jsme navždy odsouzení být ekonomickou výkonností i životní úrovní za Německem. Tuto ambici jsem ostatně slyšel i od některých vedoucích představitelů naší ekonomiky.

LN: Jak tedy má vypadat budoucí česko-izraelská spolupráce?

Sladká budoucnost, kterou si představuji, je, že budeme společně pronikat na třetí trhy. Máme pro to unikátní podmínky a věřím, že během pěti let bude významné číslo pro český export znamenat spolupráce s Izraelem na trzích v Africe, v jihovýchodní Asii a v dalších zemích, ve kterých je alespoň jeden z našich států už přítomný.

Musíme se stát centrem obchodu a udržet v Česku marži, přidanou hodnotu, která dnes plyne do zahraničí. Nic proti zahraničním koncernům, ale odtok 400 miliard korun ročně je zkrátka realita, která nepovede k bohatnutí země. Povede k němu, pokud budou naše firmy investovat a podnikat ve třetích zemích a zisky pak poplynou zpátky k nám. Pokud se zkrátka budeme chovat stejně jako silné západní státy. A to půjde ve spolupráci s Izraelem, ne s tradičními velkými zeměmi.

Izrael pro nás není konkurence a ani nějakou nadřazenou zemí. Vnímá nás jako rovnocenného partnera.

LN: Jak se to projeví u nás, v naší ekonomice?

Jednoduše, přílivem kapitálu k nám, ne jeho odlivem, jako je tomu dnes. Přes další dělnická místa a platy dělníků se životní úroveň radikálně nezvýší. Jde samozřejmě o peníze, o kapitál a o volný kapitál, kterého zatím nemáme tolik, ale zlepšuje se to. A pak samozřejmě o odvahu podnikat za hranicemi. To je přesně to, v čem je Izrael napřed.

Důvody, proč spolu mají naše dvě země spolupracovat, se dále zvýrazňují. Jde o to, aby Západ pochopil, že Praha je západně od Vídně a Česká republika není jen nějaká banální postkomunistická země. A abychom my pochopili, že Izrael není jenom nějaká válečná ekonomika, která se někde potácí na Blízkém východě.

LN: Máme už dnes nějaký konkrétní příklad?

Jeden příklad, o kterém se málo mluví, je Meopta Přerov. Čtvrtinu obratu dělá právě v Izraeli, má tam vývoj a expanduje na další trhy.

LN: Může tomu nějak napomoci stát?

To je velká otázka, kterou se snaží řešit například vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL – pozn. red.) se svým plánem na ministerstvo vědy. Většina vědeckých institucí, podobně jako třeba kulturních, neprošla zásadní transformací. Organizace vědy a výzkumu je další velká oblast, kde nám může být Izrael velkým příkladem. V Česku je to bohužel velmi citlivé téma, podobně jako třeba účtenkyv restauracích. Kdokoliv by chtěl podobně ukázat účty ve vědě, narazil by na velkou rezistenci.

LN: Může být na překážku českým firmám, pokud obchodují s muslimskými zeměmi v regionu? Nevytváří to v Izraeli nežádoucí dojem?

Ne. To je jeden z mýtů, který je u nás rozšířený, ale je nepravdivý. Mnoho firem se bojí, že pokud mají obchodní zájmy v arabském světě, tak že je to v Izraeli diskriminuje. Samozřejmě, toto téma může rezonovat v obranném průmyslu, a kdybychom měli vojenské dodávky režimům nepřátelským Izraeli, tak je to něco, co se u spojenců zkrátka neočekává. Ale to se netýká běžného obchodu a ani arabské země nemají nějaký zvláštní problém, naopak.

LN: Pokud jsem byznysmen, jedu poprvé na schůzku do Tel Avivu, co mám a co naopak nemám dělat?

Nemusíte mít kravatu. Dokonce byste ji ani mít neměl. Ale musíte být perfektně připravený. Do Izraele musíte jet s tím, že všechno umíte nazpaměť, máte to nacvičené, máte svůj projev, máte přesné cíle. Víte, čeho chcete dosáhnout. Že je chcete o něčem přesvědčit, nebo jen o něčem informovat. Musíte mít perfektní podklady a tím si je získáte. Jakmile uvidí, že jste reálný, tak je v zásadě jedno, jak se chováte. Zajímá je byznys.

My na to jdeme zpravidla přesně opačně, nejdřív chceme získávat sympatie. To není jako v Asii, kde se předávají dárky, existují nepsaná pravidla byznysových námluv a pak se teprve bavíte o obchodu. V Izraeli je jedno, jestli jste královna krásy. Chtějí vědět, co, kdy, jak a za kolik bude. Žádné dojmy je nezajímají.

Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/cesko-se-musi-stat-centrem-obchodu-udrzet-doma-marzi-cesta-vede-pres-izrael-161-/firmy-trhy.aspx?c=A170313_171537_firmy-trhy_jakl

Česko-izraelská smíšená obchodní komora v roce 2017

I v roce 2017 bude naše Komora dále rozvíjet česko-izraelské vztahy a pokračovat v navázané spolupráci s izraelskými partnery. Opět se budeme věnovat organizaci misí na významné akce konané v Izraeli a zprostředkujeme členům rovněž nabídky obdržené od velvyslanectví ČR v IL či zástupce CzechTrade v IL. Ve spolupráci s HK ČR a SPD ČR budeme i nadále pokračovat ve spoluorganizování podnikatelských delegací u příležitosti konání státních a oficiálních cest a návštěv ústavních činitelů z ČR a IL.

Izrael patří mezi nejdůležitější obchodní relace ČR. Jako obchodní komora se samozřejmě dlouhodobě snažíme tento trend podporovat a napomáhat navazování vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi.

V roce 2017 bude Česko-izraelská smíšená obchodní komora (ČISOK) pokračovat v úsilí o větší zapojení a spolupráci českých a izraelských firem na poli vědy, výzkumu a inovací, zejména v oblasti aplikovaného výzkumu a transferu výsledků VVI do průmyslové praxe.

Dále bychom rádi spolupracovali s vládou ČR a TA ČR na zajištění veřejné podpory za motivujících podmínek pro podnikovou sféru a transferu dobré praxe z izraelských a českých institucí a podniků. Pro naše členy a veřejnost chceme uspořádat konferenci na téma VVI za účasti izraelské a české strany.

Rozšíříme náš Výbor VVI o zkušené manažery na poli aplikovaného výzkumu a investic do VVI. Proto budeme aktivní i ve věci podpory start-up firem, u kterých předpokládáme využití výsledků VVI a transferu know-how.

ČISOK naváže i na loňskou konferenci Digitální zdravotnictví Izrael – Slovensko – Česko a bude konfrontovat zkušenosti prezentované na konferenci s reálnými podmínkami v Izraeli a na Slovensku při implementaci Národní strategie elektronického zdravotnictví, kterou na konci roku schválila vláda ČR.

Komora bude v roce 2017 věnovat velkou pozornost bezpečnostní politice v souvislosti se zvyšujícími se riziky vnější i vnitřní bezpečnosti. Pozornost zaměříme na hodnotovou orientaci i na praxi v obraně země a občanů s využíváním zkušeností z Izraele. Trvalým a velice aktuálním tématem pak zůstává bezpečnost na poli kybernetiky.

ČISOK bude svým členům nadále zprostředkovávat informace a názory významných institucí a osobností ovlivňujících veřejný život v ČR ve formě diskusních setkání a kulatých stolů s osobnostmi společenské, kulturní, podnikatelské i akademické sféry. V jarních měsících nás pak opět čeká již 6. ročník udílení prestižní Ceny Arnošta Lustiga.

Pro obory a oblasti, které v Komoře zatím nedominují, jsme připraveni na podnět členů ČISOK vytvářet mikro týmy k řešení problémů u nás i ve spolupráci ČR – IL.

A samozřejmě se velmi těšíme na nové členy, kteří vstoupili během roku 2016 nebo na jeho přelomu. Uvítáme je společně na tradičním setkání s novými členy, kde se nám tentokrát představí i nový velvyslanec Státu Izrael v ČR.

Komora má tak před sebou další velice zajímavý a na události bohatý rok.

Veletrh Věda Výzkum Inovace (28. února – 2. března 2017, Brno)

Veletrh Věda Výzkum Inovace (VVVI) vytváří novou interdisciplinární platformu propojující vědeckou a výzkumnou sféru s podnikatelským prostředím. Poskytuje příležitost školám, firmám, výzkumníkům a vědeckým týmům alespoň jednou ročně fyzicky představit výstupy své práce sobě navzájem i odborné a široké veřejnosti. Na veletrhu se budou prezentovat především inovační firmy, vědecko-technické parky a centra, vědecké týmy, samostatní výzkumníci, vysoké školy, instituce, další organizace a společnosti, bez jejichž činnosti by výzkum, vývoj, inovace a jejich zavedení do praxe nebylo možné. Aplikátoři výsledků VaV zde představí úspěšné zavádění inovací v praxi a budou mít možnost získat náměty a partnery pro své další projekty. Návštěvníci budou mít možnost se seznámit s jejich činností a s ukončenými, právě probíhajícími, nebo plánovanými projekty.

Partnerem druhého ročníku Veletrhu VVI je i Česko-izraelská smíšená obchodní komora.

Veletrh Věda Výzkum Inovace bude pro vystavovatele a zájemce z odborné veřejnosti zahájen Slavnostním otevřením, za přítomnosti významných osobností z různých vědních oborů a státní správy.

Více informací naleznete na: http://www.vvvi.cz

Hoří Izrael

Asi většina z nás s hrůzou přijala zprávy o obrovských požárech v Izraeli. Přinesla je ve čtvrtek 24. listopadu 2016 téměř všechna velká média.

Šokující nebyl jen rozsah požárů, ale také rychlost, s jakou se rozšířily po celé zemi. Když vezmeme, že mezi jednotlivými ohnisky požárů je také přes 200 km, a že jich během 24 hodin vzplálo na 250, tak těžko věřit na náhodu. Záhy se také objevily zprávy o prvních zatčených, kteří byli obviněni ze žhářství. Byly zveřejněny první fotografie jednoduchých zařízení, která policie našla připevněná ke stromům a naplněná zápalnými látkami s roznětkami. Dokonce byli zadrženi i pachatelé při pokusu zapálit hasičskou stanici! Hořelo i na dvou místech na okupovaných územích, kde vzplály lesy nedaleko židovských osad.

Letos si připomínáme 115 let od založení KKL – JNF. Po celou tu dobu KKL sází stromy. Za čtyři dny však shořelo území, které je svým rozsahem stejné, jako Liberecký kraj! S přeměnou pouště na obyvatelný kus země je tedy na chvíli konec. Zatímco my stromy sázíme, jsou jiní, kteří je zapalují.

A tak není jiná cesta, než nahradit ztráty materiálu hasičům, aby byli připraveni na další požáry. Doplnit jim zničené hadice, zdravotnický materiál, chemikálie do hasiva, techniku apod. Dále pak chceme pomoci v zabezpečení požářišť a obnově zničených cest v lesech. Teprve potom bude možné vyčistit lesy od ohořelých pahýlů. Nakonec budeme muset počkat až se trochu vyčistí zem, prosolená hektolitry mořské vody, kterou na ni vylila letadla při hašení a pak znovu a znovu sázet stromy a pečovat o ně. Aby alespoň naše děti viděly lesy, které jsme už my zažili.

Kdo si také myslí, že bychom se vzdávat neměli, ať se přidá k nám na webu www.kkl-jnf.cz, na e-mailu: zosa@email.cz, nebo prostě pomožte jak můžete na účet č. 153159004/2700. Jak řekla Golda Meirová – Židé si nemohou dovolit luxus být pesimisty!

Michal Pacovský
prezident Českého výboru KKL – JNF

Zahájení vývoje čipů a biosenzorů pro regenerativní medicínu

Očekáváme, že vývoj nových léků pro složitá onemocnění bude v budoucnu možné úspěšně testovat na kombinovaných tkáních umístěných na čip či biosenzor.

4MEDI-Centrum buněčné terapie a diagnostiky a.s., zahájila dlouho připravovaný projekt s názvem . Cílem projektu je nastavit základy a definovat koncepci translačního pracoviště cílícího především na domény mikro a nano technologií, jako je aplikovaná mikrofluidika a produkty využívající nano částic a buněk.

Konkrétní aplikace a produkty postavené na technologiích mikrofluidiky a čipů otevírají možnosti doposud nevídané. Poslední světové výzkumy ukazují na možnosti zefektivňování celé řady odvětví, jako biomedicína, chemie, materiálové inženýrství, hydrodynamika, molekulární a analytická chemie, fyzika povrchů, mikroelektronika, buněčná biologie, ale také přímý přínos pro člověka.

V biomedicíně se nejdále prozatím dostal vývoj v oblasti tzv. modelů nemocí a modelů multitkání a orgánů na biosenzoru/chipu. V kooperaci s ostatními pracovišti je záměr zahájit vývoj tzv. multibuněčných a multitkáňových platforem, jako srdce na čipu a mozku na čipu pro testování léků. Lze očekávat, že k efektivnímu vývoji nových léků pro složitá onemocnění bude v budoucnu nezbytné testování právě na kombinovaných tkáních umístěných na biosenzor a čip.

Biologové a inženýři ve 4MEDi současně otevřou velký prostor spolupráci s podobně zaměřenými institucemi základního výzkumu ve světě, a také mladým vědcům a studentům. Pro ty bude vypsáno postupně několik soutěží.

Odkaz na světový základní výzkum v oblasti čipů a biosenzorů:

http://news.harvard.edu/gazette/story/2016/10/the-first-fully-3-d-printed-heart-on-a-chip/?utm_campaign=HUBweekly&utm_source=hs_email&utm_medium=email&utm_content=364024 00&_hsenc=p2ANqtz-8GEftr9FaONy3wLFEI6ZAJjQZ4u8NDLaSU1q7_3NeWndO9ocegx82qyvXwWBjb4VdJonI08sq4v3MIGOTE 7W59hsast5xBQN3qtvujSfvWW1FSR3Q&_hsmi=36402400

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151109182039.htm

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006291X15310639

Autor textu: PrimeCell Therapeutics a.s.

Mezenchymální buňky pupečníkové tkáně pro klinické studie – technologický transfer z Číny

Laborantky PrimeCell a Národního Centra Tkání a Buněk dokončily přípravu na transfer know-how z firmy SCLNOW do ČR a EU. Jedná se o postupy pro zpracování mezenchymálních buněk separovaných z pupečníkové tkáně, které SCL vyvíjí více než 10 let. Ty budou sloužit vědcům jako standardizovaný zdroj buněk pro využití v klinických studiích.

V roce 2015 založily PrimeCell Therapeutics a čínská společnost SCLNOW společnost SCL Biological Czech. Cílem je postupný transfer know-how směřující k vybudování evropské banky mezenchymálních kmenových buněk se sídlem ČR.

Týdenní trénink zpracování buněk v SCLNOW byl dalším milníkem v procesu budování banky mezenchymálních kmenových buněk s vysokou mírou jakosti a bezpečnosti vhodných pro přípravu klinických studií. Detailní část know-how se týkala osvojení technologických postupů a metodik kontrol kvality pro kultivované a kryoprezervované mezenchymální kmenové buněk z tkáně pupečníku. MSC tkáně pupečníku jsou buňky multipotentní, schopné přeměnit se na různorodé buňky anebo tkáně v lidském organismu. Představují proto významný potenciál pro výzkum a následnou léčbu mnoha onemocnění.

PrimeCell si osvojením know-how postupů buduje svou kompetenci ve zpracování různorodých typů tkání, které jsou zdrojem lidských buněk pro další využití.

Autor textu: PrimeCell Therapeutics a.s.

Národní Centrum Tkání a Buněk a.s.

Konference Digitální zdravotnictví Izrael – Slovensko –Česko

Česko-izraelská smíšená obchodní komora ve spolupráci se společností NESS Czech s.r.o. pořádá dne 13. září 2016 konferenci Digitální zdravotnictví Izrael – Slovensko –Česko , která se uskuteční pod záštitou velvyslance Státu Izrael v ČR, J.E. Garyho Korena.

Předběžný program konference:

Úvodní vystoupení
JUDr. Pavel Smutný, president ČISOK

Stav elektronizace zdravotnictví v jednotlivých státech
RNDr. Jiří Schlanger, člen Rady ČISOK

Srovnání české národní koncepce eHealth a slovenského řešení
Zuzana Jakubová, eHealth konzultantka

eHealth v českém systému zdravotnictví – proč vlastně?
Martin Kult, vice-president Ness Czech
Peter Linhardt, eHealth senior konzultant, Ness Slovakia

Přínosy digitálního zdravotnictví pro hlavní části zdravotního systému
Matyáš Falta – projekt CEMACH (Izraelské zdravotnictví)

Jednoduchost a bezpečí – budoucnost informačních systémů ve zdravotnictví
Václav Koudele, Microsoft

Diskuse

Networking raut

Účast na konferenci je podmíněna pozvánkou a registrací.

Závěrečné vystoupení izraelského premiéra na Business fóru v Jeruzalémě

„Chceme s vámi dělat obchod a to teď!“ řekl na závěr Business fóra premiér Netanjahu.

Weizmannův institut a BIOCEV spojí síly proti Alzheimerově chorobě

Narodil se v USA, ale více než třicet let působí na jednom z nejšpičkovějších vědeckých pracovišť na světě – Weizmannově institutu věd. Za své přínosy v oblasti molekulární biologie a medicíny byl oceněn několika izraelskými i zahraničními cenami a jmenován čestným profesorem čínské akademie věd. Jeho cílem je najít nové cesty vedoucí k léčbě neurologických poruch včetně Alzheimerovy choroby a autismu. Profesor Joel L. Sussman navštívil začátkem listopadu Prahu, aby zde jednal o spolupráci se svým protějškem prof. Pavlem Martáskem, ředitelem Centra BIOCEV a členem Výboru pro vědu, výzkum a inovace ČISOK.

Krátce před vaším příjezdem do České republiky proběhla bilaterální jednání mezi izraelským a českým prezidentem. Během setkání mimo jiné zaznělo, že prostor pro spolupráci se nachází zejména na poli vyspělých technologií jako nano- nebo biotechnologie. Spolu s prof. Martáskem jste ukázkovým příkladem takové spolupráce. V čem konkrétně spočívá?

Práce ve strukturní biologii znamená pokusit se pochopit, jak pracují molekuly v našem těle. Svým způsobem jde o nanostroje. A pokud chcete dobře poznat jejich funkci, musíte zjistit, jak vypadá. Velká část práce, kterou s profesorem Martáskem děláme, je studium trojrozměrných struktur těchto nanostrojů, většinou proteinů. Tyto látky jsou důležité, jelikož pracují jako enzymy a pomáhají urychlit různé reakce. Vytvářejí části našeho těla, nacházejí se ve svalech, srdci, mozku. Někdy se však molekuly pokazí. Pak se je snažíme opravit, například přidáváním malých léků, nebo dokonce upravováním proteinů.

Míra informovanosti o důležitosti základního výzkumu, tedy vaší oblasti, je veřejností trochu opomíjena na úkor aplikovaného výzkumu. Přitom jde o první krok ke spolupráci vědců s průmyslem. Kde je podle vás hranice mezi těmito dvěma procesy bádání?

To je opravdu velice dobrá otázka. Většina mé práce vždy obnášela základní výzkum. Byl jsem poháněn zvědavostí. Chtěl pochopit, jak věci fungují. Ale všechno, co jsem dělal, vždy rychle vyústilo v něco, co mohlo být aplikováno. Uvedu příklad. Zkoumali jsme protein v mozku, který má na starosti komunikaci mezi buňkami. Ukázalo se, že tato molekula je naprosto zásadní, protože na ni cílí Alzheimerova choroba. Naše práce vyústila v pochopení toho, jak všechny současné léky využívané k léčbě Alzheimerovy choroby fungují a, což je nejdůležitější, pomohla nám vyvinout lepší léky na toto onemocnění.
Výzkum jsme na začátku takto nesměrovali, ale protože se jednalo o základní výzkum a my jsme uspěli a nikdo jiný to nedělal, vyneslo nás to do čela. Takže často díky naší práci a dalšímu výzkumu ve Weizmannově institutu lidé zjišťují, že provádění základního výzkumu často znamená obrovský skok. Pokud provádíte aplikovaný výzkum, samozřejmě děláte postupné kroky ke zlepšení věci. Nicméně základní výzkum některých témat může přinést něco zcela nového.
Jednou z oblastí, na kterých pracujeme, je dětské onemocnění zvané Gaucherova choroba. Pracujeme s izraelskou společností, která vyvinula protein, který původně vyráběla jiná americká společnost. Ta izraelská našla způsob, jak ho vyrábět mnohem, mnohem levněji. Američané to dělali pomocí buněk vaječníků čínského křečka. Jenom když to řeknete, zní to draze. Léčba jednoho dítěte s americkým lékem stála téměř 400 000 dolarů za rok. Izraelská společnost vyvinula stejný lék. Americký patent se totiž týkal pouze toho, jak ten lék vyráběli, a ne léku samotného, protože se jedná o přírodní protein. A Izraelci vyrobili tento lék v buněčných kulturách mrkve. Skoro stejně jako se vyrábí pivo. Dali nám vzorek a my jsme ten protein studovali a dokázali, že je ve struktuře k nerozeznání od toho amerického. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv USA nechal izraelskou společnost okamžitě přeskočit do závěrečné fáze 3 klinických studií. Prošly a tento lék byl oproti americkému léku se stejnou účinností schválen za zlomek nákladů. Takže v tomto případě jsme provedli základní výzkum, když jsme prozkoumali strukturu, a výsledkem byl okamžitý přesun do aplikovaných fází.
Pracovali jsme i v řadě dalších oblastí. Některé práce byly provedeny na základních proteinech, které se podílejí na rozbíjení jedné konkrétní chemické vazby zvané organofosforová vazba mezi molekulou kyslíku a fosforu. Zkoumali jsme to opět jen proto, abychom viděli, jak to funguje. Ukazuje se, že mnohé insekticidy tuto chemickou látku obsahují, takže jsme nyní vyvinuli způsob jak zachránit životy lidí, kteří nějaký insekticid pozřeli nebo jím byli otráveni ať již náhodně, nebo z jakéhokoliv důvodu. Opět to začalo jako základní výzkum toho, jak jisté molekuly fungují, a vyústilo v něco opravdu užitečného. Je možná důležité vědět, že mezi základním a aplikovaným výzkumem existuje nejasná hranice. Pokud má někdo možnost provádět základní výzkum, tedy nechat se při výzkumu vést zvědavostí, vede to někdy k obrovským krokům vpřed.

Můžete prosím uvést i další příklady?

Zřejmě nejzajímavějším je spolupráce s jedním čínským kolegou. Během návštěvy Izraele se zmínil o existenci čínské tradiční léčby, která se používá více než 2000 let jako pomoc k léčbě ztráty paměti. Způsob, jakým funguje, je velice jednoduchý. Vychází z malolistého mechu, který roste na zemi. List mechu utrhnete, vložíte ho do horkého čaje, necháte minutu louhovat a poté čaj vypijete. Podle čínské literatury lidé, kteří pijí tento čaj, mají mnohem lepší paměť. Zní to až moc jednoduše a samozřejmě nikdo na Západě tomu nevěřil.
Dva čínští vědci vzali list tohoto mechu a extrahovali všechny možné chemické látky, které tam dokázali najít. U jedné z nich se zdálo, že reaguje právě s tou molekulou, se kterou reaguje i jeden západní lék používaný k léčbě Alzheimerovy choroby. Byli jsme zvědaví, jestli interakce vypadá stejně v látce. Reaguje s molekulou stejně jako onen západní lék? Získali jsme tuto chemickou látku od našich kolegů v Číně. Pak jsme si podrobně prohlédli trojrozměrnou strukturu tohoto tradičního léku přístupem, který jsme používali. Vzájemná reakce byla téměř k nerozeznání od západních léků. Napsali jsme o tom krátké pojednání a ukázalo se, že je to podle všeho vůbec první příklad, který ukazuje podrobný mechanismus toho, jak funguje tradiční medicína. Čínská vláda se o naši práci ohromně zajímala. Nejprve tomu věnovala velkou publicitu po celé Číně a poté investovala v Číně desítky miliard amerických dolarů na spuštění výzkumu tradiční čínské medicíny na atomární úrovni. Takže jsme s tím začali jen proto, že jsme byli zvědaví. Číňané viděli, že by to mohlo mít obrovský potenciál a samozřejmě to zašlo ještě dál. Pro nás to bylo naprosto fascinující, protože jsme viděli, jak něco, co se zdá naprosto neuvěřitelné, může mít ve skutečnosti stejný základ jako něco jiného, co lidé na Západě vyvíjejí již přes deset let. Číňané tuto léčbu znají již 2000 let, aniž by přesně věděli, proč tak funguje.

Podstatnou část svého vědeckého života jste zasvětil Alzheimerově chorobě a autismu. V jaké fázi se nacházíte při objevu nových léčebných metod proti těmto nemocem?

U Alzheimerovy choroby existuje jeden cíl, o kterém se ví, že sice tuto chorobu neléčí, ale zpomaluje ji. Jedná se o paliativní léčbu. V našem případě jsme se opět zaměřili na strukturu. Představte si, že si zabouchnete klíče. Při pohledu na zámek však dokážete navrhnout nový. My se nacházíme v takové pozici, kdy navrhujeme lepší klíče k výlučné interakci s jedním proteinem, při které by docházelo k menšímu počtu vedlejších účinků. V tom spočívá náš výzkum pro Alzheimerovu chorobu.
U autismus je to mnohem základnější. Zkoumali jsme proteiny, které měly nějakou podobnost ve struktuře. Z řady důvodů jsme se zajímali o Alzheimerův protein acetylcholinesteráza, který jsme zkoumali. U jednoho ze zkoumaných proteinů se objevila jistá souvislost s autismem. Izolovali jsme sloučeninu a začali zkoumat, s čím reaguje. S jedním z proteinů, se kterým vzájemně reagovala, jsme šli za kolegy, kteří zkoumají dětský autismus, a ono se ukázalo, že mutanty v tom druhém proteinu, v tom, který jsme zkoumali, někdy souvisejí s autismem. To vedlo k řadě dalších studií, které ukázaly, že existuje asi patnáct proteinů, které mají podobné účinky. Každý z nich může mít jednu mutaci, která může být spojena s autismem. Proto se v této práci zdá, že je opravdu důležité prostě zkoušet a zjišťovat, jaký je společný základ pro to, co by mohlo být příčinou autismu. Ale nalezení léku je ještě hodně daleko.

Takže v první řadě jde o to zjistit příčinu vzniku?

To není nic neobvyklého. Pokud chcete zkusit začít léčit chorobu jako autismus, která vypadá tak záhadně, první věcí je pokusit se zjistit, zda se jedná o chorobu genetickou, environmentální a podobně. A to jsme zde viděli – existuje zde patrný genetický základ. To je nyní zřejmé.

A počet výskytů choroby se zvyšuje nebo snižuje?

Není pochyb o tom, že počet případů Alzheimerovy choroby roste. Je to velice jednoduché – máme pokročilejší medicínu a lidé déle žijí. Alzheimerova choroba spíše vypadá jako přirozený jev. Narodíte se, vyrostete, dostanete se do puberty, dospějete a zestárnete. Objeví se řada degenerativních chorob (např. diabetes). Alzheimerova choroba je ve skutečnosti onemocnění, při kterém se v mozku začnou proteiny lepit k sobě, téměř jako by ho ucpávaly. Není pochyb o tom, že větší počet lidí se dožívá více než 80 nebo 90 let a v tom zřejmě spočívá důvod vyššího výskytu této nemoci. Existuje ještě další druh tohoto onemocnění nazývaný časný nástup Alzheimerovy choroby, který se objevuje již kolem šedesátky. Ten s tím podle všeho nesouvisí, a proto si nemyslím, že existuje nějaký náznak zvýšení tohoto druhu časného nástupu. Počet případů Alzheimerovy choroby se zvyšuje jen proto, že je nyní více starších lidí a brzy bude Alzheimerovou chorobou trpět asi 25 % lidí starších 90 let.

Vyskytly se také případy, kdy byla Alzheimerova choroba diagnostikována i v mladším věku?

Jistě. Úplně první případ, který dr. Alzheimer zkoumal, byla pacientka ve věku těsně nad 50 let. Zjistilo se to při pitvě. Tento typ časného nástupu Alzheimerovy choroby je opravdu jiný než standardní demence. U demence je velice častým jevem, že když zestárnete, začnete ztrácet paměť. Alzheimerova choroba je druh demence, při které se mění struktura mozku. Zejména oblast krátkodobé paměti je hodně poškozena. Uvnitř mozku existuje spousta ucpávek a změtí, které nejsou běžně vidět, když pitváte lidi, kteří Alzheimerovu chorobu nemají.

Jde především o genetické onemocnění, ale existují i nějaké publikace dokazující ovlivnění jinými faktory, například stravou nebo znečištěným ovzduším?

Z hlediska genetiky existuje jeden konkrétní protein zvaný tau protein. Pokud dojde ke konkrétní mutaci, konkrétní vadě v tomto proteinu, tak máte mnohem větší tendenci onemocnět Alzheimerovou chorobou. Je to příčina onemocnění pouze u malého procenta lidí. Pokud tuto mutaci máte, existuje vyšší pravděpodobnost. Nicméně pokud tuto mutaci nemáte, stále můžete Alzheimerovou chorobou onemocnět. Nevím o žádných údajích, které by naznačovaly, že dnes existuje vyšší frekvence v rámci některé věkové skupiny v porovnání s minulostí. Což ale tuto možnost nevylučuje. Problém spočívá částečně v tom, že Alzheimerova choroba se rozvíjí velice pomalu. Pravděpodobně spousta lidí, kteří onemocní Alzheimerovou chorobou, až jim bude 80 let, mají její zárodky již před šedesátkou, aniž by cokoliv nasvědčovalo tomu, že ztrácejí paměť. Tato choroba se velice těžce podchycuje. Zkoumají se faktory prostředí. Existují oblasti, kde převažuje? Existují jistá města, kde 20 % lidí ve věku 60–70 let trpí Alzheimerovou chorobou. U těch lidí se musí jednat o něco genetického nebo něco v prostředí. Nicméně dosud neexistují žádné průkazné studie. Takové studie mohou nyní vzniknout díky tomu, jak je svět propojený přes internet. Tyto druhy studií naprosto změní medicínu, ale dosud nebyly provedeny.
Weizmannův institut věd patří mezi nejlepší výzkumné instituce na světě. Čím to, že je tak úspěšný například v získávání mezinárodních grantů, zahraničního kapitálu nebo zahraničních vědců?
Za prvé je pro mě těžké chlubit se tímto místem, ale co říkáte, je naprostá pravda. Vyrůstal jsem ve Spojených státech a vystudoval dobré univerzity, Cornellovu univerzitu a MIT, a zejména MIT je vynikající místo. Weizmannův institut je jiný, protože zde neexistuje téměř žádná byrokracie. A to je důležité. Vědci nemají šéfa. Mohou si dělat, co chtějí. Dostanou laboratoř a sdílejí všechny přístroje, o které se dobře starají. Napříč všemi obory probíhají společné projekty.
Měl jsem mladého studenta, který ke mně přišel z matematické fakulty a říkal, že by rád zkusil mou oblast – bioinformatiku. Takové spojení mezi biologií a počítačovou vědou dosud neexistovalo. Potom jsme si sedli a dva nebo tři dny diskutovali, a jak jsme si povídali, řekl mi, abych se znovu podíval na jeden bod v diskusi, o kterém jsme již mluvili. Mluvili jsme o práci z roku 1953 týkající se struktury DNA. Uviděl něco, čeho si ještě nikdy předtím nikdo nevšiml. Během asi dvou týdnů jsme napsali pojednání, které bylo publikováno a které ukazovalo, že tvar DNA má zvláštní matematickou formu, kterou nikdo nikdy předtím neviděl. Tento matematik teď dělá 90 % své práce v biologii.
Za druhé, součástí Weizmannova institutu jsou rodinné domy, kde žije asi 40 % vědců se svými rodinami. Studenti navštěvují profesory doma. Stal se z toho téměř způsob života. Nikdo o tom nepřemýšlí jako o práci. Je to velice zvláštní pocit. Myslím si, že lidé by to dělali, i kdyby za to nebyli placeni, což je další rozdíl. Takže tu existuje obrovská interakce. V mnoha institucích, dokonce i ve Weizmannově institutu musíte nakonec rozhodnout, kdo dostane stálé místo a kdo bude povýšen. V případě povýšení mají lidé často obavy. Myslí si, že pokud budou spolupracovat s další osobou, jak potom šéfové poznají, co je moje a co cizí? To je normální problém, se kterým se potýkáme, ale nějak je zřejmé, že konkrétní projekt by se neuskutečnil, kdyby lidé nespolupracovali. Existuje jistá součinnost. Celek je mnohem větší než součet dvou částí. Pozitivní podněcování velice neformálních, ale velice hlubokých vzájemných součinností mezi vědci nás, myslím, opravdu odlišuje od ostatních. Vedení vynakládá veškeré úsilí, aby omezilo byrokracii. Prostě přijdete do práce. Je zřejmé, že nějaká byrokracie tu musí být. Musíte psát zprávy stejně jako kdekoliv jinde, ale v minimální míře. V tomto smyslu je to velice příjemné místo k práci. Je to krásné místo a společná zařízení jsou velice kvalitní. Protože to je dobré místo, přijímá opravdu špičkové mladé vědce. Například jsem si jist, že jelikož jste pracoval v mezinárodních vztazích, tak víte, že Izrael je plnoprávným členem evropského výzkumného a vědeckého programu, rámcového programu – nyní je to Horizont 2020. Je také členem Evropské výzkumné rady (ERC) a jejích programů. Myslím si, že Izrael má jednu z nejvyšších procentuálních měr úspěšnosti ze všech, a myslím, že před dvěma lety ve Weizmannově institutu 60 % žadatelů, kteří podali žádost EU o grant ERC, ho také dostali. V Evropě se celková míra pohybuje kolem 14%.

Izrael je špičkou v transferu technologií. Oproti jiným, například asijským zemím, které obrazně řečeno tlačí výsledky vědy a výzkumu silou, Izrael využívá chytrých nápadů a daří se mu mnohem lépe. Čím to je?

S asijský modelem nejsem seznámen, ale ve Weizmannově institutu probíhá technologický transfer opravdu dobře. Založili jsme neziskovou společnost s názvem Yeda. Podporuje vědce našeho institutu, kteří mají nápad, dokonce i základní myšlenku, o které si myslí, že by mohla mít potenciál pro použití. Jak jsem zmínil již dříve, nedávno jsme pracovali na neznámém proteinu, který by mohl prolomit insekticidy. To by mohlo být nesmírně důležité pro lidi, kteří neúmyslně vypijí nějaký insekticid. I to se stává. Stovky tisíc lidí takto bohužel umírají, mnozí z nich sebevraždou. Tento protein pochází z neznámé bakterie, která žije tři kilometry pod hladinou Tichého oceánu. Poslal jsem bílou knihu do kanceláře transferu technologií a předpokládal, že ji vyhodí. O dva dny později řekli, že tato myšlenka má skvělý potenciál, abych jim poslal více podrobností a uvedl jména objevitelů. O čtyři týdny později ležel na mém stole návrh patentu. Jakmile je duševní vlastnictví chráněno, Weizmannův institut se nepokouší zakládat spin-off firmy. Občas k tomu dochází, ale hlavní způsob, jakým fungují, je, že se snaží pronajmout práva k užívání patentů buď na pět let, nebo na neomezenou dobu. Takže pokud někdo zaplatí dost, může mít neomezená práva a vše, co za to institut požaduje, je určité procento licenčních poplatků. Tento způsob se nám osvědčil. Každá univerzita, každá instituce si zakládá kancelář pro transfer technologií. To je standardní postup. Ve většině z nich působí jeden nebo dva zaměstnanci. Ve Weizmannově institutu jsou to tři nebo čtyři právníci a tři nebo čtyři vědci. Musí tam být patnáct lidí, kteří spolupracují s předním podnikatelem, který se orientuje ve vědě a stojí v čele celé jednotky. Neznám přesné číslo, ale licenční poplatky vynášejí mezi 60–80 miliony USD za rok. To je například mnohem více než ve Stanfordu. Peníze jdou většinou na dotace a zpět do výzkumu a vývoje. Takže toto je kromě grantů další opravdu důležitý zdroj financí.

Dokážete si takový model představit v podmínkách České republiky?

Musí existovat snaha nastavit jasná pravidla pro transfer technologií. Jedním z pravidel je, že vědec, který práci dělá, dostane něco pro sebe osobně. Pokud učiníte objev, tak v momentě, kdy jsou zaplaceny všechny právní poplatky, přijde honorář a určí se čistý zisk. 40 % jde do kapsy vědce a univerzita dostane 60 %. Polovina z toho se vrátí do laboratoře vědce a polovina jde do obecného fondu. Takže kancelář pro transfer technologií nikdo neobchází, protože jinde by tak výhodné podmínky nedostal. Pokud se to pokusíte udělat a najmete si právníka, tak to nefunguje.
Za druhé, Weizmannův institut je opravdu jediným základním výzkumným ústavem v Izraeli. Každého povzbuzujeme, aby dělal to, co chce dělat. Nikoho k ničemu nenutíme. Neexistuje vůbec žádný přístup řízení shora. Každý je podněcován k tomu, aby si, pokud má nápad, promluvil s oddělením pro transfer technologií, které je vždy k dispozici. Zavolám a zeptám se, jestli se můžu zastavit, a oni mi řeknou, abych přišel druhý den ráno. Mohu také poslat program e-mailem. V tomto smyslu je to velice neformální, ale jakmile se informace dostanou do kanceláře, pečlivě se na ně podívají.

Jeden ze třech pilířů Centra BIOCEV je vzdělávání mladých vědeckých pracovníků a studentů. Weizmannův institut si také velmi kvalitně vychovává nové generace vědců. Jaký je rozdíl mezi dobou, kdy jste začínal svou vědeckou kariéru, a dneškem?

Některé věci jsou podobné. Když jsem začínal, měl jsem velké štěstí. Byl to skutečně zlatý věk. Vyrůstal jsem ve Spojených státech a své vědecké výzkumy jsem začal asi deset let poté, co SSSR vypustil Sputnik. Američany to vyděsilo a začali nalévat peníze do vzdělávání vědců. Když jsem byl na střední škole, studoval jsem počítače na Kolumbijské univerzitě. Na střední škole jsem sestrojil s týmem vědců elektronový mikroskop. Dva roky jsem v létě pracoval v laboratoři pro výzkum rakoviny. Když jsme byli studenti, nikdo nedělal vědu kvůli penězům. Dělali jsme vědu, protože jsme byli zvědaví. Peníze nás nezajímaly. Nikdo dokonce ani nepřemýšlel o tom, kde by sehnal práci. Bylo samozřejmé, že nějakou práci seženete. Otázka byla, co chcete studovat.
Myslím, že dnes je situace jiná. Peníze je obtížnější získat. Musíte žádat o všechny ty výzkumné granty, kde nejvyšší míra úspěchu je 15 %. Tehdy byla úspěšnost 80 %. Když jsem byl student, všechno bylo otevřené. Mohl jste si dělat téměř, co jste chtěl, protože jste to dělal pro zábavu. Myslím si, že studenti se dnes více zaměřují na kariéru a hledají oblast, ve které s největší pravděpodobností získají práci, až dokončí studia. Myslím si, že to už není taková legrace.
Ale kvalita studentů, alespoň ve Weizmannově institutu, je vynikající. Když přijímám studenty, často se od nich učím. Stále je vychováváme na základě toho, že jim dáme nějaké vodítko, jak dělat vědu, jak se ujistit, že to dělají správně. Že je jejich experiment správný. Jak napsat pojednání. Studenti začínají svůj výzkum první den, kdy vstoupí do institutu poté, co dokončí bezpečnostní školení. Měl jsem jednoho čínského studenta, který přišel z univerzity v Americe. Přišel do Izraele, protože jeho manželka byla v Izraeli. Po třech týdnech v mé laboratoři řekl: „Joeli, kdy se začnu učit, jak se stát vědcem?“ Řekl jsem mu, že žádné takové školení není – je to, jako když hodíte dítě do bazénu. Prostě začnete pracovat.
Zjistil jsem, že studenti hodně čtou. Většinou na internetu, ne knihy, a to je samozřejmě rozdíl. Ale oni znají obrovské množství nových technologií a velice rychle se učí. Chcete-li v dnešní době dělat dobrou vědu, nemůžete znát jen jednu technologii. Musíte znát spoustu různých přístupů, pokud se chcete vypořádat téměř s jakýmkoliv problémem. Neexistuje žádná „univerzální velikost pro všechny“. Takže v tomto ohledu jsou mladí vědci velice dobří. Jediný problém je, že kvůli obtížnějšímu financování se musí víc zaměřovat na budoucí kariéru. Je pro ně těžké dokonce si jen představit, že nikdo z nás si takové plány nedělal, když jsme začínali. My jsme tak nějak dělali to, o čem jsme si mysleli, že by bylo v laboratoři zajímavé dělat. To, co jsme si mysleli, mohlo vést k objevu. Věděli jsme, že všichni najdeme práci, a všichni moji přátelé také práci měli, takže to nebyl problém. Takže vím, že dnes je to úplně jiný pocit než tehdy.

Existuje nějaké pojítko mezi vědou o strukturální biologii a diplomacií? Lze vědou přispět k nalezení smíru mezi znesvářenými stranami?

Myslím si, že toto je jedna z mála oblastí, kde se lidé mohou vzájemně ovlivňovat v docela odlišných prostředích. Existuje projekt Sesame (Synchrotron-light for Experimental Science and Applications in the Middle East), na kterém se také podílím. Má za cíl vybudovat velký vědecký nástroj na Blízkém východě, jenž mohou využívat fyzici i biologové. Jeden existuje v Grenoblu, jeden v Hamburku. Používají se pro studium fyziky a ke studiu proteinů a proteinových struktur. Nebudu zabíhat do podrobností, ale spojil jsem se s dalším Izraelcem, Palestincem a Italem a dozvěděli jsme se, že Němci mají synchrotron, který se chystají modernizovat, a chtěli ho darovat Blízkému východu jako začátek synchrotronu na Blízkém východě. Tento projekt se mimořádně rozrostl. Budova je kompletní. Prstenec je téměř kompletní. Právě se konstruuje v Jordánsku. Jedná se o jeden z mála vědeckých projektů takového rozsahu, o kterém na Blízkém východě vím a kde se vědci z Izraele, Palestinské autonomie, Jordánska, Turecka, Kypru, Egypta, Íránu a Pákistánu setkávají.
Obvykle sedávám vedle Palestince, kterého dobře znám jako kolegu, Egypťana, náměstka ministra vědy nebo íránského fyzika, což je velice milý člověk. Tento projekt se jmenuje Sesame a určitě jste o něm už slyšel. Dva hlavní finanční přispěvatelé jsou Íránská islámská republika a Izrael. Každý z nich slíbil pět milionů dolarů v průběhu pěti let. Pro Írán je to obtížné kvůli finančnímu bojkotu. Neměli možnost finančně přispět, ale to nyní končí.
Jednou jsem vystupoval na odborném pravidelném setkání v Jordánsku a mluvil jsem s jedním pákistánským biologem. Zeptal se mě, odkud jsem, a já odpověděl, že z Izraele. Řekl mi, že ho to mrzí a že se mnou nebude moci spolupracovat. Mně to nijak nepřekvapilo. Poté jsem měl přednášku, po které mi navrhl, že bychom si měli znovu promluvit. Situace se obrátila. Věda byla natolik důležitá, že zapomněl na všechny ostatní problémy, které s námi měl.
Podobně jsem se seznámil s jedním Palestincem na konferenci UNESCO v Paříži v roce 2001, která se týkala projektu Sesame. Stali se z nás velice blízcí přátelé. Setkáváme se téměř jednou za měsíc. Často spolu diskutujeme o politice. Neshodneme se ve všem, ale mluvíme a nemyslím si, že by se něco z toho vůbec stalo, kdybychom se neshodli ve vědě. Takže si myslím, že věda má potenciál překlenout mnoho předsudků.

Děkuji a přeji mnoho úspěchů (nejen) ve spolupráci s prof. Martáskem.

Rozhovor vedl Mgr. Petr Solil, člen redakční Rady

Česko-izraelská smíšená obchodní komora a Izraelsko-česká obchodní a průmyslová komora podepsaly Memorandum o spolupráci

Dne 22. října 2015 uspořádala Česko-izraelská smíšená obchodní komora ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR v prostorech Lichtenštejnského paláce Česko-izraelské business fórum. Po networkingové snídani následovalo samotné fórum, které moderoval president ČISOK, pan Pavel Smutný. Úvodní řeč pronesli pan Pavel Kysilka, generální ředitel České spořitelny, a.s., pan Vladimír Dlouhý, president Hospodářské komory ČR, pan Jaroslav Hanák, president Svazu průmyslu a dopravy a pan Shraga Brosh, vedoucí izraelské obchodní delegace. poté na fórum dorazili president Státu Izrael, J.E. pan Reuven Rivlin a president ČR, pan Miloš Zeman. Oba presidenti zde krátce promluvili a byli přítomni podpisu Memoranda. Memorandum o spolupráci mezi Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou a Izraelsko-českou obchodní a průmyslovou komorou přinese podporu a rozvoj vstupu českých a izraelských firem na jednotlivé trhy díky vzniku „duálního členství“.

The 27 hottest Israeli startups of 2015

Zdroj: www.businessinsider.com, September 20, 2015

Author: Julie Bort

The always-hot Israeli startup scene has been going even more bonkers lately.

2015 has been a record-breaker for VC funding. The valuations of young companies are skyrocketing and private-equity bankers have arrived in droves, as have Chinese investors.

It all adds up to a very healthy tech community, overflowing with innovation.

We recently visited Israel and met with many, many people in the tech industry and we asked all of them: which startups are you watching?

Of the dozens of startups we heard about and talked to, these are the ones that we found to be particularly outstanding for any number of reasons: their growth, their products, their mission and/or the pedigree of their founders.

OurCrowd: disrupting the venture capital world

OurCrowd is a startup that helps ordinary, upper middle class folks (doctors, lawyers, business owners) invest in startups with the same terms that top-tier VCs get.

These days, tech companies are growing into multi-billion-dollar companies while they are still private. By crowdsourcing its investment fund, OurCrowd is helping more investors tap into that early stage wealth creation.

It’s the brainchild of Israeli powerhouse VC Jon Medved, known as one of the founders of the Israeli startup scene.

IronSource: app discovery and monetization

IronSource helps mobile developers advertise to find customers and add advertising to their apps.

It’s one of Israel’s unicorns, with a $1 billion+ valuation after it raised a $105 million round in February. It employs 550, generates „hundreds of millions“ in revenue and has half a billion users a month, founder and CEO Tomer Bar Zeev told us.

Bar Zeev has a unique management philosophy, too. He likes to acquire companies and then he turns those founders into co-founders at IronSource. So IronSource has 8 founders, and counting.

Earlier this week, he just bought another company, Supersonic, adding 250 more employees, and a few more founders, to the bench.

SimilarWeb: measuring websites and apps

SimilarWeb is another near unicorn. Its mission is to overtake Alexa as the most popular service for analyzing web traffic.

It was founded by charismatic CEO Or Offer, a computer geek who built SimilarWeb to research the competition while running a jewelry business.

A few years ago, he left the jewelry business to focus on SimilarWeb and his company has gone crazy ever since. Last year it grew from 60 employees to 200 and is hiring in New York and Israel about 20 more people a month.

SimilarWeb is backed by gigantic African internet investment conglomerate Naspers.

Zutalabs: a walking printer and Kickstarter darling

Zuta Labs makes a tiny palm-sized printer. You put it on a piece of paper and it walks across the paper, printing words as it goes.

The device went crazy on Kickstarter last year, raising $500,000 and has since raised an undisclosed investment from VCs, CEO Tuvia Elbaum tells us. It also won Best of Innovation Award at CES 2015.

The company now has 11 employees and the device is selling out via online orders. In 2016 the printer will be on sale „with one of the leading retailers in the world, but can’t disclose about this yet,“ Elbaum says.

TestFairy: app testing with video feedback

TestFairy helps mobile companies test their apps by providing developers with videos that show them what exactly happened on the app during tests.

The company offers a free service for independent developers and a paid service for companies, and has just received an investment from 500 Startups.

Developers love it. It has more than 10,000 developers on board, and the app was invited by Google to participate in Google’s startups Launchpad event at the last Google I/O event.

StoreDot: fast-charging batteries for smartphones and electric vehicles

StoreDot has invented technology that will charge a battery almost instantly.

It has raised $18 million from backers like Russian billionaire Roman Abramovich and Samsung Ventures. It’s currently building a prototype for the first ever instantly-charging car battery.

StoreDot has 47 employees and will grow to 60 employees by then end of 2015, it tells us.

Ravello Systems: testing/development labs on Google’s and Amazon’s cloud

A lot of companies are using cloud computing for their „dev/test labs“ which is how companies test new technologies and apps before they install them to make sure they won’t crash anything.

Ravello Systems has partnerships with Amazon, Google and VMware to makes it easy for companies to set up these dev/test labs on their clouds.

Ravello has 70 employees in Israel and the US, „thousands of active users“ it says, and has raised $54 million to date.

CheckMarx: making computer code more secure

CheckMarx solves a big problem for app developers, making sure their code isn’t loaded with security bugs.

It can also block attacks in real time and fix the code.

CheckMarx is another Israeli company in the unicorn arena.

It raised $84 million in June ($92 million total, including early investor Salesforce) and has 130 employees in offices worldwide, including Israel, the UK, India, Singapore.

Glide: live audio and video texting

Glide has created an app that lets you send audio or video messages super fast. So fast that the person can hear your message before you even finish it.

Glide crosses the boundaries between live chatting and off-line messages. And it’s all over Apple Watch already.

The three-year-old Glide has 65 employees, has raised over $28 million and has about 20 million users worldwide.

Lightricks: professional photo editing on your iPhone

Lightricks makes a popular smartphone photo-editing app, Facetune, that’s a perpetual member on the App Store’s best-selling apps list.

It has 4.5 million customers including, reportedly, Kim Kardashian, who uses it to touch up selfies and other photos of faces.

Its team of PhD founders invented more than just an app. They created a graphics engine that helps cameras work better. And they have their own secret sauce, mobile advertising software used only by themselves, that helps them stay in the best-selling apps list.

Lightricks is a close partner with Facebook, since it uses Facebook mobile ads to attract customers. Although profitable, it just raised $10 million in venture investment to grow faster.

Stratoscale: turning data centers into clouds

Stratoscale is an up-and-comer in a hot new enterprise area called „hyper-converged computing.“

It makes an operating system that takes ordinary commodity computer servers and computer storage and turns them into one giant pool that can share data as if they were all one big machine.

It’s the latest way that companies are making their data centers more efficient to handle ever more data and apps.

Stratoscale has some big competition in this area, from heavyweight VMware, to up-and-comer Nutanix, to the super popular tech called OpenStack.

But it’s got game. It’s backed by Intel, Cisco, and other big VCs who have invested $42 million.

Fitness22: iPhone apps to get you moving

Fitness22 makes about a dozen paid fitness apps, charging $2 to $25, and has created quite a following, all with no marketing.

Formerly known as ClearSkyApps, the company has racked up 30 million downloads so far, all on iOS, and is generating „millions of dollars a year,“ CEO founder Benny Shaviv told us.

The company’s most famous app is called 5K Runner. It trains you to run a 5K race in 8-weeks.

This company is being watched by a lot of people as an example of how to build a successful paid-app company.

Umoove: eye tracking software

Umoove has created face and eye-tracking software for any mobile device. No extra hardware needed. Just looking at the device can allow you to control it.

It can be used for everything from diagnosing health problems by tracking eye movements to motion-control game controllers.

Umoove is still tiny. It has raised $3.4 million and has 14 employees, CEO Yitzi Kempinski tells us.

But people are talking about this company in Israel, and since major tech players like Apple, Microsoft, Intel, Amazon, and Google have large offices in Israel, Umoove is surely on their radar, too.

CoroNet: stopping hackers from ‚comjacking‘ you

Ever use WiFi at a hotel or restaurant? A hacker can infiltrate your computer that way, hijacking the WiFi signal. They can also set up fake cell signals.

It’s an attack called „comjacking“ and it can be used to turn your smartphone or computer into a spying device, on you.

CoroNet detects and stops these attacks. It’s sold to enterprises for protecting their fleets of phones, or to carriers to protect their cell signals.

This kind of attack is so prevalent that once when Drior Liwer, the CTO of the company, was chatting with his team from a hotel’s WiFi, he got comjacked, he told us.

Fortunately he also had CoroNet which alerted him.

Webydo: beautiful websites without coding

There are a lot of DIY website services out there, and they create sort of blah, ordinary sites.

If you are an artist or designer, you can’t settle for that, much less use something like that for your clients.

Enter Webydo, which lets artists and designers create really sophisticated sites without knowing how to code.

It’s a popular concept that’s grown to 190,000 users, over 60 employees and raised $13 million.

Plarium: online games for hardcore gamers

You can be a hardcore video game addict even if you don’t own an Xbox or PlayStation. Plarium makes mobile and browser social games played by over 130 million people worldwide, such as Total Domination Reborn.

The games are free but players will pay for special powers or other goodies that give them an advantage. A serious gamer might spend $70 a month with Plarium, a spokesperson told us. And that means the company has never taken any VC funds.

It’s grown to 800 employees worldwide (150 in Israel) fully self-supported.

It’s also a family business. It has a whopping 7 co-founders, four of them are related identical twin brothers, a sister and a cousin.)

AngelSense: keeping special-needs kids safe

AngelSense is a tracking device and app for special needs children.

It was born out of the need of co-founder Doron Somer to do more than just keep GPS tabs on his autistic son. He wanted more data and a greater ability to know what was going on with his son in addition to just a GPS blip on a map, he told us.

It’s already been credited for saving one Autistic child in Texas, who was being abused by a bus driver. The device alerted the mom when her daughter wasn’t where she should have been. The mom activated the microphone, heard a struggle and discovered the situation.

Plus, the entire staff of AngelSense is comprised of parents (mostly mothers) of special needs children, Somer told us.

They often have trouble finding jobs flexible enough given their demanding home life situation and they offer incredibly sympathetic support to AngelSense customers.

Deeplink.me: Embedding URL links to mobile apps

Deeplink.me lets mobile app developers create a URL for some portion of their app and link to it from other places on the Web, for instance from a Tweet.

Although it’s only a 7-person company, it’s got some big name users like Shazam, DraftKings, Urban Outfitters, and Fox Sports. It also just launched AppWords, a service that finds other apps based on deep links.

„We believe this is the future of mobile search: preemptive, deep linked, kind of like the content finds you,“ CEO and cofounder Itamar Weisbrod told us.

Fairfly: saving money on airfare after you buy your ticket

Most people give up searching for airfare deals once they buy their ticket. If prices drop, they might not even know about it.

Fairfly watches those prices for you, and if they fall low enough to cover the re-booking fees, Fairfly rebooks it for you, the exact same flight.

Fairfly is backed by Waze cofounder Uri Levine, who loves to launch startups that help people save money.

„People over-pay $100 billion a year because they don’t check the prices after they buy the ticket,“ Levine told us.

Mapme: creating cool online maps, with no coding

Mapme lets anyone build a special map, no coding needed.

Just upload the data of the places you want to highlight on the map, or better still, open it up to a community to crowdsource the data.

Some Mapme examples are: a global hummus map with locations of the world’s best hummus and a map of startups in London.

Mapme is the brainchild of 21-year-old Ben Lang. He originally created the tool so he could create a map of all the startups in Israel and then realized the tool itself was useful for so much more.

Now it’s available in over 30 countries.

Rep’nup: cleaning up your online image

We all love to posts fun party pictures of ourselves on Facebook, or share a rant on Twitter.

But if you’re job hunting, TMI like that can really hurt you.

Enter Rep’nup. It’s a service that sifts through your social media accounts and finds the damaging photos and helps you hide or delete that stuff.

This is actually a really hard technical problem for a computer to know that a photo of you drinking a glass of orange juice is A-OK, but drinking a screwdriver? Maybe not, CEO Lior Tal told us.

So its founders are scientists and experts in „machine seeing“ where computers learn to understand a photo.

And, this is the third startup for Tal, who co-founded database security company Guardium acquired by IBM for $225 million and Insightix bought by McAfee.

Playbuzz: internet quizzes and viral stories

Playbuzz launched less than two years ago and it’s been an internet sensation ever since.

Playbuz lets anyone create viral internet quizzes and lists, the kind of stuff that people like to share on Facebook.

It now has 94 million people as users, has raised about about $21 million in venture funds, and has 80 employees.

Payoneer: make payments across borders

So, you’ve found a great offshore freelancer and when she sends you her bill it hits you: she wants to be paid in her own country’s currency, but your accounting system isn’t set up for that.

That’s the problem Payoneer solves for millions of businesses and professionals in more than 200 countries. It offers easy cross-border payments.

Payoneer was founded in Israel but now calls New York its home headquarters. It’s raised $90 million, including a new $50 million round in August, and it employs 500 people worldwide.

Showbox: easily create professional videos

Want to be a YouTube star? You’re going to create professional videos that include cool effects, but you might need to fix audio problems that arise. Plus you’ll need the rights and permissions to use clips and images from other’s videos.

Showbox does all of that and it does it for free. That’s why it’s used by celeb bloggers like Perez Hilton. Showbox is currently being used by about 2,000 YouTube stars, who are helping the company work out the kinks.

But Showbox is still in beta and won’t let just anybody use it. As of August, it had a wait list of over 50,000 people (and it’s still collecting names).

The company has raised $8.6 million in seed money by some big names like Bradley Wechsler chairman of iMAX; Carl Peterson, in charge of media investment of TPG (his own money); Charles Petrocelli former president of American Express Travel.

Docady: storing all your most important documents

The world is digital but you still have a lot of documents that are paper, like birth certificates driver’s licenses and insurance policies.

Just take a photo of them and Docady stores them in secure cloud, or it can hunt them out of Dropbox or Google or Microsoft OneDrive.

One day soon this service will do more than store your documents. It will remind you when you need to take action, such as renewing your driver’s license, or updating your insurance policy, says CTO cofounder Nadav Weizmann.

Evolero: websites for event planners

Evolero is a site that event planners can use to create websites for their events. It handles everything from registration to attendee networking.

It launched in 2014, and although it sill only has a mere 8 employees, it has been going gangbusters.

It’s been used to help organize more then 1,000 events, with over 100,000 attendees by companies like Microsoft, WeWork, AOL, Intel, E&Y, TedMed, Tedx, and CEO Tal Shoham tells us. It was a graduate of Microsoft’s Isreali Accelerator program.

YotPo: get real customers to write authentic reviews

Yotpo helps ecommerce sites fill their review sections with real reviews from actual customers, not spam or marketing junk.

Its secret is sending an email to people shortly after they bought a product and making it easy for them to do the review from their smartphones.

It names Staples, GoPro, Sears and other big names as customers, and has been used by 120,000 of their customers.

In June, YotPo raised $15 million ($30 million to date) and opened its second office, in New York.

Zdroj: www.businessinsider.com/27-hottest-israel-startups-of-2015

 

Diagnostic apps for ADHD, dementia?

Zdroj: www.israel21c.org, September 17, 2015

Author: Abigail Klein Leichman

IBM Research Lab in Haifa is working on technology to develop mobile apps for the diagnosis of two very common brain disorders.

A team of IBM research scientists from Haifa won the top prize at the Brain Inspired Technology for Education (BITE) Hackathon held recently at the Technion-Israel Institute of Technology in Haifa, for a prototype application that screens for early indications of attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD).

The idea came from Anat Dahan, a doctoral student at the Technion’s Virtual-Reality and NeuroCognition Lab. Noting that individuals with ADHD have atypical muscle movements, she asked for IBM researchers’ help in developing a self-screening application that puts together machine learning with data from wearable devices to determine the need for further evaluation of ADHD.

Their simple smartphone tool asks users to draw a rectangle 10 times, while accelerometers and sensors in their phone or their wearable track the movement. This helps identify and classify those individuals who have difficulty initiating and maintaining continuous motor activity.

At the hackathon, the researchers first established a baseline from EEG headband tests on 17 subjects, four of whom have ADHD. Then they let them try the app. According to the researchers, the application provided preliminary evidence for a possible relationship between mental and motoric characteristics within 25 seconds of the subject drawing the rectangles.

Although the project has no consumer component and was done only for the hackathon, “the IBM researchers believe this type of analytics can help identify different types of ADHD, not just a single classification of those with difficulties in concentration,” according to an IBM Research statement.

“Working with more subjects would make more data available and offer more significance to their findings. In the future, they hope to work with other conditions that involve motoric indications, such as Parkinson’s disease.”

Smartphone app for catching dementia early

In related news, IBM Israel also has a prototype smartphone technology to detect dementia at an early stage by analyzing voice and speech patterns. This technology has shown an 85 percent accuracy rate in preliminary trials.

First described last year in Alzheimer’s & Dementia, the journal of the Alzheimer’s Association, the Israeli, French and Dutch Dem@Care project seeks to enable diagnosis through a series of tests conducted using a smartphone or tablet computer in only seven minutes.

Subjects are asked to perform cognitive tasks such as counting backwards, describing a picture and identifying words that start with a certain letter. Their answers are recorded and analyzed using a series of algorithms developed at the IBM Research Lab in Haifa.

If this app were to be commercialized, it could represent a major advance in detecting dementia early. Currently there is no other diagnostic tool than psychological and psychiatric tests along with clinical examinations. It could also be helpful in diagnosing other brain disorders that typically affect speech, such as Parkinson’s disease.

Aharon Satt, a speech technology expert at the IBM Research Lab in Haifa leading the Dem@Care project, told Haaretz that the idea is to help identify dementia while there may still be time to treat the condition.

“We know there is no cure for the disease yet but there is significance in early detection. If we catch it at an early stage, we can treat its symptoms, whether by drug therapy that improves the function of neurotransmitters in the brain or other methods, or by starting psychological and behavioral therapy for the patient and those around him,” said Satt.

Zdroj: www.israel21c.org/diagnostic-apps-for-adhd-dementia

 

Hospodářská komora ČR a Česko-izraelská smíšená obchodní komora podepsaly Memorandum o spolupráci

Dne 9. září 2015 uspořádala Česko-izraelská smíšená obchodní komora ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR Kulatý stůl s Ing. Vladimírem Dlouhým, CSc., presidentem Hospodářské komory ČR. Po krátkém přivítání podepsaly komory Memorandum o spolupráci. Obě komory spolu již spolupracovaly při realizaci Podnikatelské mise, která doprovázela předsedu vlády ČR pana Bohuslava Sobotku a další ministry při oficiální návštěvě Izraele v listopadu 2014.

IMG_3967

zleva: Ing. Vladimír Dlouhý, CSc., president HK ČR, JUDr. Pavel Smutný, president ČISOK, Ing. Jiří Maceška, vicepresident ČISOK

 

Prudké zpomalení růstu HDP ve 2. kvartále 2015

Zdroj: www.businessinfo.cz/cs/zahranicni-obchod-eu/teritorialni-informace-zeme/izrael, 28. srpna 2015

V meziročním srovnání rostl HDP pouze o 0,3 % – ministr financí Moshe Kahlon svolal mimořádný mítink.

Izraelský statistický úřad publikoval tento týden předběžná ekonomická data za 2. kvartál letošního roku, která velmi negativně překvapila. HDP v meziročním srovnání rostl pouze o 0,3 %, což se za posledních pět let stalo pouze jednou – vloni v létě, kdy byl příčinou ozbrojený konflikt v pásmu Gazy (viz graf). Ekonomové přitom počítali s pokračováním oživení a obvyklým růstem HDP v rozmezí 2 až 4 %. Export zboží a služeb klesl o 12,5 % a osobní spotřeba rostla pouze o 0,9 %, což znamená vzhledem k meziročnímu nárůstu počtu obyvatel de facto její snížení.

Po zveřejnění údajů svolal okamžitě ministr financí Izraele mimořádnou schůzku svých ekonomických odborníků, která měla analyzovat příčiny a nastavit opatření k oživení vyššího růstu. Podle dostupných zdrojů se opatření budou týkat především podpory exportu, např. posílení exportního financování a pojištění. Přítomnost guvernéra centrální banky svědčí o tom, že bude velmi pravděpodobně pokračovat nákup zahraničních měn s cílem oslabit kurs šekelu.

Někteří ekonomové ale nabádají ke klidu a upozorňují, že data budou ještě upřesňována a není důvod propadat panice. Některé další statistické údaje vyznívají pozitivně – daří se výběr daní, klesá nezaměstnanost a s novým rozpočtem přijdou i vyšší státní investice. I samotná vláda zatím nemění odhad růstu HDP pro letošní rok o 3,1 % a pro rok 2016 ve výši 3,3 %.

Zdroj: www.businessinfo.cz/cs/clanky/prudke-zpomaleni-rustu-hdp-ve-2-kvartale-2015

 

Why Israel dominates in cyber security

Zdroj: fortune.com, 1. září 2015

Autor: Peter Suciu

Historical, political, and societal factors have turned Israel an epicenter of security innovation, attracting companies like Microsoft

In recent months, and especially since the nuclear deal with Iran, there has been a strain between the U.S. and Israel. Despite this, one area where the ties remain close is cyber security, with the two parties even cosigning a statement committing continued cooperation on that front last month.

A regional power devoted to ensuring its own survival, Israel has burgeoned into a high tech epicenter built around Internet security, anti-virus software, and other cyber defense technologies. Much of this is an extension of its self-reliance, and the added fact that since the creation of modern Israel, the nation has faced enemies on its borders. “The challenging environment Israel faces in the Middle East in the physical world has reflections also on the cyber world,” says Dudu Mimran, CTO of the Cyber Security Research Center at Ben-Gurion University, located in Beer Sheva, Israel. “Security is a subject that can be taught theoretically, but nothing is a substitute for a real hands-on experience and we’ve got lots of it.”

And while cyber security has become worldwide issue, Israel’s cyber security expertise has evolved naturally from its constant vigilance, both online and off. Ensuring that its people remain able to take on threats and at all levels has become center to Israeli governmental strategy, and transformed what began as a cottage industry into a thriving sector of the nation’s economy.

Israel’s information security ecosystem has many aspects. There are mature companies such as Check Point; there are venture capitalists which focus on cyber such as Jerusalem Venture Partners (JVP) Cyber Labs; and there are research collaborations such as the Deutsche Telekom Innovation Laboratories activity at Ben-Gurion University. This array of expertise has turned heads, worldwide. “Microsoft “MSFT” and many other multi-national companies identified that Israel is a cyber powerhouse with the right talent,” says Mimran. “They invest money mostly in already acquiring existing teams to setup cyber security research and development centers.”

According to Charles King, principal analyst at Pund-IT, government support of science and science education have resulted in most major IT vendors placing research facilities in Israel, which has in turn nurtured a strong entrepreneurial spirit and culture. “You could argue that this combination of factors—historical, political, societal and cultural—have all combined to make Israel a natural epicenter of security innovation,” he says. “It is certainly timely, especially considering the growing power and threat of global cyber attacks.”

And in a nation where nearly every citizen faces compulsory military service, it easy to see the ties between the military and the IT sector. The increasing use of computing technologies in warfare has strengthened those dynamics, as has the regular migration of former military personnel into defense and IT industry positions, says King.

One such example is Adallom, maker of cloud security, which was founded in 2012 by three former members of the Israel Defense Forces (IDF) and has some 80 employees in offices in Israel and the United States. The company gets its name from the Ad Halom, the site near Ashdod that was the furthest point reached by the Egyptian Army in the 1948 Arab-Israeli Wars, and is otherwise known as the “the last line of defense.”Adallom has developed security technology for remote servers, including those running Salesforce’s, Microsoft’s or Google’s cloud services. Its software can monitor the use of cloud application by individual employees, and this includes looking for patterns and anomalies that could be security breaches.

While there is no direct link between the IDF and the IT sector, there is a flow of people who graduate from certain military units—notably those that deal with Internet-based technologies including cyber warfare—and then become highly desired talent in the private sector.

“Connecting the talent pool coming out of defense organizations with the strong entrepreneurial spirit that exists here, and you get the perfect ingredient for a powerhouse, in terms of cyber security startups and technology companies,” says Mimran.

And that connection has been making strides in digital security for decades. For instance, In 1993, Tel Aviv-based Check Point developed FireWall-1, one of the very first protection solutions for Internet-connected computers. The defensive software was developed by Israeli-entrepreneur Gil Shwed, who served in the IDF’s Unit 8200—which is responsible for collecting signal intelligence—and grew the company into one of the country’s biggest tech giants. Check Point foresaw a need for protecting computer networks, and more importantly, filled that need before most people were even online.

“America’s Cisco didn’t even enter the market until 1994,” says Internet security professional Stephen Coty, director of threat research at Houston-based Alert Logic. “Check Point introduced a firewall solution to protect enterprise and came out with a GUI interface when others were still relying on command line controls.”

More than twenty years later, there more than two dozen other Israeli firms have followed Check Point’s lead into the cyber security space, a leading industry in Silicon Wadi, the country’s own version of Silicon Valley. According to Israel’s National Cyber Bureau, Israel accounted for 10 percent of global security technology, and sales of its security software topped $60 billion in 2014.

With these numbers, Israeli security firms have caught the attention of western tech companies. For instance, in July it was revealed that Microsoft plans to acquire Adallom for $320 million. Prior to the acquisition, Adallom had secured around $50 millionin funding over three years. The company, which is currently headquartered in Menlo Park retains offices in Tel Aviv, and will become the center for Microsoft’s security business in Israel. And the acquisition also follows Microsoft’s purchase of Israel-based security software developer Aorato for a reported $200 million.

But the Windows developer isn’t the only big named outsider getting active in Israel. Last month, British micro-chip designer Arm Holdings also announced that it will build a new hub in Israel, following its purchase of Israel-based Sansa Security, a provider of Internet of Things (IoT) and mobile trust and security technologies, for a reported $100.3 million.

These exits demonstrate just how valuable Israel’s cyber security expertise has become. “Israel is one of the few countries positioned to become a worldwide cyber leader,” says Mimran. “In the world of cyber, (where there is a) high threat level, such leadership is much needed.”

And of course, as cyber warfare continues to become a conventional tactic, Israel’s leadership in the space can also help it continue to survive. That’s one reason why the contry continue to focus on preparing its students for future cyber conflicts. “They are teaching coding and application at an early age,” says Coty. “In this way they are already raising the next generation of cyber warriors.”

Zdroj: fortune.com/2015/09/01/why-israel-dominates-in-cyber-security

 

10 extraordinary places to stay in Israel

Zdroj: www.israel21c.org, 22. září 2014

Autor: Abigail Klein Leichman

If you’re looking for something a little different from luxury chain hotels, B&Bs, and youth hostels, then check out these uniquely unusual places to lay your head for the night.

If you want to book a room at a five-star property, a luxury spa hotel, a wooden cabin, a boutique hotel on the beach, a youth hostel or a simple bed-and-breakfast, no problem. Israel has all of that and more.

But if you are seeking a really offbeat place to spend a night or two, check out ISRAEL21c’s list of 10 unusual places to stay in Israel. (Kudos to Judith Isaacson of Custom Israel Tours for helping us choose.)

1. Spa cave

Click here to see the picture

The Columbarium at Moshav Shekef, near the UNESCO World Heritage Beit Guvrin caves, has three guest rooms set in a chalk cave (Wi-Fi included). The rock-walled rooms feature chromotherapy lights, fireplaces, a waste-recycling system and organic bathrobes, towels, soaps and food. Each cave has a private garden and there’s an indoor swimming pool and hot tubs set in former rain-water collection basins. Information: Dalia Anav, (972) 52-978-7638; dalia.anav@gmail.com.

2. Renovated bus

The Zimmerbus bed-and-breakfast (zimmer is Hebrew for a B&B) was created by an Israeli couple in the Negev hilltop village of Ezuz, using discarded buses. Zimmerbus offers three converted, air-conditioned vehicles (one for couples, two for families) covered with natural adobe and date-palm leaves. A recycling system using wastewater from the Zimmerbuses irrigates an organic orchard, and there’s a new chlorine-free swimming pool. Information: 972-55-667-7962; exodianegev@gmail.com.

3. Ottoman authenticity

Click here to see the picture

Akkotel is built into the walls of the Old City of Acre (Acco). The renovated historical building originally was constructed by the Ottoman Turks (who ruled Palestine in the 16th to early 19th century) to billet army officers, and later became a boys school and then a courthouse under the British Mandate. Sixteen one-of-a-kind rooms combine stoned arches with handmade furniture. Information: +972-4-987-7100; info@akkotel.com.

Another historic option in Acre is Efendi, combining two Ottoman mansions meticulously reconstructed under the supervision of the Antiquities Authority and merged into one building as a boutique hotel. Artisans were flown in from Italy to restore the hand-painted ceilings and a fresco of the city of Istanbul created in 1878 in honor of the new Orient Express train station.

4. A real Crusader inn

Click here to see the picture

Montana House, in Jerusalem’s Ein Karem neighborhood, was originally a Crusader inn and is possibly the oldest structure in Ein Karem. Owner-manager Shahar Gur, who opened the property two years ago, says the basement was built about 1,100 years ago when the Crusaders were building churches in Ein Karem. They called this neighborhood “The Mountain,” and that is where Gur got the name of the hotel. Each of the four floors has its own luxury suite built from the remains of different eras; the oldest floor is 800 years old and the newest 200 years old. “There are no crosses in the rooms, but we have lots of unique items from that period,” says Gur, who hired an Austrian interior designer experienced in converting European palaces into boutique hotels. Information: montanahom@gmail.com.

5. Bedouin hospitality

Kfar Hanokdim between Masada and Arad offers a range of desert accommodations: A goat’s-hair Bedouin tent, 35 desert-style, air-conditioned guest rooms furnished with local wood, metal, stone and salt from around the Dead Sea; and designed lodges (sukkot) made with thick woolen sides and doors with decked wooden floors and futon-style beds for up to eight occupants. Information: 972-8-995-0097; kfar@khn.co.il.

6. Can’t hurt to try a yurt

Click here to see the picture

Several sites in Israel offer yurts – Mongolian-style fabric-covered teepees with an underlying wooden structure.

Ghengis Khan in the Golan, east of the Sea of Galilee, contains five air-conditioned yurts with attached private bathrooms. Four of them hold up to 10 people each, and one up to six. There is a communal kitchen with equipment for guests to use. Information: 972-52-371-5687.

Indian Village at Moshav Avnei Eitan in the Galilee is an upscale yurt campsite (think Jacuzzis) that also offers wooden cabins if a tent isn’t your thing. Information: 972-4-676-2151; reservation@efendi-hotel.com.

7. Dancing in the desert

Adama Dance Inn, in Mitzpeh Ramon on the edge of the Negev desert offers three mud huts (with shared bathroom), 10 plaster-and-clay teepees and a campground for overnight accommodations. It’s part of the Adama Dance Art Healing Center, which also houses the dance troupe of Liat Dror and Nir Ben Gal and a 400-seat concert hall. Information: 972-8-659-5190; info@adama.org.il.

8. A night at the cinema

Tel Aviv’s downtown Cinema Hotel is an 83-room boutique hotel in an original Bauhaus building that once housed the Esther Cinema. The hotel’s unique design is complemented by some of the original projectors and movie posters. Classic movies are screened in the hotel lobby — with popcorn, of course — to heighten the nostalgic atmosphere. Information: 972-3-542-5555.

9. Playing in the mud

Click here to see the picture

There’s no shortage of eco-lodges, mud huts and similarly environmentally friendly accommodations in Israel.

We’ll mention just three: Kibbutz Neot Semadar, offering 12 huts built of hay bales and homemade mud bricks, on the road to Eilat (054-979-8433; Smadarim011@gmail.com); Essene Farm in Even-Sappir outside Jerusalem, with six self-catering holiday suites (including one with wheelchair accessibility), made of straw bales covered with thick mud plaster (972 2-644-9588; info@essenefarm.com); and Khan Be’erotayim, a desert inn in Ezuz (see Zimmerbus) constructed from mud, palm leaves, mats and recycled materials.

10. Sleep in an art gallery

Click here to see the picture

The Artplus boutique hotel in Tel Aviv boasts 62 rooms dedicated to rotating exhibitions of Israeli art. Five prominent Israeli artists created the murals that set the tone on each floor, and the foyer and lobby feature works by internationally renowned artists Zadok Ben-David and Sigalit Landau. A library has art books and magazines for guests to peruse. Information: 972-3-542-5555.

The Art Gallery Hotel in Haifa was opened in 2010 in a refurbished Bauhaus-style hotel from the 1930s where statesmen such as David Ben-Gurion and Yigal Allon slept over. Nine exhibitions of Israeli art are installed throughout its floors and hallways, along with open displays. On Saturdays, guests can take a free guided walking tour of Haifa art and architecture. Information: 972-4-861-6161; gallery@hotelgallery.co.il

The most exciting new entry in this category is the Elma Arts Complex & Luxury Hotel set to open at the end of 2014 in Zichron Ya’akov. Two expansive galleries will accommodate paintings and sculptures by artists from Israel and all over the world. Four studios will offer artists the opportunity to work in residency at the hotel and offer master classes; and two full-size concert halls will be available for the performing arts. Artworks will be scattered about the hotel itself, which boasts spectacular views of the Mediterranean from guest rooms in its main building and private two-floor “cottages.”

Click here to see the picture

Zdroj: www.israel21c.org/10-extraordinary-places-to-stay-in-israel

 

Konopí hojí i zlomeniny

Zdroj: www.rozhlas.cz/plus, 31. července 2015

Vědci Telavivské univerzity zjistili, že konopí kromě jiného pomáhá léčit zlomeniny, píše izraelský server Times of Israel. Obsahuje nepsychotropní složku cannabidiol, který při pokusech výrazně urychlil hojení zlomených kostí u krys.

Oba hlavní vědci, dr. Jankl Gabet a Itaj Bab, objevili souvislost mezi cannabinoidními receptory v lidském těle a stimulací růstu kostí, které by se možná dalo využít nejen při léčbě zlomenin, ale také osteoporózy a dalších chorob kostí.

Klinický potenciál cannabinoidních sloučenin je podle Gabeta nepopiratelný, i když je třeba ještě dalšího výzkumu vhodných terapií. Cannabidiol má protizánětlivé účinky a nulovou psychoaktivitu.

Vědci při zkouškách také zjistili, že cannabidiol navíc působí jako prevence dalších zranění, protože kost zhojená s jeho pomocí je tvrdší a odolnější než před zlomeninou.

Konopí se už dnes používá ke zmírnění nežádoucích účinků chemoterapie při rakovině, zlepšení chuti k jídlu pacientů s HIV/AIDS a obecně jako lék proti chronickým bolestem nebo posttraumatické stresové poruše.

Vědci v poslední době rovněž zkoumají využití konopí k léčbě Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy a některých forem rakoviny, připomíná Times of Israel.

Zdroj: www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/konopi-hoji-i-zlomeniny

 

S velvyslancem ČR o izraelském startupovém zázraku

Zdroj: www.businessinfo.cz/cs/zahranicni-obchod-eu/teritorialni-informace-zeme/izrael, 20. července 2015

Převzato z časopisu Connect!. Autor článku: Filip Kůžel

Čím to, že uprostřed pouště vyrostl technologický zázrak srovnatelný se Silicon Valley? Odpověď hledá Ivo Schwarz, český velvyslanec v Izraeli.

Možná je trochu podivné jet do Izraele a domlouvat si schůzku s Čechem. Ale nakonec proč ne, když je to Čech, který o Izraeli ví tolik, jako Ivo Schwarz.

Povídat jsem si chtěl hlavně o spolupráci obou zemí, a tak se český velvyslanec v Tel Avivu jeví jako ideální volba.

Ke stolu s námi usedli také Branislav Gál, vedoucí ekonomického úseku ambasády, a Arthur Polzer, první tajemník, kulturní, tiskový a vědecký attaché. Pánové působí v Izraeli už několik let a přispěli zajímavými postřehy.

Jaká je funkce konkrétně izraelské ambasády? Zabýváte se čistě diplomatickými problémy, nebo je součástí vaší činnosti i podpora českých firem v Izraeli?

Ivo Schwarz: Ekonomická diplomacie tvoří nedílnou součást činnosti každé ambasády, jak ostatně potvrdil i prezident M. Zeman na poslední poradě velvyslanců. Na některých ambasádách jsou pro ni horší podmínky, někde lepší.

My máme dvoučlenný tým, který odvádí dobrou práci. Ostatně náš rozhovor se nyní opozdil právě kvůli schůzce koordinačního týmu, který jsme nedávno založili s cílem sladit činnost velvyslanectví, CzechTrade a Izraelsko-české obchodní a průmyslové komory. Tým se zabývá velkou částí úkolů ekonomické diplomacie, ať již jde o pořádání konferencí, českou účast na veletrzích a nebo realizaci návštěv.

Konkrétně u návštěv se snažíme o přesun od kvantity ke kvalitě. Myslím, že dnes už nemá smysl zvát a financovat obří delegace. Spíše než formální stykové akce izraelské mentalitě mnohem lépe odpovídá intenzivní řešení konkrétního problému. Myslím, že v tomto směru děláme velký kus práce, byť máme i zkušenost s českými firmami, kterým zde pootvíráme dveře, a ony do nich pak nevstoupí.

Zmiňujete vzdělávání – jaké jsou možnosti v této oblasti? Existují třeba nějaká stipendia?

Arthur Polzer: Česká vláda každoročně poskytuje 40 stipendijních měsíců ke studijním či výzkumným pobytům na českých veřejných vysokých školách. Naším zájmem je zasáhnout co největší skupinu Izraelců, přičemž v letošním roce půjde o 11 studentů. Tato podpora je reciproční – stejný počet stipendijních měsíců nabízí i izraelská strana českým zájemcům.

Ivo Schwarz: Já doplním, že ambasáda je zde v pozici, kdy některé informace dohledáváme. Víme, kolik mladých lidí je v našich stipendijních programech, ale už se nemusíme dozvědět, kolik Čechů studuje v Izraeli z vlastních prostředků nebo s podporou jiných organizací.

Arthur Polzer: Stejně tak přesně nevíme, kolik Izraelců studuje u nás. V loňském roce si na našem zastupitelském úřadě zažádalo kolem 50 studentů o vízum, avšak tato informace není příliš vypovídající. Řada Izraelců má evropské pasy a vízum do České republiky tak nepotřebuje.

Pojďme k izraelskému hospodářskému, výzkumnému a startupovému zázraku. Tahle země za 60 let existence 50× znásobila svoji ekonomiku, po USA a Číně drží třetí místo v počtu společností obchodovaných na akciovém trhu NASDAQ a má největší koncentraci startupů na světě. Co vlastně Izrael udělal, že se mu povedlo něco, o co se snaží Německo, Británie a mnozí další a selhávají?

Ivo Schwarz: To je samozřejmě věc, kterou se zde snaží odkoukat kde kdo. Rozhodně to není nic jednoduchého a přesně definovatelného, ale myslím, že nejblíže k odpovědi se dostala kniha Start-up Nation. Vřele doporučuji ji přečíst.

Nemyslím si, že je to zázrak. Je to maximální zhodnocení lidského umu. Oni přišli do země, kde nebyla ropa, plyn, ani jiné nerostné bohatství. Nic tu nebylo zadarmo, byl tu jen písek a kamení a přistěhovalci tak mohli využít jen vlastní um a píli. Ti první hlavně bojovali o přežití, ať už to bylo s přírodou, nebo četnými nepřáteli. Poté převládla obrovská snaha se prosadit a povedla se ta důležitá věc, že ta snaha neustává.

Zásadní roli sehrává specifická izraelská mentalita. Jsou silně asertivní a z našeho pohledu se někdy může zdát, že jsou až neurvalí. Ale oni to tak neberou a nevadí jim, když se stejně chováte k nim. Mají zcela jiný přístup k autoritám. My bychom to možná označili za neúctu, pro ně je zpochybňování názorů zcela přirozenou cestou k úspěchu. Jiný je přístup k chybám. I u nás se říká, že se chybami člověk učí, ale tady to vidíte převedené do praxe. Izraelci jsou flexibilní, mají schopnost rychle reagovat, jsou skvěle jazykově vybavení. Výhodou je silné propojení na Spojené státy americké a dnes už i na Čínu.

Důležitým aspektem je i povinná vojenská služba a následná záložní služba. Armádou zde prošli všichni a je to armáda pod skutečnou zátěží, tohle není žádná simulace. Velitele tady neurčuje počet hvězdiček na rameni, ale skutečná autorita, kterou musí neustále obhajovat.

Důležité je také to, že se „všichni znají“. Je to malá země, vztahy z armády jsou prověřené skutečnými zkouškami a tahle se důvěra posouvá dál. Když pak dva kamarádi stojí na začátku startupu, tahle síť kontaktů a doporučení jim může pomoct k finančním prostředkům, které jsou v začátcích důležité.

Povinná vojenská služba u nás skončila relativně nedávno a podobné efekty nevidím. Je to tím, že izraelská armáda je pod zátěží, nebo co u nás bylo jinak?

Ivo Schwarz: Já si k tomu netroufám mít objektivní názor. Na vysoké škole jsem rok sloužil ještě v Československé lidové armádě a byl to rok promrhaného času. Pevně doufám, že porevoluční armáda vznikla na jiných principech, ale myslím, že neměla tolik času, aby nastavila některé mechanizmy a hlavně nikdy tam nebyla ta zátěž – samozřejmě s výjimkou bojových jednotek, které působily ve světě a kterých si velmi vážím.

Arthur Polzer: Každé srovnání trošku pokulhává, ale myslím, že Izrael prožívá podobné období, v němž se česká společnost nacházela v druhé polovině 19. století. Izraelci žijí s vědomím, že nemají nic jisté, že neustále musí o něco bojovat. Jsou pohánění k tomu, aby vytvářeli stále nové a nové hodnoty a stále dokazovali svou existenci sobě i celému světu.

Takže to pohodlí, které máme, je paradoxně brzdou snahy?

Arthur Polzer: Myslím, že vědomí jistot a pocit bezpečí se odráží na stavu společnosti. Příliš měkký polštář svádí k usínání. V Izraeli je situace jiná a jinak funguje i zdejší společnost.

Branislav Gál: Říká se, že když se potkají dva židé, mají tři různé názory. To neustálé zpochybňování zavedených pravidel a touha inovovat tu opravdu funguje. Izraelci před lety dostali od Američanů stíhačky F-16, které byly považované za vrchol bojové techniky. Izraelci je vzali a během měsíců je předělali a vylepšili.

Co se týče toho okolního nebezpečí, oni si nemohou dovolit prohrát jediný konflikt. Jestliže prohraje Egypt, nebo Sýrie, tak se změní jejich vyjednávací pozice, ale pro Izraelce může být každý konflikt poslední. Nemohou si tedy dovolit polevit v ostražitosti.

Nerad používám výraz hospodářský zázrak, ale do mixu důvodů určitě patří i to, že dávají na výzkum a vývoj nejvíc na světě, nějakých 4,7 % HDP (my dáváme zhruba polovinu). Mají nejvíce vědců připadajícího na obyvatele, dvě z izraelských univerzit jsou v desítce nejlepších technologických univerzit na světě.

Britská ambasáda má rozpočet, zkouší „sklízet“ startupy a technologie přivést je do Británie. Připadá něco takového v úvahu i pro České velvyslanectví?

Česká republika si uvědomuje výhody Izraele, ale jde jinou cestou. Vláda nedávno rozhodla o vyslání attaché pro vědu, výzkum a inovace na vybrané ambasády. Velvyslanectví v Tel Avivu má být pilotním projektem, takže na podzim očekáváme, že bychom měli rozšířit naše řady o dalšího diplomata. Jak se bude v praxi vyvíjet jeho činnost, je zatím otázkou – jestli to bude cesta, kterou se vydali Britové, tedy že ten člověk bude jakýmsi sběratelem informací a koordinátorem, nebo zda bude jeho role více proaktivní. Náš nový pracovník by měl ztělesňovat obojí.

Já tady na ambasádě nejsem tak dlouho, ale mnoho projektů, o kterých jsem měl možnost číst a slyšet, často končily tím, že jedna či druhá strana měla přehnaná očekávání. Řada projektů pak skončila, a nebo se nevyvíjela dle původních představ.

Má vůbec smysl snažit se odvést odsud nějaký startup kamkoliv jinam? Vždyť tady mají všechno, co potřebují, Izrael je startupový ráj.

Branislav Gál: Podpora startupů tu funguje na všech úrovních. Už student s prvotním nápadem může získat grant v řádu tisíců, desetitisíců dolarů, aby vůbec dokázal své myšlenky poskládat do powerpointové prezentace. Pak přichází další vládní grant, aby dokázali založit jednoduchou firmu a oslovit soukromý kapitál. Pak se vláda stáhne a přenechá iniciativu fondům rizikového kapitálu.

Izraelské startupové prostředí je nesmírně sofistikované. Je jich tady víc než v celé EU dohromady. Něco takového je těžké replikovat. Jde o celý ekosystém, který není přenosný do České republiky. Například každá univerzita zde má agenturu pro transfer technologií z akademického do ekonomického světa. U nás něco podobného vůbec neexistuje. Izraelské univerzity jsou financovány státem jen částečně, z velké části jejich příjmy tvoří tantiémy z poskytnutých licencí.

Paradoxně i trh soukromého kapitálu kdysi v 90. letech odstartovala vláda. Začalo to deseti sektorovými fondy, což stačilo na start nového odvětví, a záhy vláda přenechala aktivitu soukromým investorům. Ale i dnes má vláda úřad vrchního vědce, který má k dispozici 150 hodnotitelů (akademici, úspěšní podnikatelé atd.) vyhodnocujících jednotlivé projekty a přidělujících jim různou formu podpory.

Dělají to objektivně, nikdy tu nebyl žádný korupční skandál. Příkladem jsou dnes populární akcelerátory a inkubátory – v 90. letech jich vláda založila 20, postupně se privatizovaly a dnes jich vláda drží jen několik v těch méně atraktivních oblastech.

Celý tento systém vznikal 20 let. Dnes sem jezdí jedna delegace za druhou a snaží se jej kopírovat, avšak zatím nevím o tom, že by se to někde povedlo.

Takže se ani nemám ptát, který z prvků izraelského úspěchu by se dal přenést do České republiky?

Branislav Gál: Celý ekosystém je nepřenositelný, ale to neznamená, že se nesnažíme! Rozhodně je dobré brát si příklad tam, kde to má smysl. V září se v Tel-Avivu pořádá inovativní týden a my zde budeme mít několik startupů, vezeme sem několik českých řečníků do různých konferencí a seminářů. Pětkrát do roka sem přijede nějaká delegace z výzkumných center a my s nimi objíždíme univerzity, akcelerátory atd.

Takže inspirovat bychom se mohli třeba rozumnou, transparentní a efektivní vládní politikou, která ví, kdy je čas ustoupit a přenechat aktivitu soukromému sektoru.

Napadne vás aspoň jedna věc, která by se dala do ČR přenést?

Branislav Gál: Třeba univerzitní agentury pro technologický transfer, které jsem už zmínil. Úspěšnost našich vědců se hodnotí podle počtu citací a komercionalizace vědy je druhotným zájmem. V Izraeli jsou vědci na univerzitách hodnoceni podle počtu patentů. Jednotliví vědci z toho nemusí mít přímý finanční prospěch, ale vědí, že komerční úspěch může financovat jejich další výzkum, takže s agenturami velmi rádi spolupracují.

Ne ve všech oborech je to dost dobře možné, ale nevidím důvod, proč by zrovna tento koncept nemohl fungovat i v České republice.

Taková iniciativa založit agenturu pro technologický transfer by byla na vládě, nebo samotných univerzitách?

Branislav Gál: Na to, myslím, univerzita nepotřebuje posvěcení státu.

Ivo Schwarz: Možná i na téhle otázce je vidět další rozdíl mezi Českou republikou a Izraelem. Naše společnost je více formalizovaná, u nás se čeká, že někdo vydá pravidla, návod, podle něhož se pak budeme řídit a ono to bude fungovat a nebo nebude. Ale v tomto případě to vidím nadějně, úřad pana Bělobrádka se snaží a zaznamenávám snahu zapojit zejména technické univerzity.

Navíc by se to mělo dít na jakési pracovní úrovni, to znamená, že by se měla odbourat ta obvyklá byrokratická hierarchie, tedy že prvně přijede rektor, pak prorektor pro vědu a výzkum a tímto stylem se možná za pět let dostaneme k vlastní spolupráci. Rektor tomu může svou účastí dát formu a vážnost, ale pak už to musí běžet po exekutivní linii.

Branislav Gál: To potvrzuji. My na izraelské univerzity bereme české delegace, ty mají zájem sejít se s vedením školy. Izraelci to akceptují poprvé, podruhé, ale pak už nám říkají: „My máme zájem spolupracovat s českými univerzitami a s Českou republikou obecně, ale tato spolupráce musí probíhat na expertní úrovni. Přijďte s konkrétním projektem, obraťte se přímo na konkrétní vědecké pracovníky.“ Vedení českých univerzit se však na tento postup dívá s nedůvěrou.

Co české firmy, které v Izraeli působí, nebo chtějí vstoupit na izraelský trh – můžete jim nějak pomoct?

Ivo Schwarz: Firmy podporujeme v rámci prezentací, jsme schopní udělat průzkum trhu, ale pokud jde o vlastní spolupráci, ta musí probíhat přímo. V Izraeli vždy platí: „Já mám produkt, ty máš produkt, co tedy vymyslíme?“

Branislav Gál: V Izraeli máme ten luxus, že máme ekonomického diplomata, je tady CzechTrade a myslím, že výsledky tomu odpovídají. Na to, jak je izraelský trh malý, jde pro nás o šestou největší mimoevropskou exportní destinaci. Obrat je kolem 20 miliard a stále roste, Izrael je pro ČR na úrovni zemí jako Kanada nebo Austrálie.

Jsou země, kde se účast vlády na mezifiremním styku očekává, ale Izrael k nim nepatří. Jestli firma potřebuje, aby ji někdo za ruku dovedl do Izraele, kde je jednacím jazykem angličtina, případně ruština, tak je otázkou, jestli je taková firma připravená. Už několikrát se nám stalo, že jsme zorganizovali setkání české a izraelské firmy, seděli jsme tady na ambasádě a Izraelci za námi přišli, jestli bychom mohli tlumočit, protože jejich český partner nemluví anglicky.

Takže nejlepší doporučení pro českou firmu, která chce do Izraele, zní „Ozvěte se přímo“?

Ivo Schwarz: My bychom o tom rádi věděli a nezříkáme se té pomocné role, ale ta firma si to opravdu nejlépe prozkouší vlastním bojem.

Branislav Gál: Je specifická oblast, kde by bylo vhodné, aby firmy nejdříve kontaktovaly ambasádu, a to jsou veřejné zakázky. Tam platí, že je diplomatická pomoc vhodná, pomůžeme kontakty, znalostí prostředí…

Ze svého pohledu hodně vnímám zaměření místních startupů na IT, internetové služby, mobilní aplikace a podobně. Ne náhodou se Tel-Avivu přezdívá izraelské Sillicon Valley. Ale je to tak ve skutečnosti? Je to nějak rozdělené, nebo vůbec rozdělitelné?

Ivo Schwarz: Dneska žijeme v IT světě a IT sféra je velmi viditelná, takže o jejích velkých úspěších všichni víme – typickým příkladem je Waze odkoupený Googlem. Ale myslím si, že u izraelských startupů nejde jenom o IT. Silným prvkem ekosystému, který jsme ještě nezmínili, je interdisciplinární vnímání světa – tady se řeší problém, jde se za cílem, spíš než aby se řešilo, že je někdo doktor, takže bude řešit jen lékařské záležitosti.

A znovu se vracíme k vojenským konexím – znám někoho, kdo je šikovný technik, nebo někoho, kdo doporučí specialistu na problém, který právě řeším. Tady se problémy řeší komplexně.

A ještě jeden důležitý aspoekt izraelského úspěchu mě napadá: princip pozitivního selhání. Zkusíte projekt, on nevyjde, tak samozřejmě je slušné zaplatit dluhy, ale nenechá to na vás stigma. Jestli máte další nápad, můžete to zkusit znovu a už budete zkušenější a možná i úspěšnější. V české společnosti převládá názor, že kdo neuspěl, je na něm něco špatného a zřejmě neuspěje znovu.

Branislav Gál: Je statisticky prokázáno, že ten, kdo jednou neuspěl, má napodruhé asi o 15 % vyšší šanci uspět. Už ví, kudy se nevydat.

Tady byla velkým milníkem firma ICQ, která se prodala za 400 miliónů dolarů. To byl pro izraelské IT firmy moment prozření, zjistily, že to jde a začaly se ve velkém soustředit na projekty s globálním zásahem, s obrovským ekonomickým potenciálem.

Co naopak vidíte jako brzdu místního pokroku? Protože předpokládám, že nic není ideální.

Branislav Gál: Startupy jsou zde vnímány téměř jako náboženství, ale i tahle mince má druhou stranu. Izraelci sice mají suverénně nejvíce startupů v přepočtu na obyvatele, ale zase mají nejméně velkých a vyspělých firem v poměru k ekonomice zemí OECD. A to je další vlastnost Izraelců – možná by se to dalo označit za netrpělivost. „Tak teď máme startup, rychle jej prodejme a pojďme udělat další.“

Ty firmy jsou malé, moc se tady nenosí plánovat něco na 20 let dopředu, předávat firmu potomkům, to trochu podráží zdejší ekonomický potenciál. Tady je v podstatě jen jedna velká soukromá firma, jmenuje se Teva a podniká ve farmaceutickém byznysu. Pak jsou tu tři, čtyři zbrojaři částečně vlastnění státem a pak už má tento seznam zřetelně sestupnou tendenci.

Ivo Schwarz: Izrael kromě toho, že 4,7 % HDP posílá na vědu a výzkum, vydává kolem 9 % na zbrojní průmysl. Sice se tu velmi dobře daří překlápět část investic a technologií zpátky do veřejného sektoru, ale stále jde o značný objem peněz, který mohl jít jinam.

Druhý problém, který vidím, souvisí politickou situací. Izrael se nachází ve značně nestabilním regionu, a byť jde o jedinou demokracii na Blízkém východě, Izraelci nežijí ve vakuu.

Nebezpečí stále hrozí a po arabském jaru toto napětí dále stoupá. Společnost to pochopitelně vnímá, což se odráží v určité deziluzi.

Dle statistik sepětí zejména mladých Izraelců s Izraelem klesá, takže zatímco dříve tady zakládali startupy, dnes čím dál častěji využívají svých amerických, německých, australských a jiných pasů a zkoušejí se realizovat jinde. Dříve byl tento vztah silnější, lidé tu žili svůj izraelský sen a mít vlastní zemi a vlajku přehlušilo všechno ostatní.

Arthur Polzer: Také jsou zde dvě menšiny, jejichž příslušníci z velké části zůstávají stranou „hospodářského zázraku“. Jsou to ortodoxní židé a arabská menšina. První představují 10 %, druzí 20 % obyvatelstva Izraele, přičemž tyto podíly v obou případech rostou.

Další problém je sociální napětí spojené s narůstající výší životních nákladů. Mladí lidé se často rozhodnou pro kariéru v USA, nebo v Německu, protože cena bydlení, jídla i služeb je v Izraeli nadstandardně vysoká, přitom kupní síla je pod úrovní EU. Mladý člověk se může buď zadlužit, nebo odejít někam do pouště, kde metr čtvereční bytu přijde pouze na 100 000 korun, nebo zkrátka odejde hledat štěstí jinam.

Zdroj: www.businessinfo.cz/cs/clanky/s-velvyslancem-cr-o-izraelskem-startupovem-zazraku

 

Beersheva goes cyber

Zdroj: www.israel21c.org, 3. srpna 2015

Tel Aviv may be Israel’s startup city, but Beersheva is gearing up to be the world’s cyber capital.

The swarming lunch crowds on Yosef Ben Matityahu Street, an eight-minute walk from Ben-Gurion University of the Negev, best exemplify the spirit Beersheva exudes today. Once a desolate and financially plagued metropolis, this desert city’s resurgence as a center of modernity, culture, academia and high-tech is impossible to overlook.

The four little hummus and ethnic eateries on this small side street are packed with university students and professors, soldiers, young tech engineers and the occasional over-50-year-old.

“Beersheva is a great place to live. It’s not a wasteland. It’s a desert city because if you think about the climate it’s hot and dry during the day and it’s cool at night. When compared to the humidity of Tel Aviv, I know which one I’d much rather prefer,” says Ehud Zion-Waldoks, who moved to the city three years ago and works in the university’s media relations department.

David Ben-Gurion, Israel’s first prime minister, would be chuffed to know that everyone – from the Advanced Technologies Park entrepreneurs to Ben-Gurion University professors to the businesspeople at the CyberSpark Industry Initiative to real-estate agents to government leaders – is referring back to his proclamation that “the future of Israel lies in the Negev.”

Ben-Gurion’s “future” is today’s present.

The cranes looming high above the city enthusiastically declare the transformation of this city into the innovation center it is growing to be. Beersheva’s development can be witnessed in its urban design elements (water fountains and bridges), cultural and environmental development (playgrounds and parks) and newly erected university buildings and office towers.

At the Monument to the Negev Brigade, situated on a hill overlooking Beersheva near the Gav-Yam Negev Advanced Technologies Park (ATP), multinational corporate CEOs and potential investors begin their visits to get a good look at the city under construction.

The 2015 Global Technology Emerging Markets study named Beersheva one of seven top cities for high-tech and innovation.

“All the big multinationals and the big investment firms are coming here because of the notion of the Beersheva miracle – the economic development from desert location to high-tech park,” Jerusalem Venture Partners (JVP) Managing Partner Gadi Tirosh tells ISRAEL21c, “and for the concentration in firms dealing with cyber.”

An amazing edge

Beersheva’s biggest optimists can be found in the two office buildings at the Gav-Yam Negev ATP, over a footbridge leading to the Goodman University North train station and the university.

The mission of the ATP – a public-private partnership between the government, the university, the municipality and KUD International developers — is to “promote technology and commercialization of cutting-edge research and innovation being developed through BGU and affiliate institutions such as the Soroka University Medical Center and the National Institute of Biotechnology in the Negev.”

University and high-tech leaders talk about the not-so-distant days when the grounds for this technology park were dusty nothingness.

Now, multinational firms including EMC, Deutsche Telekom, AG, Lockheed Martin, Oracle and IBM already have offices here. JVP Venture Capital Fund has its Cyber Labs incubator onsite. PayPal recently bought its startup-in-residence, CyActive.

The high-tech companies’ air-conditioned offices all have windows looking out over the area earmarked for the expansion of the ATP. These senior executives are envisioning the future just as Ben-Gurion did.

“From a first look, Beersheva may look like it’s outside the regular Israeli tech scene. But once you come here and you’re exposed to the things that are going on inside the ecosystem here in Beersheva, it’s really amazing,” Yoni Shohet, founder and CEO of SCADAfence – a startup that develops cybersecurity solutions for the critical infrastructure and manufacturing industries — tells ISRAEL21c from his office in JVP Cyber Labs.

New talent on the way

The biggest step toward making Beersheva a true cyber-tech hub is the upcoming transfer of the IDF’s technology units out of Greater Tel Aviv. The army plans to move some 20,000 soldiers south by 2021.

Maya Hofman Levy, site leader at EMC/RSA Center of Excellence, adds, “We’re very optimistic. The critical mass will eventually happen when the IDF technology units will be relocated here. EMC wants to be in Beersheva to access this talent.”

In addition to moving its personnel, the IDF will build technology and communications infrastructure as well as big data centers.

Other international companies, keen to pick up the tech-savvy soldiers upon discharge, and to be in close proximity to university research, are set to fill 15 or 20 high-rise buildings in the area. ATP predicts there will be 10,000 high-tech employees in Beersheva by 2025. Most of the startups and foreign companies at ATP are in the field of cybersecurity.

“When you look at other parts of technology, we’re facing a lot of competition from the emerging economy. Cyber is already Israel’s strongpoint; it has an inherent competitive edge for Israel because of the resources and because of the ecosystem we have here,” JVP’s Tirosh tells ISRAEL21c.

“We have this amazing factory [the IDF] that has access to the best talent, trains them for five years, and then by default releases them to the commercial market. That’s an amazing edge.”

Cyber capital of the world

BGU offers a master of science in cybersecurity, developed in cooperation with IDF and civic experts to meet the needs of the military and civil defense sectors.

The Israel Export and International Cooperation Institute recently announced that Israel sold some $3 billion of cyber technology in exports in 2014. The institute says it foresees a 10 percent increase in revenue of nearly 250 Israeli firms in the sector for this year.

“Beersheva will not only be the cyber capital of Israel, but one of the most important places in the cybersecurity field in the world,” declared Prime Minister Benjamin Netanyahu at the Israeli Cyber Innovation Arena in January 2014.

Distinct from many other high-tech business parks in Israel, Beersheva’s ecosystem combines national, army, academic, business and entrepreneurial interests in close vicinity to one another and with the same ambitious goals.

“We’re making this ecosystem special not only on a national level but on an international level,” Tom Ahi-Dror, head of human capital development at the Israel National Cyber Bureau, tells ISRAEL21c.

“There’s an opportunity to create a nexus which specializes in cybersecurity and [could] be one of the most important ones in the world. The government saw there’s also a vote of confidence from the industry; it’s not only a long-term vision but it’s actually happening.”

A changing population

Beersheva is located 65 miles (105km) south of Tel Aviv. But the psychological chasm between this gateway to the Negev and the hip, startup capital on the Mediterranean Sea kept Beersheva sidelined for many years.

While the city’s university, colleges and hospital have excellent reputations, the students who came to acquire engineering and computer-science degrees at BGU typically left town in search of a career in the center or north of the country.

Though the city is still known for having more chess grandmasters per capita than any other city in the world — thanks to its immigrant population from the former Soviet Union — soon Beersheva could have the most cyber-tech engineers per capita as well.

“ATP is already having an effect on Beersheva,” EMC/RSA’s Hofman Levy tells ISRAEL21c. “There’s a 20 percent increase in the number of students graduating from BGU who have chosen to stay since the ATP was established. It affects the restaurants, it affects the housing, and it affects the culture. The influence is not only on high-tech but everywhere.”

In addition to upgraded train routes to Tel Aviv, the Trans-Israel Highway will be extended to the future army base in this city nicknamed “B7” (the “B” stands for be’er, the Hebrew word for “well,” and “seven” in Hebrew is sheva).

RE/MAX Israel, the largest network of real-estate agencies in the country, says its Beersheva franchise is number one in transaction count and commissions. It’s also in the top 10 offices in all of Europe.

“Beersheva is a real city with a very good university, a very good hospital, there’s culture and entertainment, an orchestra, a very good mayor — there’s everything there,” says Bernard Raskin, regional owner of RE/MAX Israel. “If you want to live in a city at a reasonable price and not have to wear a coat in winter, be within a reasonable commuting distance to Tel Aviv … Beersheva is a nice place.”

“We found a great community of like-minded people who moved to the Negev out of a sense of pioneering that this is a place that has real potential that we would like to have developed,” 37-year-old father of four Zion-Waldoks tells ISRAEL21c. “That potential is already being realized throughout the city with a lot of new projects, new children’s museums, more culture. They renovated the Old City, there are new jobs in high-tech, and there are a lot more reasons for people to come and stay.”

Zdroj: www.israel21c.org/beersheva-goes-cyber

 

Výstava Jitky Nesnídalové: ODRAZY CEST

V druhé polovině prázdnin ozdobí stěny trutnovské Galerie UFFO díla české malířky Jitky Nesnídalové. Zahájení výstavy Odrazy cest se uskuteční mimořádně ve středu 12. srpna od 18 hodin. Pozvání na slavnostní zahájení přijal teoretik výtvarného umění Jan Melena. Jako hudební doprovod zazní Klavírní koncert Fryderyka Chopina v podání váženého profesora Ivana Klánského.

Jitka Nesnídalová získala za své dílo několik ocenění, například v roce 2011 v Praze zvítězila v soutěži pro mladé umělce do 35 let v kategorii malba, stala se také finalistkou několika mezinárodních soutěží, jako například ESSL Award CEE v Praze, Jung art v Dolmenu nebo Leinemann-Stiftung Prize v Berlíně. Malby Jitky Nesnídalové nalezneme ve francouzské sbírce společnosti CFDT, Clarion a řadě soukromých sbírek. K vidění byly také v českém filmu Martin a Venuše, do kterého zapůjčila 60 svých maleb.

Více informací na jinart.cz

 

Dystrofii našli u Aleše lékaři náhodou. Hoch se poletí léčit do Izraele

Zdroj: jihlava.idnes.cz, 16. července 2015

Autor: Hana Jakubcová

Jeho nemoc je zatím smrtelná. Experimentální zákrok, který by ho mohl zachránit, stojí desítky tisíc dolarů. Rodina devítiletého Aleše Dennera to nevzdává, shání peníze. Lidé přispívají ve sbírce, firmy slíbily půjčku. Aleše čeká jako prvního Čecha léčba svalové dystrofie kmenovými buňkami v Izraeli.

Když byly dnes devítiletému Aleši Dennerovi z Okřešic na Třebíčsku dva roky, rodiče se tak trochu náhodou dozvěděli krutou pravdu.

„Aleš měl tehdy nějakou dětskou nemoc a lékař mu udělal jaterní testy. Potom mi volal, že něco není v pořádku, poslal nás do nemocnice a tam se zjistilo, že syn má svalovou dystrofii Duchennova typu,“ říká chlapcova matka Eva Dennerová. Je to nejzávažnější forma této smrtelné choroby.

Svalová dystrofie postihuje výhradně chlapce. Je to vlastně genetická porucha ubývání svalstva. Tělo nemocného si neumí vyrobit bílkovinu dystrofin, bez níž svaly nemůžou fungovat, a tak ochabují. Postižený většinou před dosažením plnoletosti umírá z důvodu selhání dýchacího svalstva.

V rodině nikdo jiný touto nemocí netrpí, starší bratr Adam je zdravý. Rodiče malého hocha ani nevěděli, že taková choroba existuje, protože je poměrně vzácná. Na začátku si prošli bolestivým martyriem shánění informací.

Tým z Tel Avivu se jako jediný kmenovými buňkami zabývá

„Když jsme to před sedmi lety zjistili, možnost léčby neexistovala. Neprobíhaly ani žádné výzkumy, do kterých bychom se mohli zapojit. Naše vyhlídky nebyly dobré. Tak nějak jsme živořili,“ vzpomíná Alešova matka.

Nakonec se spojili s brněnským neurologem Petrem Vondráčkem a ten jim nedávno nabídl možnost experimentální léčby pomocí kmenových buněk na pracovišti v izraelském Tel Avivu. Tým lékařů tam ve The Weizmann Medical Center jako zatím jediný na světě tuto myšlenku rozvíjí.

Aleš má být prvním Čechem, který se tam brzy vypraví takto léčit. Jedna aplikace kmenových buněk do nejpostiženějších svalů za pomoci laserové stimulace stojí 38 tisíc amerických dolarů. Další náklady jsou spojené se zhruba týdenním pobytem, který zahrnuje letenky, ubytování a stravu.

Přesný termín se rodina dozví příští týden, léčebná kúra by se měla uskutečnit ještě v srpnu. Pro lepší účinek je dobré aplikaci kmenových buněk po čase opakovat.

Jedna aplikace stojí skoro milion. A ta stačit nebude

„Tato léčba je úplně nová věc, která nebyla celosvětově systematicky testována. Nemůžeme vyvozovat z jedné návštěvy v Izraeli dalekosáhlé závěry. Ale předpokládáme, že by se tím měla zastavit nebo omezit progrese onemocnění. Souběžně se testuje molekulárně-genetická léčba. Pokud by se zkombinovala s buněčnou, dal by se očekávat efekt nejen zastavení, ale i zlepšení svalové síly a pohyblivosti,“ řekl neurolog Petr Vondráček.

Na podporu Aleše i jeho rodiny byla vypsaná veřejná sbírka, trvá už tři měsíce a lidé do ní poslali 357 tisíc korun. Dohromady se už Dennerovým podařilo shromáždit od dárců přes 600 tisíc. Náklady na první aplikaci činí skoro milion.

Třebíčské firmy přislíbily půjčku, díky které rodina stihne odjet do Izraele v lékaři naplánovaném termínu. Zákrok musí být zaplacen týden před odletem.
Zdravotní pojišťovny experimentální léčbu nehradí

„Izrael je naše jediná naděje. U druhé aplikace je velká šance, že se bude provádět blíž, ve Vídni, protože izraelský odborník Shimon Slavin, za kterým jedeme, buduje nový tým i v Rakousku,“ podotkla Eva Dennerová.

Do celé akce jsou zapojeny izraelská ambasáda v Praze a česká ambasáda v Tel Avivu. Zdravotní pojišťovny však Dennerovým nepomohou. „Oslovili jsme je, experimentální léčbu nehradí.“
Chlapec je na invalidním vozíku, Blízcí se mu snaží zajistit co nejlepší podmínky. Dojíždí do školy, kde se výborně učí. Maminka Eva opustila zaměstnání a věnuje se už jen synovi. Rodina doufá, že bude líp.

Zdroj: jihlava.idnes.cz/svalovou-dystrofii-bude-ales-denner-z-okresic-lecit-kmenovymi-bunkami-v-izraeli

 

Mladí Češi budou moci pracovat v Izraeli jeden rok bez víza

Zdroj: www.businessinfo.cz, 8. června 2015

Češi do 30 let budou moci až rok pracovat v Izraeli, aniž by k tomu potřebovali vízum. Uvolnění vízové povinnosti podepsal v Izraeli ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Jde o dohodu o pracovní dovolené, která ještě musí projít schválením v obou zemích. Dokument Zaorálek podepsal s náměstkyní ministra zahraničí Cipi Hotovelyovou.

Dohoda po svém vstupu v platnost umožní mladým Čechům a Izraelcům ve věku mezi 18 a 30 lety pobývat, cestovat a pracovat na území druhého státu bez víza po dobu jednoho roku. Podobnou smlouvu má Česko například s Kanadou nebo Novým Zélandem.

Pro cesty do Izraele nyní Češi nepotřebují vízum, pokud pobyt nepřesáhne tři měsíce a není výdělečné povahy. Pro všechny ostatní případy je vízum nutné.

Zaorálek je na Blízkém východě od soboty. Navštívil palestinské Pásmo Gazy a vystoupil na bezpečnostní konferenci v izraelské Herzliji, kde řekl, že Praha je připravena hostit izraelsko-palestinské mírové rozhovory.

(Převzato z deníku E15.)

Zdroj: www.businessinfo.cz/cs/clanky/mladi-cesi-budou-moci-pracovat-v-izraeli-jeden-rok-bez-viza

 

Meet the next leader of the Phree world

Zdroj: www.israel21c.org, 7. července 2015

Autor: Abigail Klein Leichman

Israeli company introduces Phree, a mobile input device intended to bring handwriting back into our digital interactions.

Patiently waiting more than a decade until the digital world caught up to their cool technology, three Israeli friends are introducing Phree, a unique “smart pen” that tracks handwriting on virtually any surface and displays it on any Bluetooth-connected smartphone, tablet, computer, TV or smartwatch in high-definition.

This isn’t just another stylus. Phree uses patented laser technology to deliver what the inventors call an unprecedented level of motion-tracking accuracy.

When it starts shipping in March 2016, the device will allow users to take notes, record thoughts, annotate websites, documents and photos, and send text messages with emojis — without touching the screen and even without the device in view.

Compatible with Office, OneNote, EverNote, Acrobat, Google Handwriting Keyboard, ViberChat and similar handwriting-recognition software and apps, Phree promises to free the user of clunky typing interfaces.

“We live in a world of screens that we’ve come to rely on for everything from our work to our personal lives, but oftentimes our imaginations are confined by these same screens,” says Gilad Lederer, co-CEO and cofounder of OTM Technologies. “Phree goes beyond the screen to help your imagination go digital, free of constraints.”

More than $1 million crowdfunded

But wait a sec – do people really want to go back to writing by hand? Do we even remember how?

Apparently the answer is yes, judging by the extraordinary response to a Kickstarter campaign for Phree that hit the $100,000 target in less than 24 hours and ended up raising $1,065,761 by the June 26 deadline.

Phree plugs into a recognized trend that may seem counter-intuitive: As we become ever more digitally connected, we crave a return to handwriting.

Smartphones, wearables and IoT devices have revolutionized how we receive information, yet transmitting information via keyboard is frustratingly awkward. That’s why Google and Microsoft are adding handwriting-recognition platforms to Android and Windows 10 devices, respectively.

“We all we know the limitations of smartphones,” Lederer tells ISRAEL21c. “I’m holding a computer in my pocket that’s much more powerful than my PC at home, but I can’t use it for work. So we had the solution ready.”

Lederer and cofounders Opher and Uri Kinrot (they’re brothers) had long ago invested much time, effort and money in developing an optical translation measurement (OTM) sensor that uses 3D laser to measure relative motion on nearly any surface, producing a crisp, natural digital capture of handwriting in high-resolution.

It was a product before its time, so they shelved it with the confidence that the coming digital revolution would make it relevant.

“We realized we had found the key to measuring human handwriting motions, but there was no market for it more than 10 years ago. We knew things would change,” says Lederer.

In the past year, OTM Technologies took the sensor down from the shelf and hired renowned Israeli industrial designer Elisha Tal from Innovation to Design (I2D) to fashion it into a sleek and enticing consumer product. (Tal is the creative genius behind the Palm V, the Landa nanographic printing press and SodaStream, among other hit products.)

Marketing and branding guru Eitan Chitayat, head of the Tel Aviv-based Natie Agency, gave the product a name and a profile consumers could easily grasp.

“The name ‘Phree’ stood out to us as soon as we came up with it because it explicitly and implicitly stands out as an unusual and easy-to-pronounce spelling of ‘free.’ It memorably highlights how this tool frees you from the screen, and works in harmony with the tagline ‘Make the world your paper.’ And that’s the positioning we delivered,” Chitayat tells ISRAEL21c. “We’re all very happy at Natie to be part of this story’s success.”

OTM Technologies raised seed capital from private investors including former Skype chairman Michael Von Swaaij, who went to business school with Lederer in France. “We are now going for Round A funding in addition to crowdfunding, in order to accelerate our path to market,” says Lederer.

He and his cofounders are all 1980s graduates of Talpiot, an elite IDF physics and mathematics training program. Their original technology was to be built inside an optical mouse. They signed agreements with Logitech and Apple, but both projects failed due to a problem with an electronic chip provided by another contractor.

“Though we lost the market for optical mice, we knew nobody could do Phree,” says Lederer.

The product even functions as a headset and has an integrated screen for sending and receiving brief texts. The founders say Phree could also be used for biometric identification.

“The real-world applications for Phree are limitless and we’re excited to see how the development community finds new ways to incorporate it into their own work once they get their hands on it,” said Opher Kinrot. “From being able to truly work from a coffee shop to interacting in virtual reality, we foresee Phree becoming a vital part of one’s work and entertainment experiences.”

Zdroj: www.israel21c.org/headlines/meet-the-next-leader-of-the-phree-world

 

Blahopřání Mgr. Delaně Mikolášové k pozici historicky první vědecké diplomatky České republiky v Izraeli

Česko-izraelská smíšená obchodní komora jménem svého presidenta, Rady ČISOK a všech členů komory blahopřeje Mgr. Delaně Mikolášové k pozici historicky první vědecké diplomatky České republiky v Izraeli. ČISOK se velmi váží a zároveň oceňuje tento krok české diplomacie, že právě Izrael byl vybrán jako pilotní projekt vědeckého diplomata. To jenom podporuje skutečnost, jaké možnosti v oblasti vědy, výzkumu a inovací skýtá spolupráce těchto dvou zemí.
Přejeme hodně štěstí a pracovních úspěchů na této misi.

JUDr. Pavel Smutný, president ČISOK

 

Startupový boom v hlavním městě Izraele. Tel Aviv dohání Silicon Valley

Zdroj: ihned.cz, 3. července 2015

Autor: Alena Štefánková

Na mapě dnešního Tel Avivu najdete pět tisíc start-upů.
Víc jich je na světě pouze v kalifornském Silicon Valley.
Jak je možné, že se v zemi s nestabilní bezpečnostní situací inovacím tak daří?

Vzrostlé stromy v boční ulici nedaleko rušného Rothschildova bulváru v centru Tel Avivu poskytují životadárný stín. Teď na začátku léta teploty v Izraeli atakují čtyřicítku. Zastavujeme u šedavé bytovky a zvoníme na druhý zvonek odshora. Stoupáme po schodech, dveře v prvním patře jsou pootevřené. Omračuje nás klimatizace. Najednou je o dvacet stupňů méně. Ve stroze zařízeném prostoru se nachází jen několik stolů s počítači, kuchyňka a toaleta. A osm lidí, kteří tu pracují na zázraku jménem Reporty.

Pevným stiskem ruky a úsměvem nás vítá Amir Elichai. V devětadvaceti toho má za sebou už poměrně dost. V osmnácti na vojnu, pak kariéra v izraelských obranných složkách, bezpečnostních organizacích a poslední čtyři roky v investiční skupině. Loni se svým společníkem Pinchasem Buchrisem, který mimochodem zastával vysoké pozice na izraelském ministerstvu obrany a velel slavné armádní kybernetické jednotce 8200, založili start-up Reporty, jenž propojuje bezpečnost a technologie.

„Až třicet procent telefonátů na linku policie, hasičů nebo záchranné služby je planý poplach. To je obrovské číslo, kvůli kterému často pomoc nemůže včas dorazit na správné místo. Naše aplikace využívá sílu davu a množství smartphonů a tabletů, které jsou mezi lidmi rozšířeny,“ popisuje Elichai projekt, který má přispět k rozvoji tzv. chytrých měst.

Na velkém monitoru se v mřížce rozhýbe šest videí. Reporty funguje jednoduše: obyvatel nebo návštěvník města si do mobilu stáhne aplikaci, a pokud se ocitne ve stavu nouze, tedy uvidí dopravní nehodu, požár nebo násilné napadení, zmáčkne červený knoflík. Tím začne natáčet situaci na video, které se okamžitě zobrazí na monitoru nejbližší policejní služebny, dispečinku záchranné služby nebo hasičů. Operátor živě vidí, co se na místě děje, a díky GPS zjistí přesnou polohu volajícího. Ušetří tím až tři minuty, což je délka průměrného telefonátu na krizovou linku.

„Pracovník dokáže vyhodnotit, jak je která situace vážná. Jen v oblasti New Yorku a New Jersey zaznamená krizová linka 911 ročně 250 milionů telefonátů. Může se stát, že závažné případy zůstanou stát ve frontě a operátor je začne řešit, až když je pozdě,“ dodává šéf start-upu, k jehož rozvoji přispěla důležitá investice z dubna tohoto roku. Milionem dolarů firmu podpořil bývalý izraelský premiér Ehud Barak, se kterým Pinchas Buchris spolupracoval na ministerstvu obrany.

Své rozhodnutí politik vysvětlil stručně: „Reporty poskytuje odpověď na základní potřebu každého občana − pocit bezpečí založený na okamžitém a snadném přístupu k pomoci v krizové situaci.“ Díky investici může Reporty rozšířit svůj tým a pracovat na tom, aby dokázal ochránit data svých uživatelů. Aplikaci hodlají tvůrci spustit letos v říjnu a nabízet ji světovým velkoměstům. Pokud si bude chtít metropole službu koupit, cena se odvine z počtu jejích obyvatel.

Podnikatelé ze zákopu
V případu Reporty se prolíná několik důležitých aspektů, na kterých stojí takzvaný izraelský startupový zázrak. Tento podtitul mimochodem použili před šesti lety pro svoji legendární knihu Start-up Nation autoři Dan Senor a Saul Singer, kteří se snažili pátrat po příčinách tohoto úspěchu. V sedmimilionové zemi funguje 5000 start-upů, tedy firem, které rychle rostou a mají potenciál zásadně měnit celá odvětví.

Každý den zde přibudou dvě. Nejčastěji se zabývají technologiemi − softwarem, internetem, moderní komunikací, ale také třeba medicínou nebo zlepšováním kvality života. Malý stát na břehu Středozemního moře má druhý nejrozvinutější startupový ekosystém na světě, hned po proslulém kalifornském Silicon Valley, kde má ovšem technologická horečka tradici. Jak je to možné?

Vlastně už založení Tel Avivu lze považovat za jakýsi start-up. Teprve před sto šesti lety se na písečné duně na místě dnešního města shromáždilo 66 rodin, které se rozhodly vytvořit moderní metropoli. „Věřili, že nic není nemožné, a dávali si za cíl na vyprahlé planině vytvořit ,izraelský New York’. Po sto letech můžeme říci, že se tento slib stal proroctvím,“ píše v propagační brožuře starosta Tel Avivu Ron Huldai.

Nosným prvkem aplikace Reporty je bezpečnost, která je pochopitelně zásadním tématem pro celý stát. Mladí Izraelci v osmnácti nastupují na vojnu, aby dokázali obhájit těžce vydupanou nezávislost židovského státu. Chlapci slouží tři roky, dívky o jeden méně.

Už v sedmnácti podstupují testy, které určí, k jaké jednotce se přiřadí. Pokud prokážou extrémní talent pro matematiku a fyziku, dostanou se do technologické sekce, která vytváří supermoderní inovace pro vojenské účely. Řada z nich se pak přetaví v užitečné nástroje použitelné v civilním životě. Mimochodem právě elitní vojenská jednotka 8200 má vlastní program na podporu inovací a každý rok podpoří dvacet start-upů.

Mladí lidé v armádě rychle dospějí, protože musí převzít zodpovědnost, umět se rychle rozhodovat a velet ostatním. Po celou dobu žijí v nepříliš komfortních podmínkách, jídla rozhodně není přebytek a každodenní sprcha je výjimkou. Získají však nepřenosné zkušenosti, naučí se pracovat s lidmi a riskovat.

Po svlečení olivově zelených mundúrů se tak většina z nich dokáže postavit na vlastní nohy. Právě schopnost vypořádat se s rizikem, že spadnete na dno a musíte znovu začít stoupat, je pro podnikání skvělým předpokladem. Nemluvě o tom, že v armádě získáte spoustu známých z nejrůznějších oborů.

Ze Silicon Valley do uniformy
Dnes jedenadvacetiletý Ben Lang se narodil v Izraeli, ale když mu byl rok, odstěhoval se s rodiči do New Yorku. Svůj první byznys rozjel ve čtrnácti, když začal prodávat drobnosti na internetovém obchodě eBay. O pár let později se dostal na letní program do Silicon Valley, kde postupně začal pracovat na třech start-upech. Moc peněz si tehdy nevydělal, ale nouzí netrpěl.

„Stravoval jsem se na konferencích a programech pro mladé podnikatele. Tam jsme také dostávali spousty oblečení − trička, mikiny, čepice −, takže to jsem měl také podchycené,“ vysvětluje drobný muž s chlapeckým výrazem. Zajímavou zkušeností pro něj bylo to, když mu žalobou hrozil vydavatel předního deníku New York Times. Ben totiž vymyslel program, jak prolomit bránu k jejich placenému webovému obsahu.

Kariéra se mu slibně rozjížděla, když do ruky dostal výše zmíněnou knihu Start-up Nation. Bena inspirovala natolik, že se v osmnácti rozhodl vrátit zpět do Izraele a nechat se naverbovat. „Opustit Silicon Valley, nebe start-upů a podnikatelů, bylo extrémně těžké, ale teď vím, že přidat se k izraelské armádě bylo správné rozhodnutí,“ vysvětluje mi v malé místnosti telavivské knihovny.

Na vojně rozjel start-up Mapped in Israel, který, jak název napovídá, uspořádává informace o izraelských start-upech do přehledné mapy. Následně vymyslel aplikaci Mapme, pomocí které si mohou lidé udělat vlastní mapu s aktivitami své komunity. Mapme nedávno dostala od skupiny izraelských investorů podporu ve výši milionu amerických dolarů a Ben Lang má o své budoucnosti jasno. „Vybudovat z Mapme velkou společnost,“ říká zasněně, ale naprosto odhodlaně.

Start-upům se v Izraeli daří díky štědré podpoře soukromých firem, ale i státu. Na výzkum a vývoj tu jde nejvíc peněz na světě, celkově na ně připadne 4,65 procenta HDP, což je více než dvojnásobek ve srovnání s průměrem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Stát zároveň vytváří pro podnikatele i investory příznivé prostředí. Ostatně i s Benem Langem jsme se sešli s prostorách městské knihovny, které radnice vyčlenila pro začínající firmy.

Za počítači umístěnými na stolech v několika řadách tu sedí mladí vizionáři, z nichž někteří spolu živě diskutují. „Za minimální nájem tu mohou pracovat na svých nápadech, mají na to ale jen šest měsíců. Za tuto dobu musí ukázat, jestli je jejich projekt životaschopný, či nikoliv,“ vysvětluje Hannah Confinová z telavivské radnice. Izraelci zkrátka chtějí výsledky hned. A když se nedostaví, radši zkusí něco jiného.

Ve Svaté zemi funguje 31 startupových inkubátorů a 20 akcelerátorů, které pomáhají nápady formovat v reálný produkt a životaschopnou firmu. Své inovativní centrum tu provozují téměř všechny globální technologické korporace jako Apple, Microsoft, Deutsche Telekom nebo Google. Právě posledně jmenovaný gigant otevřel před dvěma a půl lety ve svých kancelářích prostor Campus Tel Aviv, jenž slouží mladým vývojářům a podnikatelům. Každý týden tu probíhá bezpočet akcí, které jim pomáhají s produktovou strategií, marketingem, vytvářením byznysplánu a podobně.

K dispozici mají také sklad mobilních zařízení, na kterých si své výtvory mohou testovat. „Vzhledem k tomu, že většina mladých podnikatelů jsou muži, velmi intenzivně se snažíme, aby se prosadily i ženy. Chystáme třeba program pro mladé podnikatelky s dětmi,“ vysvětluje koordinátorka centra Michal Waltnerová. Služeb Google Campusu mohou lidé využívat zdarma, pokud se jejich projekty týkají technologií a fungují na nekomerční bázi.

Tel Aviv je také protkaný budovami se sdílenými kancelářemi, kde si mohou jednotlivci a malé podniky pronajmout část uzavřeného prostoru. Známý je třeba koncept WeWork, jenž přišel z New Yorku. Spočívá v tom, že klientům nabízí moderní místo, obvykle v zrekonstruované budově, kde kromě pracovního zázemí mají k dispozici zasedačky, kancelářskou techniku, kuchyň nebo terasu.

Podpoříme pět uchazečů z tisíce
Prosklený výtah nás během několika vteřin vysazuje v pětadvacátém patře mrakodrapu na Rothschildově bulváru. Jsme na dobré adrese, ve stejné budově má kanceláře třeba i místní pobočka Facebooku. Magma je jedním z 86 v Izraeli fungujících venture kapitálových fondů. Díky tomuto alternativnímu financování získávají inovativní projekty peníze k dalšímu rozvoji. Fond vypustí investici a na oplátku získává podíl na základním kapitálu podniků, jejichž akcie zatím nejsou obchodované na burze.

Generální partner Shahar Tzafrir ve velkoryse pojaté zasedačce s úchvatným výhledem na město přiznává, že si ročně vyslechne na tisíc prezentací. Finančně podpoří pouhých pět z nich. Vyžaduje to dobrý čich na to, co má šanci uspět a investici několikanásobně vrátit. V minulosti Magma pomohla rozjet například mapovou aplikaci Waze, jež do autonavigace připojuje aktuální informace o uzavírkách či nehodách na silnicích. Před dvěma lety firmu za více než miliardu dolarů koupila společnost Google.

Jak to, že se byznysmeni nebojí v Izraeli kvůli nejisté bezpečnostní situaci investovat? Tzafrir pokrčí obočí. „Zvykli jsme si, že žijeme v neustálém ohrožení. Jednou jsem tady měl zahraničního investora a z okna jsme viděli, jak se střílí. Neodradilo ho to. Obchod je obchod. A obchod je na prvním místě.

Zdroj: archiv.ihned.cz/c1-64260980-izraelsky-startupovy-zazrak

 

Pavel Bělobrádek: Vědeckou diplomatkou v Izraeli bude Delana Mikolášová

Zdroj: vlada.cz, 3. července 2015

Nově zřízenou pozici vědecké diplomatky v Izraeli bude zastávat Delana Mikolášová. V otevřeném výběrovém řízení ji vybrala komise složená ze zástupců úřadu vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Hlavním úkolem nové diplomatky bude navázat kontakty s izraelskými vědci, výzkumnými institucemi a inovativními firmami a podpořit jejich spolupráci s českou vědeckovýzkumnou sférou a průmyslovými podniky.

Mikolášová bude dále zajišťovat pořádání mezinárodních konferencí, veletrhů a reprezentačních akcí pro české a izraelské vědce a podnikatele. Ve své pozici bude úzce spolupracovat s agenturami CzechTrade a CzechInvest.
„S izraelskými týmy se naši vědci mohou dostat mezi absolutní světovou špičku. V inovacích, uvádění vědeckých výsledků do praxe a v podpoře start-upů totiž patří Izrael k nejlepším na světě. Proto byl také Izrael vybrán coby pilotní stát pro působení vědeckého diplomata. V budoucnu zvažujeme tuto formu spolupráce v Německu či USA,“ uvedl vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek.

„Mým záměrem je podpořit vznik česko-izraelských výzkumných programů, především v oblasti biotechnologií, nanotechnologií, IT a strojírenství. V těchto odvětvích je totiž vysoký výzkumný potenciál a možnosti komerčního využití. Zaměřit se chci také na lepší využití nových vědeckovýzkumných center, která v Česku vznikla s podporou EU,“ popsala svou vizi Mikolášová.
Na zastupitelském úřadu v Tel Avivu začne nová diplomatka pro vědu působit v průběhu letošního podzimu. Post je dvouletý s možností prodloužení. Náklady na zřízení této pozice hradí úřad vicepremiéra Bělobrádka.

Mikolášová dosud působila na Odboru států Blízkého východu a severní Afriky na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, kde se specializovala na Izrael, Palestinu a blízkovýchodní mírový proces. Absolvovala studijní, pracovní a výzkumné stáže v Izraeli, Nizozemí a Indonésii. V Tel Avivu také pracovala jako koordinátorka projektů v oblasti školství a marketingových analýz. Je absolventkou Diplomatické akademie Ministerstva zahraničních věcí. Hovoří anglicky, španělsky a hebrejsky.

Zdroj: www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/pri-uradu-vlady/pavel-belobradek/aktualne/pavel-belobradek-vedeckou-diplomatkou-v-izraeli-bude-delana-mikolasova

 

Zemřel Sir Nicholas Winton, čest jeho památce!

3. července 2015 od 15.30 hod na Hlavním nádraží

Dovolujeme si Vás upozornit na páteční vzpomínkové setkání na počest Sira Nicholase Wintona od 15.30 na Hlavním nádraží Praha u pomníku Sira Nicholase Wintona. Více informací zde.

 

Zemřel Sir Nicholas Winton, čest jeho památce!

Česko-izraelská smíšená obchodní komora jménem svého presidenta, Rady ČISOK a všech členů komory vyjadřuje upřímnou soustrast rodině sira Nicholase Wintona. Odešel člověk, který se nesmazatelně zapsal do dějin České republiky. Činy sira Nicholase Wintona, které po mnoho desítky let byly ukryty pod rouškou jeho mlčenlivosti, a odmítání veškerých zásluh, jenom dokazovaly jeho vysoký morální kredit.

Čest jeho památce!

JUDr. Pavel Smutný, president ČISOK

 

Dny Jeruzaléma nejsou sečteny. Nejsme politický festival, tvrdí ředitelka

Zdroj: IHNED, 4. června 2015

Autor: Daniel Konrád

Pořadatelka Dnů Jeruzaléma Marina Šternová musí čelit kampani propalestinských aktivistů.
Ti zcela pomíjejí, že festival představuje kulturu města Jeruzalém – tu izraelskou i arabskou.
Šternová odmítá, že by festival zneužívalo izraelské velvyslanectví.

Marinu Šternovou nelze podezírat, že by neznala současnou realitu v Izraeli. Když ještě pracovala na ambasádě v Tel Avivu, coby zástupkyně konzula jezdila na Západní břeh vyřizovat víza Palestincům. Před pár lety, kdy už se do Izraele vracela jako pořadatelka českého festivalu Dny Jeruzaléma, zase Šternová zažila, jak palestinští teroristé odpalovali rakety na Tel Aviv − a když napoprvé nestihla utéct do krytu, přečkala útok skrčená v kavárně po boku arabských dělníků.

Jenže kdo si dnes Šternovou vyhledá na internetu, dostane se k trochu jinému příběhu. Podle něj je festival Dny Jeruzaléma, jenž tento měsíc proběhne v Plzni a v Praze, od reality odtržený. Nepořádá jej Šternová ve spolupráci s jeruzalémskou radnicí, nýbrž sám Stát Izrael. A to jen proto, aby legitimizoval svoji kontrolu nad sjednoceným Jeruzalémem.

Šiřiteli tohoto příběhu jsou čeští propalestinští aktivisté, kteří proti Dnům Jeruzaléma rozpoutali velmi viditelnou kampaň. Začala otevřeným dopisem, jejž podepsal například náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický, nabrala na intenzitě apelem na Evropskou unii, k němuž se připojili hudebník Roger Waters či lingvista Noam Chomsky, a pokračovala minulý týden vystoupením Jana Kavana v internetové DVTV.

Výsledek? Do Česka včera na výstavu, která nynější Dny Jeruzaléma předznamenává, přijeli první dva palestinští umělci − a kampaň „na jejich podporu“ je vystrašila natolik, že se z obav o svou bezpečnost rozhodli vystupovat pod jinými jmény.

Šternová je tak ochotná hovořit jen o druhých dvou Palestincích, kteří svoji totožnost skrýt nepožadovali. „Největší starost mám o palestinského hiphopera Muhammada Mugrabiho, který přijede z uprchlického tábora ve východním Jeruzalémě,“ líčí Šternová. Byť by se právě Mugrabi po návratu mohl ocitnout pod tlakem extremistických skupin, rezolutně si stojí za svým: nikdo mu nebude určovat, kde smí vystupovat.

Totéž platí o palestinském šéfkuchaři Kámilu Hašlomonovi, který na letošním třetím ročníku festivalu bude potřetí vařit s Izraelcem Ilanem Garusim. „Kámil byl šéfkuchařem ve vyhlášené restauraci ve východním Jeruzalémě, tedy v palestinské části města, a Ilan v té západní. Napadlo mě dát je dohromady a oni se spřátelili. Dokonce i když se izraelsko-palestinský konflikt vystupňuje, mají teď potřebu se setkat, o všem si promluvit a ujistit se, že to na jejich přátelství nic nemění,“ popisuje Šternová.

A přesně tak by podle ní měly Dny Jeruzaléma fungovat − sbližovat nad uměním, hudbou či jídlem lidi, kteří by se kvůli opačným názorům na politickou situaci v Izraeli jinak nesešli. „Ale chápu, že se proti nám ohradilo palestinské velvyslanectví, ti se musí držet politické linie,“ uznává Šternová, která se nicméně ani nyní nechce vyjadřovat k signatářům petice proti Dnům Jeruzaléma.

Nemůže si tedy za negativní obraz tak trochu sama, když se například debaty s kritikem festivalu Janem Kavanem odmítla zúčastnit? „Jenže my nesledujeme politické cíle a náš festival nepořádá ani izraelská vláda, ani velvyslanectví, jak tvrdí aktivisté. Není to pravda, tak proč o tom debatovat? Akorát bych se ocitla v pozici, v níž bych musela hájit izraelskou politiku, a s tou festival nesouvisí,“ namítá Šternová.

Přitom zrovna letošní Dny Jeruzaléma, pojmenované po městě, jež má zásadní význam pro judaismus, křesťanství i islám, jsou až ukázkově politicky korektní. „Mezi hosty jsou židé, arabové i křesťané. Přijedou ortodoxní věřící, ateisté, dokonce i umělci z transgenderové komunity,“ vyjmenovává Šternová a popisuje, jak takový festival vzniká.

Protože přehlídku financuje převážně jeruzalémská radnice, ta jako první v institucích a školách zveřejňuje otevřenou výzvu pro umělce. První podmínkou je, aby měli vztah k městu. „Musejí buďto pocházet z Jeruzaléma, nebo v něm působit, nebo se k němu svojí tvorbou vyjadřovat,“ upřesňuje Šternová. Pak už jde jen o kvalitu, kterou posuzují kurátoři programu.

Dny Jeruzaléma nejsou zaměřené na mainstream („Nevozíme osvědčené hvězdy ani celebrity“), ale kvalitu zřejmě poznat umí. Například izraelskou raperku Adi Ulmansky předloni pozvaly jako první z evropských festivalů. „Později říkala, že jí koncert v Praze otevřel dveře do světa. Od té doby už hrála i na anglickém festivalu Glastonbury,“ líčí Šternová.

Tato někdejší tajemnice senátora Jiřího Dienstbiera staršího se k Izraeli dostala přes politiku. Když absolvovala Diplomatickou akademii při ministerstvu zahraničí, nastoupila na post kulturní atašé v Tel Avivu právě v době, kdy velvyslanec Tomáš Pojar přišel s nápadem uspořádat přehlídku české kultury v Jeruzalémě.

„Praha a Jeruzalém jsou partnerská města. Padlo tedy rozhodnutí, že jako se konají Dny Prahy v Madridu nebo Chicagu, proběhnou také v Jeruzalémě,“ vypravuje Šternová, která organizaci akce dostala na starost. A protože jí přišlo, že do Jeruzaléma se podobně jako do Prahy jezdí v první řadě za památkami, rozhodla se Prahu naopak představit skrze takzvanou alternativní kulturu. „Aby lidi věděli, že kromě Pražského hradu a Karlova mostu žije umění na Letné, na Žižkově nebo třeba v Krymské ulici.“

Takto pojaté Dny Prahy v Jeruzalémě se z plánovaných několika dnů nakonec protáhly na celoměsíční festival a na jeruzalémskou radnici udělaly dojem i tím, že většinu peněz si Češi sehnali fundraisingem ze soukromých a firemních zdrojů.

„Jeruzalémská radnice se pak naším projektem inspirovala a požádala o uspořádání recipročního projektu, který jsme logicky nazvali Dny Jeruzaléma v Praze,“ vyvrací Šternová argument aktivistů, podle nichž se nynější festival jmenuje po izraelském státním svátku Den Jeruzaléma. Ten skutečně oslavuje sjednocení města Jeruzalém v roce 1967 − jenže s festivalem nesouvisí a ani letos, ani vloni, ani první rok se s ním nekryl.

Dnes, kdy už diplomatickou kariéru opustila a Dny Jeruzaléma dál pořádá soukromě, Šternová stejně tak odmítá, že by festival zneužívalo izraelské velvyslanectví. „Nikdy do programu nemluvili, nikdy nic necenzurovali, nic nevyužívali k politickým cílům,“ je přesvědčena Šternová a poukazuje, že příspěvek od izraelské ambasády v letošním rozpočtu tvoří méně než pět procent celkových nákladů. Největší díl částky, okolo 70 procent, poskytuje i letos jeruzalémská radnice.

Když se nyní kritici Dnů Jeruzaléma zaštiťují tím, že je v protestu podpořili nositelka Pulitzerovy ceny Alice Walkerová či někdejší člen skupiny Pink Floyd Roger Waters, mohli by dodat, že právě Walkerová s Watersem dlouhodobě vystupují proti pořádání kulturních akcí v Izraeli.

Zejména Waters, jenž sám čelil nařčení z antisemitismu kvůli tomu, že na koncertech vypouštěl nafukovací prase s Davidovou hvězdou, už roky volá po bojkotu Izraele a veřejně apeluje na hudebníky, kteří chtějí v zemi koncertovat.

„Podle mě ale bojkot nic neřeší,“ krčí rameny Šternová a vypráví, jak z návštěvy filmové školy v Izraeli kdysi vzala studenty pražské FAMU také na palestinská území. „Dovezli jsme je na výtvarnou akademii v Ramalláhu a s palestinskými učiteli i žáky si všichni dobře rozuměli. Není to nakonec lepší, než abychom z Prahy diktovali Palestincům, kde, jak a s kým podle nás mohou vystupovat?“

Zdroj: archiv.ihned.cz/c1-64109890-dny-jeruzalema-sternova

 

Tomáš Pojar ve čtvrtečním Hyde Parku České televize

Zdroj: Hyde Park, 28. května 2015

Dovolujeme si Vás upozornit na čtvrteční vysílání poředu České televize – Hyde Park, ve které vystoupil Mgr. Tomáš Pojar, bývalý velvyslanec ČR v Izraeli, současný prorektor CEVRO Institutu a vicepresident ČISOK.

Odpovědi na otázky proč se nedaří ukončit boje s radikály, díky nimž Evropu zaplavují vlny uprchlíků, zda má Česko přijmou kvóty pro migranty a kdo a s jakým úspěchem nejvíce využívá kyberprostor jako nástroj propagandy zjistíte v iVysílání pořadu Hyde Park na www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/28.5.2015.

 

Ekonomická diplomacie: Vytvořeny pozice diplomatů pro vědu, výzkum a inovace

Zdroj: www.mzv.cz, 25. května 2015

Autor: Úřad vlády České republiky, Ministerstvo zahraničí České republiky

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek podepsali dne 25. května 2015 ujednání o spolupráci při zřizování pozic diplomatů pro vědu, výzkum a technologie/inovace. Cílem tohoto kroku je zvýšení podpory mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji nových technologií mezi ČR a vybranými zeměmi.

„Od vědeckých diplomatů si slibujeme, že budou propagovat výsledky české vědy ve světě a podpoří vznik nových mezinárodních vědeckých projektů. Chceme také zlepšit spolupráci mezi firmami a akademickou sférou a podpořit výměnné pobyty vědců a studentů. Česká věda může být excelentní jen v návaznosti na mezinárodní prostředí,“ upozornil vicepremiér Bělobrádek.

Diplomaté pro vědu budou postupně vysíláni na velvyslanectví v zemích s vysokým potenciálem vzájemně prospěšné výměny. Jejich úkolem bude napomoci českým vědcům a inovátorům při formulaci nových projektů, při navazování partnerství nebo při prohlubování stávající spolupráce. Důraz při tom bude kladen na komerční využitelnost.

Vědečtí diplomaté budou současně propagovat kvality a výsledky české vědy, která si v sílící mezinárodní soutěži zasluhuje aktivnější prezentaci. „Jako pilotní projekt jsme vybrali Izrael, tedy zemi, která je známá svou mimořádnou schopností uplatňovat výsledky výzkumu v praxi. Jde nám o spolupráci, která bude mít přínos v podobě nových technologií a služeb uplatnitelných na globálních trzích,“ řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Očekává se, že vědecký diplomat by mohl do Izraele odjet ještě v letošním roce.

České vlády v posledních letech významně zvýšily investice do vědy, výzkumu a inovací také s využitím peněz z evropských strukturálních fondů. Tyto investice budou efektivně využity za předpokladu, že se nově vybudovaná výzkumná a vývojová centra zapojí do mezinárodní spolupráce a že svou činnost co nejlépe sladí s globálními ekonomickými a společenskými příležitostmi a potřebami.

Zdroj: www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2015_05_25_ekonomicka_diplomacie.html

 

Bohatství je otázka stavu mysli, tvrdí Dobrý anděl Sýkora

Zdroj: DVTV, 23. května 2015

Hrdina je čas od času každý z nás, otázka je, jestli se to prodere na povrch, tvrdí spoluzakladatel projektu Dobrý anděl Petr Sýkora. Peníze podle něj lidem dávají jen iluzorní pocit bezpečí. Celý rozhovor s Petrem Sýkorou můžete shlédnout zde video.aktualne.cz/dvtv/bohatstvi-je-otazka-stavu-mysli-tvrdi-dobry-andel-sykora

 

Izraelský list Lidových novin

Zdroj: Lidové noviny, 7. května 2015

1

2

3 (1)

4

 

Pozvánka na vernisáž Lukáše Lva

Dovolujeme si Vás upozornit na vernisáž výstavy, která se bude konat 6. června 2015 v Terezíně.

pozvanka

 

Přednáška českého velvyslance v Izraeli J.E. Ivo Schwarze na Haifské univerzitě

Zdroj: eretz.cz, 18. května 2015

Ve čtvrtek 21.5.2015 se péčí Centra pro studium národní bezpečnosti v Haifě uskuteční veřejná přednáška J.E. Velvyslance české republiky v Izraeli Ivo Schwarze s názvem Evropa, Česká Republika a Izrael. Přednáška se uskuteční v angličtině od 16 do 18 hodin v Auditoriu Edmond Safdie v Multi-Purpose Building na Univerzitě v Haifě. Pozvánka v angličtině následuje.

Zdroj: eretz.cz/2015/05/prednaska-ceskeho-velvyslance-v-izraeli-j-e-ivo-schwarze-v-haifske-univerzite/

 

Cenu Arnošta Lustiga získal Dobrý Anděl Petr Sýkora, hrdina 21. století

14. května 2015

Petr Sýkora, podnikatel, vizionář, filantrop, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL a společnosti PAPIRIUS dnes z rukou předsedy vlády ČR převezme Cenu Arnošta Lustiga za rok 2014, ocenění za Odvahu a Statečnost, Lidskost a Spravedlnost, které je každoročně udělováno jednomu z žijících českých občanů.

Petr Sýkora čerstvě oslavil 41. narozeniny. Počátek jeho kariéry se nesl v duchu tradičního úspěšného podnikatele, v mnohém připomínající cestu „amerického snu“. K úspěšné realizaci dobře fungujícího podnikání bezpochyby odvaha a statečnost patří. Petr Sýkora se po ukončení své kariéry ve světě businessu, opět statečně a odvážně, rozhodl jít v životě jiným směrem než většina z nás. Jeho slova dokládají, že lidská zralost, lidskost a spravedlnost nemusí nutně souviset pouze s věkem či získanými zkušenostmi. Pomoc ostatním však pro něj není obětí. Je pro něj posláním a inspirací.

„Výbor letošní volbou prokázal velkou odvahu. Po triádě osobností prověřených dějinnými zvraty naší historie vybral laureáta veskrze současného, hrdinu a vzor pro 21. století. Petr Sýkora je jedinečná osobnost s pevným charakterem a jasnými vizemi. Věřím, že toto ocenění Petra Sýkoru povzbudí k tomu, aby svůj životní postoj ještě intenzivněji šířil v české společnosti a motivoval tak zejména mladou generaci,“ komentuje výběr nového laureáta Pavel Smutný, president Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

Cenu, kterou v roce 2011 založila Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu spisovatele Arnošta Lustiga, získali v minulých letech Václav Malý, Kamila Moučková a Bedřich Utitz.

„V dnešní době již není třeba projevovat odvahu při obraně existence státu či jiných jednoznačných výzvách. Jednu z klíčových hodnot dneška představuje zdraví. Je krásné a záslužné k němu lidem napomáhat. Tak může vypadat hrdinství 21. století,“ vysvětluje důvody letošní volby prof. Jan Pirk, předseda Výboru Ceny Arnošta Lustiga, který laureáta každoročně volí.

„Podnikání a filantropie jsou si podobnější, než se na první pohled zdá. Dlouhodobě a dobře fungují jen tehdy, když děláte něco opravdu užitečného. Zdravá a fungující česká společnost potřebuje obojí – jak podnikatele, kteří zaměstnávají druhé, vylepšují svět kolem sebe a vytvářejí bohatství, tak neziskové organizace. Základ prosperity je v tom prvním. Civilizovaná společnost však bez toho druhého dobře nefunguje,“ říká Petr Sýkora.

Životopis laureáta CAL za rok 2014 Petra Sýkory

Podnikatel, vizionář, filantrop, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL a společnosti PAPIRIUS, Petr Sýkora se narodil 9. května 1974 v Praze, kde také vystudoval gymnázium a následně Vysokou školu ekonomickou, obor mezinárodní vztahy, poté MBA program na Thunderbird University.

Ještě v rámci studia na vysoké škole, v osmnácti letech založil Petr Sýkora spolu s přítelem Janem Černým společnost PAPIRIUS – dodavatelskou firmu na kancelářské potřeby. První dodávky papírů nosili zákazníkům v batohu, společnost však brzy začala skvěle prosperovat a stala se největším dodavatelem kancelářských potřeb ve střední a východní Evropě. V roce 2006 společnost prodali americké společnosti Office Depot.

V roce 2011 Petr Sýkora a Jan Černý společně založili nadaci DOBRÝ ANDĚL a dohromady věnovali 25 milionů z prodeje společnosti PAPIRIUS na její provozní náklady. Všechny finanční prostředky získané od dárců tedy směřují na podporu nemocných a jejich rodin.

Účelem nadace DOBRÝ ANDĚL je pomáhat rodinám s dětmi, v nichž rodič či dítě onemocněli rakovinou nebo dítě jiným závažným onemocněním, a které se vlivem těchto okolností dostaly do finanční tísně. Rodinám míří pravidelná finanční pomoc, každý měsíc v řádu několika tisíc korun. Každý dárce vidí příběhy konkrétních rodin, kterým pomáhá. Strategií nadace je dlouhodobě odevzdávat příspěvky do posledního haléře potřebným, pomáhat pravidelně a být transparentní vůči svým dárcům.

„Dobrých andělů“ je více než 40 000 a celkem pomohli téměř 2 500 rodinám nemocných. Za dobu své existence DOBRÝ ANDĚL přerozdělil částku více než 170 000 000 Kč.

Petr Sýkora je ženatý, společně se svou ženou vychovávají dva syny. Bydlí v Praze a část roku tráví na Novém Zélandu. Je vegetarián, věnuje se józe a extrémnímu vytrvalostnímu sportování, studuje filozofii v rámci Vedanta Academy.
Petr Sýkora ve svém životě obdržel celkem tři ocenění. V roce 2013 to byl Marketér roku a o rok později Cena VIA BONA 2014 za osobní zaujetí – Srdcař roku. V roce 2015 mu byla udělena Cena Arnošta Lustiga za rok 2014 dle principů Odvaha a Statečnost, Lidskost a Spravedlnost.

Cena Arnošta Lustiga

Cenu založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu Arnošta Lustiga, spisovatele světového formátu, významného představitele českého společenského života a dlouholetého čestného člena Komory. Arnošt Lustig se ve svém díle po celý život zabýval tématem holocaustu, kterým v mládí sám prošel. Soustředil se především na odkrývání vnitřní síly člověka, která mu umožňuje zachovat si lidskou důstojnost a morální hodnoty i v situacích krajního ohrožení. Snažil se nalézt podstatu toho, co činí člověka člověkem, člověkem lepším, šťastnějším. Jeho nezapomenutelná osobnost i po jeho smrti představuje vzor mravnosti, odvahy a lidskosti. Hodnot, které jsou v každé společnosti a v každé době tak důležité. Historicky první Cenu Arnošta Lustiga za rok 2011 převzal pražský biskup mons. Václav Malý. Laureátkou Ceny za rok 2012 se stala Kamila Moučková, legendární česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka. Posledním laureátem se stal pan Bedřich Utitz, válečný veterán a zakladatel exilového nakladatelství Index.

Laureáta Ceny každoročně vybírá Výbor Ceny Arnošta Lustiga složený ze čtrnácti osobností české kultury, politiky a vědy. Předsedou Výboru Ceny je lékař a profesor Jan Pirk, jeho členy například, generální ředitel České televize Petr Dvořák, lékař a přítel Arnošta Lustiga Ilja Kotík, ředitelka Společnosti Franze Kafky, nakladatelka a přítelkyně Arnošta Lustiga Markéta Mališová, socioložka a rodinná přítelkyně Lustigových Jiřina Šiklová, spisovatel, president festivalu Devět bran Pavel Chalupa, generální ředitelka vydavatelství Czech News Center Libuše Šmuclerová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, vrcholový manažer, mentor a kouč Jan Mühlfeit a rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima.

KONTAKTY

Rubikon PR
Markéta Nakládalová
marketa.nakladalova@rubikonpr.cz
608 301 928

Organizační výbor Ceny Arnošta Lustiga
Šárka Stegbauerová, výkonná ředitelka Česko-izraelské smíšené obchodní komory
sarka.stegbauerová@ciok.cz
737 203 744

 

Křest nového komiksu MIKE´S PLACE 11. května 2015 v Tel Avivu

Zdroj: www.mzv.cz/telaviv, 12. května 2015

Dne 11. května 2015 pokřtil velvyslanec ČR Ivo Schwarz nový komiks MIKE´S PLACE, napsaný filmovými autory Jackem Baxterem a Joshuou Faudemem, absolventem pražské FAMU, a ilustrovaný známým karikaturistou Korenem Shadmi, autorem řady ocenění.

Komiks popisuje pravdivou událost nechvalně proslulého teroristického útoku v r. 2003 v tel avivském baru MIKE´S PLACE, kde se prezentace konala. Kniha vychází současně v USA, Francii a České republice a bude uvedena na stánku Velvyslanectví Státu Izrael na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy Praha ve dnech 15. a 16. května 2015.

MIKES

Zdroj: www.mzv.cz/telaviv/cz/kultura_a_skolstvi/archiv_akci/krest_noveho_komiksu_mike_s_place

 

Vicepremiér Bělobrádek: S Izraelem na špičku v inovacích

Zdroj: www.vlada.cz, 7. května 2015

Izrael je pro Českou republiku po všech stránkách ideálním partnerem k vědecko technologické spolupráci. Je vším, čím bychom chtěli být i my: malou zemí s omezenými lidskými a přírodními zdroji, která se přesto dokázala stát inovačním obrem. Navíc nás pojí nejen historické vazby, ale i strategické spojenectví.

Jsem opravdu rád, že jsem mohl loni se svým protějškem Jaakovem Perim podepsat deklaraci o spolupráci ve výzkumu a vývoji. A že brzy vyšleme do Tel Avivu našeho vědeckého atašé. Izrael má nejen nejhustší koncentraci nositelů Nobelových cen, ale je rovněž lídrem v uvádění vědeckých objevů do průmyslové praxe, zemí start-up firem a efektivních venture capital fondů.

To je pro nás inspirace. S izraelskými týmy se naši vědci mohou dostat mezi absolutní světovou špičku. Prioritou jsou pro nás biotechnologie, nanotechnologie, IT či strojírenství. Izraelské firmy rovněž investují do vědy a výzkumu čtyři procenta HDP (dvakrát více než české). Navíc spolupracují přímo s univerzitami a výzkumnými institucemi, které díky tomu dokáží komercializovat své myšlenky a nápady daleko lépe než u nás.

I my máme co nabídnout. Máme mnoho skvělých vědeckých mozků a nová špičkově vybavená vědecká centra. Společně dokážeme víc.

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, Lidové noviny, příloha Izraelský list, 7. května 2015, str. 3

Zdroj: www.vlada.cz/cz/clenove-vlady/pri-uradu-vlady/pavel-belobradek/aktualne/vicepremier-belobradek-s-izraelem-na-spicku-v-inovacich

 

Průzkum: Hrdinou je pro Čechy Jágr, hasič a rodiče; hrdinství sice obdivujeme, ale nepraktikujeme

Odvaha, statečnost, lidskost a spravedlnost jsou českým občanům v obecné rovině blízké. Více než 86 % si jich myslí, že naše doba potřebuje hrdiny. Nicméně pouze necelá třetina dotázaných by pomohla druhému člověku bez výhrad. Ještě hůře si vede ochota položit život za vlast. Za ni je ochotno riskovat stejné množství dotázaných jako za záchranu zvířat. Tak hovoří data aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK, jejž pořádala Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci udílení Ceny Arnošta Lustiga za rok 2014.

Více než 92 % dotázaných považuje za důležité, aby společnost věděla o lidech, kteří vykonali nějaký hrdinský čin, zachovali se statečně, a pomohli tak jiným lidem či celé společnosti. Méně než třetina jich však je schopna bez výhrad nasazovat svůj život pro záchranu druhých. Nejlépe si v tomto ohledu vedou mladí lidé ve věku 15-29 let. Ochota riskovat svůj život panuje především při záchraně dětí, rodinných příslušníků, blízkých přátel či zvířat.

V dětství jsou nejčastěji za hrdiny považováni rodiče a filmové postavy. Obecně jsou jako hrdinové viděni výhradně muži. Že má Česká republika nějakého žijícího hrdinu se domnívá polovina dotázaných. Nejčastěji je za něj považován hokejista Jaromír Jágr, zpěvák Karel Gott a lékař Jan Pirk, předseda Výboru Ceny Arnošta Lustiga. Za nejvíce hrdinské povolání je pak ve více než 80 % případů označován hasič, následovaný záchranářem a vojákem. Nejméně hrdinské je naopak podle respondentů povolání politik.

Odvážná Evropa
Na průzkum navázala panelová diskuze “Odvážná Evropa?”, která proběhla 5. května ve Vlasteneckém sále Karolina. Mezi diskutujícími byli Jefim Fištejn, Jakub Janda, Tomáš Halík, Lukáš Hejlík, Václav Marhoul a Libuše Šmuclerová. Debata upozornila na současnou situaci související se stavem Evropy, postoji k islamizaci, geografickými změnami na východě našeho kontinentu a problematikou přistěhovalectví.

“Lednové události v Paříži nás přesvědčily o tom, abychom se zamysleli nad významy slov odvaha, statečnost, lidskost a spravedlnost. Tyto ctnosti není snadné definovat, proto jsme chtěli objasnit, co přesně znamenají v dnešní době, v souvislosti s tím, co se děje v Evropě, říká president Česko-izraelské obchodní smíšené komory, Pavel Smutný.

Profesor Tomáš Halík konferenci uzavřel následovně: “Za správnou cestu, jak udržet celistvost Evropy považuji podporu univerzitního vzdělávání, především v souvislosti s výukou evropanství, konformitou vůči většinovým názorům a podporou tradičních hodnot, na nichž je Evropa založena.”

Záznam diskuze je ke zhlédnutí na:

O Ceně Arnošta Lustiga
Cena Arnošta Lustiga je udělována každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot, jakými jsou zejména odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost. Cenu založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu spisovatele světového formátu a významného představitele českého společenského života a dlouholetého čestného člena Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

Česko-izraelská smíšená obchodní komora (ČISOK)
Česko-izraelská smíšená obchodní komora je nezisková nevládní organizace, která vznikla v květnu 1996. Jejím polem působnosti je zejména posilování vzájemných obchodních vztahů mezi českými a izraelskými subjekty, jimž poskytuje odbornou pomoc. Více na: www.cisok.cz.

 

Benjamin Netanjahu na poslední chvíli dojednal vládní koalici

Zdroj: eretz.cz, 6. května 2015

Designovaný předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu dnes po desáté hodině večerní izraelského času doladil koaliční dohodu s předsedou strany Židovský domov (Bajit Jehudi) Naftalim Benetem. Méně než dvě hodiny před vypršením tak mohl informovat prezidenta Reuvena Rivlina, že sestavil vládní koalici, opírající se o těsnou podporu 61 ze 120 poslanců Knesetu.

Oficiální dopis prezidentovi Izraele, po němž následovala ještě telefonická rozmluva, obsahuje jen prohlášení o sestavení většinové vládní koalice bez uvedení konkrétních jmen. Vláda nicméně musí složit v Knesetu slib nejpozději za týden.

Při setkání s Benetem dnes večer v Knesetu Netanjahu předsedovi Bajit Jehudi poděkoval za jeho „úsilí během jednání a v posledních týdnech.“ Zdůraznil, že Izrael bude mít „silnou a stabilní vládu“, jejíž podpora se v budoucnu zvýší.

Benet vyjádřil Netanjahuovi podporu. „Budeme Vám pomáhat vší silou pro dobrou země a vlády, protože jinou zemi nemáme. Tato vláda může vydržet celé funkční období. Budeme na tom tvrdě pracovat,“ řekl a dodal, že vyjednávací týmy jeho strany a Netanjahuova Likudu budou „pracovat celou noc“, aby doladily podrobnosti koaliční dohody.

Benjamin Netajnahu na poslední chvíli ustoupil a vyhověl požadavku národně náboženského Židovského domova, aby se vedle Naftaliho Beneta na postu ministra školství a Uriho Ariela na postu ministra zemědělství stala členkou vlády i Ajelet Šaked (Ayelet Shaked) jako ministryně spravedlnosti.

Podle kuloárních informací Netanjahu má zájem, aby do vlády vstoupila i levicová Strana práce, která kandidovala společně s Hnutím (HaTnua) pod názvem Sionistický tábor. Straně práce by údajně premiér dal přednost před Bajit Jehudi, nicméně byl jejím předsedou Jicchakem Hercogem (Isaac Herzog) odmítnut – údajně kvůli tomu, že Netanjahu nechtěl ve vládě Hnutí vedené Cipi Livni.

Naděje na vstup Strany práce do vlády se Benjamin Netanjahu ale údajně nevzdává a hodlá proto jako premiér zastávat i post ministra zahraničí, který tak bude „rezervovat“ pro Hercoga, pokud by v budoucnu došlo k jeho vstupu do vlády. Hercog nicméně dnes vládu označil za „vládu národní katastrofy, vládu slabou a opírající se o těsnou většinu, náchylnou k vydírání, která nic neprosadí a brzo bude nahrazena odpovědnou a nadějnou alternativou.“

Novou vládu nyní podporuje 30 poslanců Netanjahuovy strany Likud, 10 poslanců strany Kulanu, 6 poslanců aškenázské charedi strany Sjednocený judaismus Tóry, 7 poslanců sefardské charedi strany Šas a nově i 8 poslanců národně náboženské Bajit Jehudi.

Benjamin Netanjahu původně spoléhal i na podporu 6 poslanců pravicové strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) bývalého ministra zahraničí Avigdora Liebermana, ten ale předevčírem oznámil, že strana bude v opozici.

Pokud by se Netanjahuovi před dnešní půlnoci nepodařilo sestavit koalici s většinovou podporou, mohly nastat tři možnost. Buď mohl prezident Rivlin pověřit Jicchaka Hercoga sestavením levicové vlády. Nebo se mohli Netanjahu a Hercog dohodnout na velké koalici. Případně mohly být vypsány nové volby.

Zdroj: eretz.cz/2015/05/benjamin-netanjahu-na-posledni-chvili-dojednal-vladni-koalici

 

Záznam z panelové diskuse Odvážná Evropa?

Pokud jste nestihli 5. května dorazit do Vlasteneckého sálu Univerzity Karlovy na panelovou diskusi Odvážná Evropa? můžete se podívat na její záznam níže:

 

Panelová diskuse Odvážná Evropa?

Dne 5. května 2015 se od 16 hodin ve Vlasteneckém sále Univerzity Karlovy v Praze uskuteční panelová diskuse Odvážná Evropa? Mezi panelisty budou Jefim Fištejn, Jakub Janda, Tomáš Halík, Lukáš Hejlík, Václav Marhoul a Libuše Šmuclerová. V případě zájmu o účast nás, prosím, kontaktujte na sarka.stegbauerova@ciok.cz

OEFinalspeakeri

V případě, že se panelové diskuse nebudete moci zúčastnit osobně, budemem velmi rádi když s námi spojíte skrze facebook a twitter @Cena_A_Lustiga na online diskusi, hashtagy pro diskusi #CAL a #cal a také třeba #cenaarnostalustiga.

Sledovat nás můžete také on-line na YouTube kanálu Univerzity Karlovy

 

Česko-izraelská smíšená obchodní komora zvolila nové vedení

Tisková zpráva Česko-izraelské smíšené obchodní komora, 24. dubna 2015

Praha 24. dubna 2015 – Komora posiluje proobchodní aktivity a česko-izraelské vazby. Do Rady nově zvolila bývalého velvyslance ČR v Izraeli Tomáše Pojara, dále Miroslava Tyma, Jana Vrátníka a Michala Zahradníčka. Presidentem byl počtvrté zvolen Pavel Smutný, vicepresidenty Tomáš Pojar a Jiří Maceška. V novém volebním období se Komora chce zaměřit na vědu a výzkum, podporu byznysu, transfer know-how, technologií a inovací a ještě užší obchodní a odbornou spolupráci se Státem Izrael.

Ve čtvrtek 23. dubna 2015, v den 67. výročí založení Státu Izrael, proběhla volební Valná hromada Česko-izraelské smíšené obchodní komory (ČISOK). Novými členy Rady se stávají Tomáš Pojar, prorektor Vysoké školy CEVRO Institut a bývalý velvyslanec ČR v Izraeli, Miroslav Tym, místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele České exportní banky, Jan Vrátník, Strategic Relationships Investment Banking Executive Director České spořitelny, a Michal Zahradníček, předseda dozorčí rady a zakladatel PrimeCell Therapeutics.

Do čela Komory byl znovuzvolen stávající president Pavel Smutný, advokát, filantrop, mecenáš a zakládající člen Komory. Pro Smutného je to již čtvrté zvolení v řadě, presidentský post zastával v letech 2009-2011, 2011-2013 a 2013-2015. Staronovými členy Rady se stali Martin Kult, vicepresident společnosti Ness Czech, Jiří Maceška, člen dozorčí rady ČEPS a.s., Petr Mothejl, spolumajitel společnosti Dekonta a vysokoškolský pedagog a odborný poradce Jiří Schlanger.

Zvláštního ocenění se dostalo do Rady již nekandidujícímu Hanuši Holzerovi, dosavadnímu vicepresidentovi Komory a bývalému honorárnímu konzulovi ve Švýcarsku, a Milanu Kenkušovi, dlouholetému vedoucímu ekonomické sekce velvyslanectví Státu Izrael v Praze, kteří byli jmenováni Čestnými členy Rady Komory.

Po třech stabilních dvouletých volebních obdobích, kdy Česko-izraelská smíšená obchodní komora zaujala významné místo ve veřejném životě ČR i Izraele, zejména na poli budování vzájemných obchodních, společenských, vědeckovýzkumných a kulturních vtahů mezi oběma státy, tak došlo k částečné generační obměně a posílení jejího vedení. Stalo se tak v době, kdy je Komora iniciátorem a účastníkem velké řady významných akcí, počínaje Cenou Arnošta Lustiga, kterou založila v roce 2011, až po vrcholná vládní setkání.

Počtvrté zvolený president ČISOK Pavel Smutný dodává: „Je to pro mě velké uspokojení a zároveň znovu velká výzva. Komora je plná energie, po šest let Rada fungovala beze změny jako jeden tým, proto nebylo pro nikoho z nás jednoduché odhodlat se obměně tohoto bezesporu vítězného týmu. Jsem ale bytostně přesvědčen, že noví členové Rady přinesou další impulsy pro rozvoj Komory a udržíme momentum, jehož je Komora a její členové svědkem. Pořádáme ročně na 37 významných akcí, včetně letos již čtvrtého ročníku Ceny Arnošta Lustiga, což je v našich poměrech nesmírná porce práce a úsilí. Chtěl bych poděkovat celému realizačnímu týmu, sekretariátu Komory a hlavně členům, za jejich osobní i finanční podporu. Česko-izraelská smíšená obchodní komora bude s mým plným nasazením i nadále silně naplňovat svá kréda: Podporujeme obchod – Spojujeme národy – Tvoříme hodnoty.“

Tiskovým tajemníkem, předsedou Redakční rady Komory a kontaktem pro média bude i pro další období Pavel Košek ze společnosti Vodafone.

Kontakty pro média
Pavel Košek

tiskový tajemník
e-mail: pavel.kosek@gmail.com
mobil: +420 776 539 693
URL: http://www.cisok.cz/pro-media/kontakt/

Další informace

Česko-izraelská smíšená obchodní komora (ČISOK)
Česko izraelská smíšená obchodní komora je nezisková nevládní organizace, která vznikla v květnu 1996. Jejím polem působnosti je zejména posilování vzájemných obchodních vztahů mezi českými a izraelskými subjekty, jimž poskytuje odbornou pomoc. Více na: www.cisok.cz.

Cena Arnošta Lustiga
Cenu založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora (ČISOK) v rámci podpory odkazu Arnošta Lustiga, spisovatele světového formátu a dlouholetého čestného člena Komory. Cena Arnošta Lustiga se uděluje každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot, jakými jsou zejména odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost. Více na: www.cenaarnostalustiga.cz.

Další odkazy

Facebook
www.facebook.com/CeskoIzraelskaSmisenaObchodniKomora
www.facebook.com/cenaalustiga

Twitter
twitter.com/C_I_S_O_K
twitter.com/Cena_A_Lustiga

Abecední přehled nových členů Rady ČISOK

Ing. Martin Kult, člen Rady ČISOK od roku 2009, dlouholetý člen Komory
vicepresident pro Strategic Sales Ness Czech, jednatel společnosti AIK IT

Ing. Jiří Maceška, vicepresident ČISOK pro obchod a business od roku 2013, dlouholetý člen Komory
člen dozorčí rady ČEPS a.s., Člen rady Národního divadla, Člen vědecké rady VŠE, místopředseda dozorčí komise Rady ČT, bývalý velvyslanec ČR při OECD, dlouholeté působení na Ministerstvu průmyslu a obchodu v pozici náměstka ministra, bývalý poradce pro výkon předsednické funkce EU na ministerstvu financí

Ing. Petr Mothejl, člen Rady ČISOK od roku 2009, dlouholetý člen Komory
spolumajitel společnosti Dekonta a.s., podnikatel, filantrop a mecenáš

J. E. Mgr. Tomáš Pojar, nově zvolený, člen Komory od roku 2014
dlouholetý velvyslanec ČR Izraeli a 1. náměstek ministra zahraničních věcí, prorektor Vysoké školy CEVRO Institut pro mezinárodní vztahy, bezpečnostní expert a analytik, dlouholeté působení v organizaci Člověk v tísni

RNDr. Jiří Schlanger, člen Rady ČISOK od roku 2009, dlouholetý člen Komory
člen Rady Výzkumného ústavu balneologického a poradce v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb, bývalý náměstek pro elektronizaci zdravotnictví a předseda odborového svazu zdravotnictví a sociální péče

JUDr. Pavel Smutný, president ČISOK od roku 2009, zakládající člen ČISOK
společník Císař, Češka, Smutný s.r.o., president nadačního fondu Bohemia Heritage Fund, člen rady Národního divadla

Ing. Miroslav Tym, nový kandidát, člen Komory od 2012
místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele odpovědný za úsek obchodu České exportní banky, více než dvacetiletá praxi z bankovního sektoru a korporátního financování především v ČR a SR, zejména v rámci ČSOB

Ing. Jan Vrátník, nový kandidát, člen Komory od roku 2013
Executive Director, Strategic Relationships Investment Banking, Česká spořitelna, a.s. (od 2007), ve které působí již od roku 2001

Ing. Michal Zahradníček, Msc., MBA nový kandidát, člen Komory od roku 2013
předseda dozorčí rady a zakladatel, PrimeCell Therapeutics, rovněž spolumajitel IT společností Webcom či Mikenopa

Abecední přehled nových členů Revizní komise ČISOK

Ing. Luděk Cimpa, předseda Revizní komise od roku 2011, člen RK od 2009
Jednatel a generální ředitel Agrofim ČR a SR

Ing. Jan Daňhel, člen RK od roku 2009
Jednatel Oradata s.r.o.

JUDr. Jaroslav Javornický, místopředseda Revizní komise od roku 2013, člen Revizní komise od roku 2009, 2009 -2011 předseda RK
jednatel Profil Servis spol. s r.o.

Doc. Ing. Karel Srnec Ph.D., člen RK od roku 2009
vysokoškolský pedagog, Fakulta tropického zemědělství, Česká zemědělská univerzita v Praze

Zoša Vyoralová, členka RK od roku 2009
Ředitelka KKL-JNF ČR

 

Diskuzní setkání s Jeho Excelencí panem Garym Korenem, velvyslancem Státu Izrael v ČR

26. dubna 2015 od 17.00, Brno

Diskuzní setkání s Jeho Excelencí panem Garym Korenem, velvyslancem Státu Izrael v ČR, v rámci výročí 25 let obnovených česko-izraelských vztahů

POTENCIÁL PARTNERSTVÍ IZRAELE S ČESKOU REPUBLIKOU A MĚSTEM BRNEM: KYBERPROSTOR, JEHO OCHRANA A DALŠÍ STRATEGICKÁ TÉMATA

Do popředí mezi tématy vzájemné spolupráce se v současnosti dostává kyberprostor a jeho ochrana, se kterou má Izrael velice intenzivní zkušenost. Jde zároveň o téma jednotící všechny oblasti života od služeb po národní bezpečnost. V Izraeli je centrem kybernetické bezpečnosti město Beerševa, sídlo mnoha výzkumných a vzdělávacích institucí a také prosperujících ICT firem. Právě Beerševa v nedávné době projevila zájem o to stát se partnerským městem Brna.

Jaká je tedy Beerševa, proslulá především svým raketovým startem na světovou špičku v oblasti ochrany kyberprostoru? Co stojí za její zázračnou proměnou z chudého maloměsta v technologické impérium a jedno z nejrychleji se rozvíjejících měst v Izraeli?

Nejen o tom promluví J.E. pan Gary Koren na diskuzním setkání organizovaném v rámci série fokusovaných akcí SAMBA.

Akce pro zvané

Registrace na www.sambacr.cz/aktualne/workshop-kyberprostor

Vstupné dobrovolné

Dress code: Business casual

 

Cesta do Izraele

28. dubna 2015 od 15.00 hod, Ostrovní 13

Cesta do Izraele-POZVANKA_mail_mala

 

Václav Havel a Izrael ve Vinohradském pivovaru

19. – 28. dubna 2015

VP_program_4Havel_Izrael-maly

 

Veřejná přednáška: The Iranian Regime as a Threat for the World Security

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) a skupina Evropských konzervativců a reformistů (ECR) Vás zvou na veřejnou přednášku „The Iranian Regime as a Threat for the World Security“. Se svým příspěvkem vystoupí bývalý íránský diplomat, člen a reprezentant Národní rady odporu Íránu (NCRI) v severských zemích, Previz S. Khazai, který se bude zabývat současnou situací v Íránu, zejména íránským režimem.

Akce se uskuteční ve čtvrtek 23. dubna od 17:00 v atriu vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1) a bude zahájena prezidentem Aliance evropských konzervativců a reformistů (AECR) a poslancem Evropského parlamentu Janem Zahradilem. Moderátorem přednášky bude ředitel PCTR Alexandr Vondra.
Pracovním jazykem je angličtina. Tlumočení bude zajištěno. Z organizačních důvodů prosíme o potvrzení účasti do 21. dubna.

Poster_The Iranian Regime as a Threat for the World Security

 

Rozhovor s J.E. Gary Korenem, velvyslancem Státu Izrael v České republice

Zdroj: časopis enoMARKETING, issue 3, 04/2015

Autor: Lucie Finková

RozhovorGaryKoren0001

RozhovorGaryKoren0002

 

Avishai Cohen Trio

27.4.2015, od 20.00 hod.
Rudolfinum, Dvořákova síň, Alšovo nábřeží 12, Praha 1

Avishai Cohen, Daniel Dor a Natai Hershkovits přijíždí do Prahy, aby představili své nejnovější album From Darkness. Vrací se v něm až k samotnému jádru hudebního vyjadřování a tvorby. Návrat zpět pro ně ale znamená nový začátek, novou kreativní a expresivní dimenzi.
Avishai své hudební partnery popisuje slovy: „Nataiova technika je ohromující. Patří mezi ty hudebníky, kteří uměleckou dovedností identifikují své já. Pokud jde o Daniela, od prvního koncertu přinášel energii, radost a vzrušení, které nás nikdy neopustily. Jak Natai tak Daniel dostávají mou hudbu do poloh, o kterých bych nikdy nevěřil, že jsou možné.“

11059448_865269970178261_5547911558990244292_n

 

Tomáš Pojar a Jan Mühlfeit ve Fokusu Václava Moravce

Dovolujeme so Vás upozornit na vysílání Fokusu Václava Moravce, mezi hosty byl Tomáš Pojar, bývalý velvyslanec ČR v Izraeli a současný prorektor pro zahraniční vztahy v CEVRO Institute a Jan Mühlfeit, globální stratég, ekonom a coach.

www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce

 

Dvojkoncert: Hadar Noiberg Trio & Offlines

11070085_865269816844943_8986136526788678545_n

HADAR NOIBERG TRIO: Hadar Noiberg – flétna
Or Bareket – kontrabas
Allison Miller – bicí

Hadar Noiberg, vedoucí skupiny, ovládá žánry kubánské jazzové muziky a world music. V její hudbě jsou znát kořeny kořeny Středního východu a nechává žánry hladce splynout. V roce 2007 dostala význačné ocenění za její skladatelské umění od nadace ASCAP (American Society of Composers, Authors and Publishers).

OFFLINES: Yinon Muallem – perkuse, oud
Guy Mintus – piano

„Off Lines” je svěží a ojedinělé duo brilantního mladého jazzového pianisty Guy Mintuse se známým skladatelem, perkusistou, oudistou a vokalistou Yinonem Muallemem. Svou hudbou vytváří Yinon kulturní mosty mezi Izraelem a Tureckem. Neustále sdružuje hudebníky z těchto dvou zemí a dva roky pracoval jako kulturní atašé Izraelské ambasády v Turecku. Guy je nadějný izraelský pianista, improvizátor a skladatel usazený v NYC. Svým osobitým stylem kombinuje milovanou hudbu Středního východu s americkým jazzem.

„Off Lines” je projekt spojovacích mostů, mezi dvěma generacemi, dvěma zeměmi, dvěma kulturami.

 

Shalosh v klubu Jazz Time

17. 4. 2015, od 21.00 hod., Jazz Time, Krakovská 19, Praha 1

Gadi Stern – piano
Daniel Benhorin – kontrabas
Matan Assayag – bicí

7bbc06c40512a939df7e1083bdd6c78a

Shalosh je multižánrová, akustická, progresivní, nepokrytě jazzová kapela z New Yorku a Izraele. Přestože sestava tria je klasicky jazzová (piáno, basa a bicí) a členové kapely mají své kořeny v jazzu a improvizované muzice, ubírají se cestou napříč i mezi rockem, klasikou, elektronikou a hudbou Afriky a Středního východu. Členy tria Shalosh pojí nejenom muzika, ale i celoživotní kamarádství.

 

BORIS GILTBURG v Praze

15./16. 4. 2015
Smetanova síň, Obecní dům
19:30 hodin

FOK_Giltburg2

Boris Giltburg | klavír
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Christian Arming | dirigent

BEDŘICH SMETANA: Tři tance z Prodané nevěsty
SERGEJ PROKOFJEV: Koncert pro klavír a orchestr č. 3 C dur
LEOŠ JANÁČEK: Taras Bulba

Od roku 1937 se v Bruselu koná asi nejnáročnější hudební soutěž, často přirovnávaná k olympiádě. Jde o Soutěž královny Alžběty. 2. června 2013 ji vyhrál izraelský klavírista Boris Giltburg. Je nám tedy ctí, že můžeme tohoto „olympijského vítěze“ – my mu říkáme Borja – opět u FOKu přivítat, poprvé s tímto cenným skalpem. A protože jeho srdečním skladatelem je Sergej Prokofjev, jak již dokázal v roce 2010, kdy hrál ve Smetanově síni koncert č. 1, také na těchto koncertech zahraje Prokofjevovu hudbu – vyhlášený koncert č. 3 C dur.

Koncert se koná pod záštitou J. E. Garyho Korena, velvyslance Státu Izrael v České republice.

 

Žádost o finanční příspěvek na léčbu Aleše Dennera

Obracíme se na Vás ve věci projektu experimentální léčby. Aleš, náš syn, trpí svalovou dystrofií Duchennova typu (DMD). Svalová dystrofie neboli ubývání svalstva je genetická choroba. Tělo nemocného si neumí vyrobit bílkovinu dystrofin, bez níž svalstvo nemůže fungovat. A tak svaly ochabují, až přestanou fungovat úplně, a postižený, většinou ani ne plnoletý, umírá z důvodu selhání dýchacího svalstva. Příčinou choroby je vrozená mutace, tedy chybný zápis v genetickém kódu, který se nedá vyléčit. Svalová dystrofie je proto onemocnění smrtelné, léčba je pouze symptomatická, omezená na mírnění příznaků tak, aby nemocný prožil v rámci možností co nejdelší a nejkvalitnější život.

Kontaktovali jsme profesorku Evu Sykovou, která řídí Ústav experimentální medicíny Akademie věd České republiky, a zabývá se kmenovými buňkami. U paní profesorky jsme se informovali na léčbu svalové dystrofie kmenovými buňkami v Čeké republice. Dozvěděli jsme se, že klinické studie svalové dytrofie u nás neprobíhají. Při návštěvě neurologa Doc. MUDr. Petra Vondráčka, Ph.D. v Brně jsme se dozvěděli o možnosti aplikování kmenových buněk za podpory laserové stimulace. Doc. MUDr. Petr Vondráček, Ph.D (více informací na www.neurovon.cz) aktivně spolupracuje s The International Center for Cell Therapy and Cancer Immunotherapy (CTCI), The Weizmann Medical Center, TelAviv, Izrael (Prof. Shimon Slavin), což je zatím jediné místo na světě, kde by mohlo dojít k aplikaci kmenových buněk z důvodu zastavení progresivní svalové dystrofie, popř. ke zmírnění průběhu této nemoci u Aleše. Pro nejlepší účinek je vhodné aplikaci opakovat, přičemž jedna aplikace se pohybuje v řádu 500 000 Kč a další náklady jsou spojené s cestováním do Izraele, ubytováním a stravováním. Tato terapie by dle dostupných informací mohla pomoci jednak Alešovi, ale následně i dalším dětem postiženým touto nemocí.

Aleš je 9-ti letý kluk, který navštěvuje základní školu pro zdravé děti, kde dosahuje výborných výsledků. Velmi si oblíbil český jazyk i matematiku, ale nejraději chodí se svými spolužáky do tělocvičny, a hraje s nimi různé hry. Pohybuje se na elektrickém invalidním vozíku, který mu tyto aktivity umožňuje.

Chtěli bychom Vás touto cestou požádal o finanční příspěvek na léčbu Aleše kmenovými buňkami. Váš příspěvek pomůže i dalším rodinám. Tato metoda léčby je ve fázi výzkumu, ale dětem se svalovou dystrofií, které chtějí mít šanci na lepší život, nezbývá jiná možnost, jak svůj zdravotní stav zlepšit.

V případě, že Vás tento projekt zaujme a rozhodnete se léčení Aleše podpořit, můžete Váš finanční příspěvek zaslat na transparentní účet zřízený za tímto účelem u České spořitelny: 2837913193/0800, IBAN: CZ50 0800 0000 0028 3791 3193.

Pokud budete mít zájem, zašleme Vám lékařské vyjádření neurologa Doc. MUDr. Petra Vondráčka, Ph.D., nebo můžete kontaktovat přímo pana docenta na: +420 734 455 719, neurovon@volny.cz.

Všichni, kteří podpoří tento projekt, budou inormováni o jeho průběhu.

Naše finanční možnosti nejsou bohužel takové, abychom mohli pokrýt veškeré náklady spojené s výše uvedenou léčbou. Jsme ale plní energie, věříme v záchranu našeho syna Aleše i v pomoc dalším dětem se stejnou diagnózou.

Děkujeme a jsme s pozdravem
Petr a Eva Dennerovi (rodiče Aleše)
+420 737 765 873
eva.dennerova@seznam.cz
Adresa:
Okřešce 62
674 01 Třebíč

 

Výstava UMĚLCI POSLOVÉ MÍRU

Dovolujeme si Vás informovat o výstavě UMĚLCI POSLOVÉ MÍRU a její vernisáži, kterou pořádá PAMÁTNÍK TEREZÍN z umělecké sbírky Dr. Eli Fischera. Slavnostní vernisáž výstavy se koná ve foyeru kina – Muzeum Ghetta Terezín 14. dubna od 14 hodin. Výstava potrvá od 14. dubna do 31. května 2015.

INVITATION CARD DR. ELI FISCHER OPTI

 

Volby v Izraeli, Tomáš Pojar v DVTV

video.aktualne.cz/dvtv/izraelci-chteji-hlavne-prezit-rika-k-volbam-byvaly-diplomat

 

Volby v Izraeli

Zdroj: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare, 17. března 2015

Ve včerejších Událostech, komentářích České televize jedním z témat byly volby v Izraeli. K volbám se vyjádřili také J.E. Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael v České republice, PaedDr. Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a PhDr. Jakub Szántó, zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě. Celou reportáž můžete zhlédnout v iVysílání České televize ZDE

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/215411000370317/video/

 

Izraelský velvyslanec Gary Koren přijel v úterý do Slezské metropole

Zdroj: www.opava-city.cz, 17. března 2015

Autor: Roman Konečný, pracovník vztahů k veřejnosti a šéfeditor webových stránek města Opava

Izraelský velvyslanec Gary Koren přijel v úterý 17. března do Opavy. Navštívil studenty Slezského gymnázia, poté se přesunul do opavského závodu izraelské farmaceutické firmy Teva, kde se setkal s vedením závodu a s primátorem Opavy Martinem Vítečkem.

Se studenty Slezského gymnázia se Gary Koren setkal již před týdnem na Pražském studentském summitu, na kterém studenti středních a vysokých škol simulují jednání mezinárodních organizací. Opaváci zde v rámci „malé OSN“ zastupovali právě Izrael. „Poté se naši studenti setkali s panem velvyslancem, na kterého udělali hluboký dojem. Slíbil jim, že je při cestě do Opavy navštíví,“ řekla učitelka Slezského gymnázia Kamila Tkáčová.

Po návštěvě Slezského gymnázia se Gary Koren přesunul do opavské továrny izraelské společnosti Teva, největšího výrobce generických léků na světě, který před lety výrazně rozšířil výrobu právě ve svém opavském závodě. „Teva je pro Opavu velmi významný partner, který kromě toho, že se jedná o největšího zaměstnavatele v regionu, podporuje i místní kulturu, mládežnický sport, školství nebo zdravotnictví. Jsem proto rád, že jsem se mohl seznámit jak s vedením firmy, tak i s panem velvyslancem. Byla to velmi zajímavá a poučná schůzka,“ řekl primátor Martin Víteček, který si spolu s velvyslancem Gary Korenem prohlédl novou část továrny na léky. „Jsem pyšný na to, že Teva v České republice léčiva nejen prodává, ale i vyrábí a že díky izraelské matce můžeme navázat na 130letou tradici nepřetržité výroby léčiv v České republice a Opavě,“ uvedl generální ředitel Teva Pharmaceuticals CR Zdeněk Zahradník.

Kromě toho se probírala zejména politická témata, a to jak v České republice, tak i v Izraeli. Velvyslance zajímalo i zastoupení opavských politiků v parlamentu.

Zdroj: www.opava-city.cz/cs/izraelsky-velvyslanec-gary-koren-prijel-v-utery-do-slezske-metropole

 

Šimůnek vs. Kysilka: co letos chystá Česká spořitelna

Zdroj: www.forbes.cz, 9. března 2015

Česká spořitelna – Erste – je bankou s největším počtem klientů v Česku. Co pro ně letos udělá? Jací klienti ji zajímají? Na čem vydělává? Bude pořád hlavním zdrojem peněz pro celou skupinu Erste? A jak si instituce, která oslaví letos 190 let, dokáže poradit s dvacátým prvním stoletím a moderními technologiemi?

Na to všechno se ptal šéfredaktor Forbesu generálního ředitele České spořitelny Pavla Kysilky v pořadu Ekofórum Českého rozhlasu Plus. Pořad připravuje Český rozhlas společně s Forbesem pravidelně jednou za měsíc. Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE.

Zdroj: www.forbes.cz/poslechnete-si-rozhovor-sefredaktora-forbesu-petra-simunka-s-reditelem-ceske-sporitelny-pavlem-kysilkou/

 

EGAP loni podpořil export malých a středních podniků za téměř čtyři miliardy

Zdroj: měsíčník TRADE, 1/2015

EGAP0002

 

Mezi Izraelem a Etiopií: Historie a současnost etiopsko-židovské komunity

Dovolujeme si Vám tlumočit pozvání na přednášku Mezi Izraelem a Etiopií: Historie a současnost etiopsko-židovské komunity,která se uskuteční 25. 3. 2015 v 19 h v kavárně Langhans (Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1). Přednáška je součástí cyklu Ulpan uvádí…

Přednášející – Jakub Záhora je doktorandem na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal i bakalářský a magisterský titul. Během studia absolvoval studijní pobyty v Izraeli a Velké Británii. Odborně se zaměřuje na izraelskou domácí a zahraniční politiku a formování moderní izraelské identity.

Ulpan uvádí… je projekt pražského Ulpanu určený široké veřejnosti. Série přednášek přiblíží posluchačům izraelskou kulturu i různé aspekty života v Izraeli. Každý měsíc jiné téma a jiný přednášející. Přednášky ohlášené na tento semestr budou věnovány mimo jiné izraelské literatuře, filmu a společensko-politickým tématům. Přednášky probíhají v českém jazyce.

Projekt je realizován díky grantu NFOH.

Vstup zdarma.

ulpan_uvadi_3_2015_poster_web

 

Pozvánka na konferenci na téma European Jihadists, CEVRO Institute

Dne 19. března 2015 se v CEVRO Institute uskuteční další zajímavá konference tentokrát na téma European Jihadists, přednáška se uskuteční od 17:00 v atriu vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1). Více o prigramu naleznete níže a také na stránkých CEVRO Institutu www.cevroinstitut.cz/cz/Clanek/mezinarodni+konference+european+jihadists

European Jihadists_19_03_2015_A4

Program – European Jihadists

 

CALL FOR NOMINATIONS FOR A 1 MILLION DOLLARS PRIZE

Fuel Choices Initiative – Call for Nominations

 

FriendlyVox – zde mají nevidomí přednost!

V sobotním pořadu ČT24 @online hovořil jeden z našich členů Ing. Vladimír Jareš, jednatel společnosti TURBOCONSULT o jejich nové zábavě a úžasném projektu serveru pro nevidomé FriendlyVox. Rozhovor s Vladimírem Jarešem si můžete pustit v iVysílání ZDE.

 

ROZHOVOR S JUDr. PAVLEM SMUTNÝM: České strojírenství a izraelské technologie jsou budoucností vzájemné spolupráce

Zdroj: www.zet.cz, 2. března 2015

Izrael je nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky na Blízkém východě. V celkovém objemu českého zahraničního obchodu však nehraje žádnou významnou roli. Změnit by to mohla spolupráce spočívající v propojení českého strojírenství s izraelskými informačními technologiemi. Společná výroba by se mohla v první řadě týkat obranného průmyslu. Ve Studiu ZET o tom mluvil prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný.

Celý rozhovor s JUDr. Pavlem Smutným, prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory si můžete poslechnout ZDE.

Podle Smutného by měla být spolupráce mezi oběma zeměmi větší. Obchodní výměna 17 miliard korun ročně podle něj znamená skutečně malou částku. „České aktivní saldo zachraňují vozy od automobilky Škoda Auto. Ta na izraelském trhu výrazně posiluje, v této chvíli je to pátý největší importér v Izraeli a Superb je ve své kategorii prvním automobilem. Tato situace bude určitě dále posilovat,“ řekl Smutný.
Izrael naopak do České republiky dováží nejčastěji technologické výrobky, jako jsou léky a věci s přidanou hodnotou. Jeho export do České republiky je však nižší než import. A to především právě kvůli vlivu Škody Auto.
Izrael může být zdrojem inspirace i pro české politiky. Na označení Izraele za Silicon Valley Blízkého východu má totiž zásluhu také izraelská vláda, která podporuje velké množství startupových projektů. I díky tomu jich na území Izraele podle Pavla Smutného vzniká nejvíce na světě.
Prezident Česko-izraelské obchodní komory připouští, že Izrael je v permanentním konfliktu s okolním arabským světem. Případné investice jsou však podle něj v zemi v bezpečí. „Pro Izrael je bezpečnost prioritou číslo jedna,“ řekl ve Studiu ZET Smutný. Z toho by mohla těžit i Česká republika, protože Izrael je ochoten investovat do obranných systémů. Ty by mohly vzniknout propojením českého strojírenství a izraelských informačních technologií.

Celý rozhovor s prezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavlem Smutným si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: www.zet.cz/tema/esk-strojrenstv-a-izraelsk-technologie-jsou-budoucnost-vzjemn-spoluprce

 

Promítání unikátního britského válečného dokumentu German Concentration Camps Factual Survey

Dovolujeme si Vás upozornit na na promítání unikátního britského válečného dokumentu German Concentration Camps Factual Survey, které pořádá Památník Šoa Praha o. p. s. Promítání v angličtině s tlumočením do češtiny proběhne 10. března 2015 od 18:00 hodin v Centru současného umění DOX , Poupětova 1, Praha 7.

Dokument, který zachycuje osvobozování koncentračních táborů, byl téměř 70 let skryt v archivu. Po promítání bude následovat diskuse s vedoucím oddělení digitálních sbírek Imperial War Museum.

Více informací o filmu naleznete v přiloženém letáku a na webových stránkách bubny.org/cz/vystavy-akce/probihajici-akce.

Lístky můžete rezervovat e-mailem na rezervace@bubny.org (k vyzvednutí až v den konání v DOXu) nebo zakoupit v předprodeji v DOXu a v kině Lucerna. Cena 90,- Kč.

GCCFS_CZ

 

AGRITECH 2015

Zdroj: www.agritech.org.il

Datum konání: 27.04.2015 – 29.04.2015
Druh akce: Výstava / Veletrh
Místo konání: Tel Aviv, Izrael
Odborová specializace: Zemědělství a lesnictví, Agroprůmyslový komplex

V termínu od 26.4. 2015 zveme všechny české firmy na specializovanou misi spojenou s návštěvou mezinárodního veletrhu, B2B workshopem a dalším odborným programem.

Veletrh AGRITECH Israel ( www.agritech.org.il ) se koná v tříletém cyklu a v roce 2015 bude opět příležitostí seznámit se s vyspělým izraelským zemědělským sektorem, který je zaměřen na efektivní hospodaření s vodními zdroji, moderní technologie zvyšující výnosnost a metody šetřící náklady i životní prostředí. V letošním roce přidáváme i organizaci B2B workshopu, na který českým firmám pozveme vhodné izraelské partnery k individuálnímu obchodnímu jednání. Následná spolupráce pak může mít různou formu – od běžného exportu/importu zboží a služeb, přes společný výzkum a vývoj určitých projektů až po spolupráci na třetích trzích, kde se jedna či druhá strana z různých důvodů obtížně prosazuje.

PROGRAM
Již tradičně u příležitosti veletrhu AGRITECH organizuje týdenní specializovanou misi Izraelské velvyslanectví v Praze ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou a za pomoci smluvního touroperátora ALEA Tours & Trade. Mise se koná v termínu 26. dubna – 1. května 2015 a zahrnuje leteckou přepravu, asistenci na letišti, ubytování s polopenzí, B2B workshop (zajišťuje zahraniční zastoupení CzechTrade), návštěvu veletrhu, místní dopravu dle programu a česky mluvícího průvodce.

Jako alternativu nabízí CzechTrade českým firmám kratší odbornou misi, při které si můžete individuálně zvolit přílet i odlet a ubytování. Součástí programu je B2B workshop, on-line registrace v systému Chance2Meet, návštěva veletrhu a networkingový večer spojený s občerstvením.
Pokud Vás nabídka zaujala, prosím kontaktujte Vladislava Polácha z CzechTrade nebo přímo kancelář v Tel Avivu, rádi s vámi danou záležitost probereme.

Přihlášky prosím zasílejte e-mailem nejpozději do 27. března 2015, následně poštou doporučeně.

 

Izraelští lékaři vrátili syrskému pacientovi tvář pomocí 3D tiskárny

Zdroj: ihned.cz, 18. února 2015

Autor: ČTK

Syrský farmář, kterému střela poškodila dolní část obličeje, získal díky 3D technologiím novou tvář.
K rekonstrukci obličeje byla použita 3D laserová tiskárna, na níž vznikla dolní čelist z titanového prášku.
Podle izraelských médií bylo v Izraeli dosud ošetřeno na 1500 Syřanů zraněných v bojích ve své zemi.

Lékaři z haifské nemocnice Rambam vrátili syrskému pacientovi tvář s pomocí 3D tisku, který umožňuje vyrobit implantát na míru i z tvrdého materiálu. První transplantace tohoto druhu byla provedena v roce 2011 v Nizozemsku, v Izraeli nyní poprvé, informují tamní média.

Farmář Muhammad z oblasti jihosyrské Dará utrpěl loni v listopadu těžké zranění, když mu střela zničila dolní část obličeje. Do Haify byl přivezen v bezvědomí. Operace se ujal doktor Joav Leiser, který se právě vrátil z Německa, kde byl na stáži o využití implantátů.

K rekonstrukci Muhammadova obličeje byla použita 3D laserová tiskárna, na níž vznikla dolní čelist obličeje z titanového prášku. Lékaři mohli tvar obličeje pouze odhadnout z měření zbylých částí lebky.

Syrský pacient po třech měsících dokáže mluvit a připravuje se na návrat domů. Stanici BBC řekl, že se za půl roku do Haify vrátí, aby mu mohli lékaři implantovat i zuby.

Podle izraelských sdělovacích prostředků bylo v Izraeli dosud ošetřeno na 1500 Syřanů zraněných v bojích ve své zemi. Asi pětinu z nich přijali v haifské nemocnici.

Izrael nezveřejňuje podrobnosti o tom, jak se Syřané do izraelských nemocnic a klinik dostanou. List Haarec pouze napsal, že zranění jsou často ponecháni na syrské straně hranice na Golanských výšinách, odkud je evakuují izraelští vojáci k ošetření.

Zdroj: zahranicni.ihned.cz/c1-63553560-izraelsti-lekari-vratili-syrskemu-pacientovi-tvar-pomoci-trid-tiskarny

 

Zemřel Petr Poláček

Dne 14. února 2015 zemřel významný a dlouholetý člen Komory Petr Poláček, generální ředitel společnosti DNS. Čest jeho památce!
PetrPolacek

 

Pozvánka na seminář Muslimští strašáci

muslimsti strasaci

 

Česká republika, Slovensko a Izrael si připomínají 25 let od obnovení diplomatických styků

Zdroj: www.mzv.cz, 9. února 2015

Česká republika, Slovensko a Izrael si 9. února 2015 připomínají čtvrt století od chvíle, kdy jim pád smutně proslulé Železné opony konečně umožnil znovu navázat přerušené diplomatické styky a následně je posunout na vysokou úroveň, která plně odpovídá hlubokým historickým kořenům česko-židovských a slovensko-židovských vazeb.

První československý president T. G. Masaryk byl jedinou hlavou státu, která navštívila sionistické instituce a židovské osídlení v tehdejším britském mandátním území Palestina. Myšlenku židovského státu podporoval také ve své teoretické práci.
Československo bylo jednou z prvních zemí, která uznala Stát Izrael, a to prakticky ihned poté, co byl v roce 1948 vyhlášen. Bylo také mezi prvními státy, které mu pomáhaly v následném boji o existenci. Nastolení stalinského režimu ale brzy poté vedlo k ochlazení vztahů a následně – v roce 1967 – k jejich úplnému přerušení.
Naše národy musely čekat více než čtyři desetiletí na příležitost k obnovení diplomatických styků. Přestože nedokážeme vrátit zpět tento ztracený čas, světlé momenty pozitivních vztahů, které ve všech oblastech naplnily posledních dvacet pět let, nám pomáhají tuto ztrátu vynahradit. Vynikající vztahy mezi našimi zeměmi nabývají mnoha různých forem.
Česká republika a Slovensko udržují s Izraelem intenzivní mezilidské a turistické kontakty a bohatou kulturní výměnu. Země spolupracují v oblasti obchodu, v progresivních vědních oborech, ve sféře inovací, ve výzkumu a vývoji a vedou spolu časté mezivládní konzultace. Sdílíme mnohé hodnoty, obavy a zájmy v oblasti mezinárodní politiky, stejně jako pevný postoj proti projevům antisemitismu ve všech jeho podobách.
Kdybychom měli krátce shrnout uplynulé čtvrtstoletí, můžeme říci, že ponechány svému přirozenému vývoji bez vnějších překážek jsou vztahy našich tří zemí nepopiratelně přátelské a bohaté v mnoha směrech. V tom spatřujeme dobrý příslib i do budoucna.

Zdroj: www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2015_02_09_ceska_republika_slovensko_izrael

 

Rozhovor s… Pavlem Smutným, presidentem ČISOK

Regionální televize si u příležitosti 25. výročí diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Státem Izrael připravila rozhovor s JUDr. Pavlem Smutným, presidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

 

THE MIDDLE EAST IN 2015

Dovolujeme si Vás upozornit na přednášku genmjr. Yaakova Amidrora o Blízkém východě. Akce se uskuteční 19. února od 17:30 v atriu vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1).
Yaakov Amidror je Senior Fellow v Begin Sadat Center for Strategic Studies, bývalý poradce Izraelské národní bezpečnostní rady a bývalý vedoucí výzkumného oddělení izraelského vojenského zpravodajství. Moderátorem akce bude prorektor vysoké školy CEVRO Institut a bývalý velvyslanec ČR v Izraeli Tomáš Pojar.
Pracovním jazykem akce bude angličtina. Tlumočení bude zajištěno. Z organizačních důvodů prosíme o potvrzení účasti zde na emailové adrese pctr@vsci.cz či prostřednictvím elektronického formuláře: ZDE

Middle_East_02_15

 

Konference eHealth Day 2015, 17. února

eHealthDay2015

 

Rozhovor s J.E. panem Gary Korenem, velvyslancem Státu Izrael v České republice

Zdroj: Lidové noviny, 4. února 2015

Autor: Milan Rokos

Doporučujeme rozhovor s J.E. panem Gary Korenem v dnešních Lidových novinách nejen o radikálním Islámu, Islámském státu a jeho hrozbách, či o Izraeli a jeho postavení, ale třeba i o současném Lotyšsku a jeho vztahu k presidentu Putinovi! Příjemné čtení!

LN

 

Jak na košer certifikát?

Zdroj: www.businessinfo.cz

I když se v Izraeli prodávají i nekošer potraviny, zhruba 90 % trhu tvoří výrobky s označením a certifikátem košer (kašrut). Košer vychází z Tóry, neboli prvních pěti knih hebrejské Bible a znamená vhodný, rituálně způsobilý. V Bibli jsou vyjmenována zvířata, jejichž maso se nesmí konzumovat (sem patří například vepři, koně a osli), košer ryby musí mít šupiny a ploutve, povoleny nejsou tedy mimo jiné úhoř, žralok, měkkýši nebo korýši (všechny plody moře). Je předepsána rituální porážka zvířat a po zaříznutí zvířete dochází k odkrvení pomocí soli. Základním příkazem kašrutu je nejíst masitou a mléčnou stravu dohromady, proto se při posuzování způsobilosti kontrolují všechny ingredience daného produktu.

Certifikaci českých výrobců zajišťuje v naprosté většině případů Rabinát pražské židovské obce. Vedoucím oddělení kašrutu na pražském rabinátu je rabín Menachem Kalcheim, který nám popsal a vysvětlil praktické otázky spojené s certifikací:

Po obdržení žádosti na e-mail rabinat@kehilag.cz nebo tel. 224800849/224800866/725888869 se s firmou spojí jeden z českých supervisorů (tzv. mašgiachů) a domluví si návštěvu a jednání u firmy. Při této návštěvě detailně projedná podmínky pro udělení certifikátu, které se týkají konkrétně použitých surovin a pracovních postupů při výrobě. Když je firma připravena, přijíždí na závěrečnou kontrolu z Izraele přímo rabín Kalcheim a rozhodne o vystavení certifikátu. Pražský rabinát má celkem 8 mašgiachů, rabín Kalcheim do ČR přijíždí podle potřeby jednou za 3-4 týdny a kontroluje vždy několik výrobců. Certifikovat je možné celou výrobu anebo pouze určitou výrobní šarži vyrobenou pod dohledem mašgiachů. Certifikace platí jeden rok, pak se musí obnovovat. Cena za roční certifikaci je stanovena individuálně, závisí na časové náročnosti práce mašgiachů, velikosti certifikované firmy a hodnotě předpokládaného vývozu. Obvykle u potravin neživočišného původu činí 1000 až 2000 EUR, dražší jsou mléčné výrobky. Velmi složitá je certifikace masných výrobků, rabín Kalcheim ji ani nedoporučuje začínat, s výjimkou potravin z ryb (nakládané, uzené, sušené apod.). Složitá, ale splnitelná je certifikace mléčných výrobků – mašgiach například musí certifikovat i mléko, ze kterého se potom košer výrobky připravují. Vyšší je i cena za certifikaci, přesto řada českých mlékáren a výrobců certifikát pro některé své výrobky získala (OLMA, Loštice, Pribina, Tatra Hlinsko a d.). Seznam všech certifikovaných výrobků je na webu Rabinátu www.kehilaprag.cz.

České firmy certifikaci většinou nedělají kvůli exportu, ale spotřebě na domácím českém trhu. Košer potraviny jsou požadovány nejenom českou židovskou komunitou, ale především hotely pro početné izraelské turisty. Košer certifikace je ještě přísnější než halal, výrobky jsou tudíž přijímány i věřícími muslimského vyznání, což znamená další rozšíření domácího i zahraničního trhu.

CzechTrade Tel Aviv nabízí českým firmám pomoc při hledání importérů a distributorů v Izraeli. Zajímavé to může být zvláště pro ty české výrobce, kteří košer certifikaci mají a zatím do Izraele nevyvážejí.

Zdroj: www.businessinfo.cz/cs/clanky/jak-na-koser-certifikat

 

Izrael v proměnách času

Doporučujeme shlédnutí velmi zajímavého projektu s názvem Izrael v proměnách času, na kterém půl roku pracovali studenti pražských Lauderových škol. Že se jedná o projekt velmi povedený, se můžete přesvědčit sami…

 

Máme zájem o internacionalizaci české vědy

Zdroj: Sdělovací technika, 2/2015

Autor: RNDr. Petr Beneš, vicepresident a předseda výboru pro vědu, výzkum a inovace ČISOK, šéfredaktor časopisu Sdělovací technika

Stech22015

 

Česká Dekonta, dlouholetý člen Komory, má zakázku od OSN, v Moldavsku zlikviduje toxický odpad

Zdroj: www.e15.cz, 26. ledna 2015

Autor: Blahoslav Hruška

Česká společnost Dekonta, která se specializuje na odstraňování ekologických škod, vyhrála zakázku od Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) v hodnotě přes milion amerických dolarů. V rámci několikaměsíčního kontraktu bude v Moldavsku pomáhat s likvidací 450 tun pesticidních látek, které byly dosud skladovány v lokalitě Pascani, nedaleko hlavního města Kišiněva.

Dekonta toxický odpad roztřídí, označí, zabalí a připraví na transport k likvidaci v zahraničí. Čeští experti už mají s podobnou prací v Moldavsku zkušenosti.

IMG_1849

V rámci dvou projektů od České rozvojové agentury, které dosahují objemu 40 milionů korun, pracuje Dekonta třetím rokem na odstraňování nebezpečných látek z celkem sedmi moldavských lokalit. Na třech místech již sklady pesticidů vyčistila, na čtyřech skládkách práce pokračují i letos.

Dekonta, která sídlí v středočeských Dřetovicích, má dceřiné a partnerské firmy v Rusku, Polsku, Srbsku a Černé Hoře, Slovensku, Rumunsku a Turecku, kontrakty ale získala například i v Izraeli.
V roce 2009 se neúspěšně ucházela o takzvaný supertendr, státní zakázku na sanaci starých ekologických zátěží, která měla dosahovat objemu přes 100 miliard korun. Největší státní tendr v dějinách Česka byl ale po kritice Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i některých politických stran a nevládních organizací v roce 2011 zrušen.

Zdroj: zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ceska-dekonta-ma-zakazku-od-osn-v-moldavsku-zlikviduje-toxicky-odpad

 

Časy nejsou beznadějné. Evropa proti antisemitismu bojuje

Zdroj: Aktuálně.cz, 27. ledna 2015

Autor: Petr Jemelka

Rozhovor s Gary Korenem, izraelským velvyslancem v Česku. O situaci Židů v Evropě, moderním antisemitismu i jeho kořenech. Sedmdesát let poté, co byl osvobozen vyhlazovací tábor v Osvětimi.

Praha – Po útocích v Paříži zaplnily média zprávy, že se francouzští Židé už v zemi necítí bezpečně. A že velký počet z nich přinejmenším zvažuje odchod do Izraele.

Existenci moderního antisemitismu, jeho „zbytků ze starých špatných časů“, připouští v rozhovoru pro Aktuálně.cz i Gary Koren, velvyslanec Izraele v České republice. „Může jít třeba o následek komunistického vzdělávání, které antisemitismus podporovalo,“ vysvětluje.

„Někdy slýchám: To není proti Židům, ale proti Státu Izrael. Ale Izrael je národním státem Židů a pokud by nám bylo upíráno právo na sebeurčení, pak je to vlastně antisemitismus, byť třeba v ‚pěknějším‘ balení. Takové slogany dobře známe z časů komunismu,“ upozorňuje.

V interview, které publikujeme v den 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora Osvětim, velvyslanec mluví i o vzpomínkových akcích, které pořádá Česko v Praze či Terezíně.

Aktuálně.cz: Členové francouzské židovské komunity začali po útocích v Paříži hovořit o tom, že se už v rodné zemi necítí bezpečně. Že tam míra antisemitismu dosáhla takové úrovně jako v předválečném roce 1938. Je situace opravdu tak kritická?

Gary Koren: V prvé řadě bych chtěl říct, že důvěřujeme francouzským úřadům. Také prohlášení francouzského prezidenta a předsedy vlády nám poskytla ujištění. Minulý týden jsem navštívil Brusel a viděl jsem tu aktuálně zvýšenou bezpečnostní úroveň na vlastní oči.

Nenazval bych to beznadějnými časy. Významní evropští představitelé dávají najevo, že je potřeba bojovat proti všem typům antisemitismu. Věříme, že vědí, co je potřeba udělat, a není naše role jim v tom radit. Můžeme pomoct – máme v těchto otázkách jistou zkušenost – ale mluvit jim do toho nebudeme.

A.cz: Nedávný útok v pařížském obchodě byl útokem muslima na Židy…

Rád bych v této souvislosti zdůraznil, že z toho neviníme muslimské menšiny. Ty žijí v Evropě po desítky let a nic takového se v minulosti nedělo. To je otázka radikalizace.

A.cz: Kde se vlastně bere moderní antisemitismus?

Má to několik aspektů. Antisemitismus, jeho zbytky „ze starých špatných časů“, bohužel mohou být v evropských společnostech stále přítomné. Může jít třeba o následek komunistického vzdělávání, které antisemitismus podporovalo. Existuje rasová nenávist pravicových extremistů, ale i nenávist přicházející z extrémní levice.

Novou vlnou je pak antisemitismus přicházející z prostředí radikálního islámu.

Někdy slýchám: To není proti Židům, ale proti Státu Izrael. Ale Izrael je národním státem Židů, a pokud by nám bylo upíráno právo na sebeurčení, pak je to vlastně antisemitismus, byť třeba v „pěknějším“ balení. Takové slogany dobře známe z časů komunismu.

Přistěhovaleckou vlnu jsme už jednou zvládli
A.cz: Je Izrael v případě, že k hromadnému exodu francouzských nebo například britských Židů skutečně dojde, na takovou přistěhovaleckou vlnu připraven?

Obecně platí, že do Izraele se může přestěhovat v jakýkoli okamžik kdokoliv židovského původu z celého světa. Ty důvody mohou být různé.

Ideální varianta je, pokud tou motivací je hluboká víra v srdci, že jde o domov židovského národa. Pokud ale lidé přicházejí z ekonomických důvodů nebo na základě bezpečnostních obav, respektujeme to a Izrael bude jejich domovem.

Mohu popsat i vlastní zkušenost. Já jsem se narodil v sovětském Lotyšsku, do Izraele jsme odešli v roce 1973. Moji rodiče chtěli spojit budoucnost rodiny se Státem Izrael. Židé v SSSR tehdy měli dost komunistické nadvlády a měli za to, že se jim nedostává stejných příležitostí.

A.cz: Zvládne ale Izrael přijmout všechny, kdo o to budou stát, i v případě, že se bude bezpečnostní situace nadále dramaticky zhoršovat?

Lze se podívat do minulosti, kdy Izrael zažil například masivní přistěhovaleckou vlnu ze zemí bývalého Sovětského svazu. V 90. letech tehdy do naší šestimilionové země přicestovalo na milion lidí. Samozřejmě to způsobilo nějaké problémy, ale podařilo se to zvládnout.

A.cz: Jak dlouho proces „využití práva návratu“ a získání občanství trvá?

To je velmi individuální. Záleží na tom, jaké má žadatel závazky v zemi původu.

Pokud jde například o studenta, který žádné závazky nemá, může to být záležitost týdnů. A pokud přichází z demokratické země, nově příchozí si mohou nechat svůj původní bankovní účet, převést majetek a podobně na dálku.

Jsou i případy, že někdo do Izraele přiletí na dovolenou, zalíbí se mu tam a už v zemi zůstane.

Hlavní hrozba? Írán
A.cz: Bezpečnostní situace v Izraeli se v poslední době znovu zhoršila. Budou noví přistěhovalci ve vaší zemi opravdu ve větším bezpečí?

To je velmi subjektivní. Jde o individuální pocit každého jednotlivce.

Jinak se asi bude cítit člověk, který bydlí v kibucu několik set metrů od hranice s Pásmem Gazy, a jinak obyvatel Tel Avivu. Ale i to je relativní, když si vezmeme, že během loňského léta rakety Hamásu dopadaly až k Tel Avivu.

Obecně ale platí, že lidé, kteří se v Izraeli narodili nebo přišli později a sloužili v armádě, důvěřují bezpečnostním složkám.

Přirozeně to ale je u nás jiné než v Evropě. Žijeme v nepřátelské části světa zvané Blízký východ a musíme za svou bezpečnost a za uznání naší existence coby židovského státu neustále bojovat.

A.cz: Kdo jsou tedy vaši nepřátelé?

Akutně čelíme několika vážným hrozbám. Tou nejpalčivější je Írán, konkrétně jeho jaderný program.

Další hrozby bych shrnul jako radikální islám, to nás pak přímo ohrožuje palestinský Hamás, libanonský Hizballáh, radikální islamisté z – řekněme – Islámského státu a Al-Káidy.

Musíme se rovněž bránit kybernetickým útokům.

Právě radikální islamisté a kybernetické útoky ohrožují také Evropu, Česko nevyjímaje. A těmto hrozbám můžeme čelit společně.

A.cz: Jak funguje ve vaší zemi soužití židovského a muslimského obyvatelstva?

Přibližně tři čtvrtiny obyvatel Izraele jsou židovského původu. Okolo 20 % obyvatelstva tvoří muslimové a zbylá 3 až 4 procenta zahrnují ostatní menšiny, křesťané, Drúzové, například příbuzní židovských obyvatel.

Izrael je židovský stát. Respektujeme však stejné demokratické hodnoty jako evropské země, mezi něž patří i respekt k menšinám. Muslimové mají stejná práva, mají zastoupení v parlamentu a podílejí se na chodu státní správy. Blíží se volby, v nichž může podle odhadů sjednocený blok stran muslimů získat výrazné procento hlasů.

Jsou samozřejmě rozdíly v tom, jak lidé žijí. Muslimské ženy například z náboženských důvodů nepracují, jejich rodiny tedy mají menší příjmy, což vede k chudobě. To nelze chápat jako diskriminaci, podobně chudé mohou být i ortodoxní židovské rodiny, kde zase nepracují muži. Musíme respektovat menšiny.

A.cz: Když už jsme u ortodoxních věřících – jak vlastně dopadla diskuse o jejich vynětí z povinné vojenské služby?

Diskuse probíhá. Je to citlivá věc. Může se to ale stát tématem letošních voleb, které se konají v půlce března.

Mimořádně dobré vztahy
A.cz: Vycházejí v Izraeli podobné karikatury, jaké tiskne francouzský satirický časopis Charlie Hebdo?

Předně bych chtěl říct, že jako každá demokratická země respektujeme právo na svobodu slova a zároveň odsuzujeme násilí, k němuž v Paříži došlo. Tady neustoupíme ani o centimetr, ani o milimetr.

V Izraeli ale vnímáme citlivost těchto karikatur, což pravděpodobně souvisí s roky naší koexistence s muslimskou komunitou.

Kdyby u nás takové karikatury vycházely, pravděpodobně by pak i po dalším útoku lidé z Evropy říkali, že si za to Izrael může sám, protože radikály provokuje…

Osobně si myslím, že na místě je i citlivost.

A.cz: Mluvíme spolu krátce před 70. výročím osvobození Osvětimi (rozhovor byl pořízen 23. 1. – pozn. red.). Část pietní akce letos bude v Praze a v Terezíně. Není to zvláštní?

Není. Vzpomínkové akce se uskuteční v Osvětimi, New Yorku na půdě OSN, Bruselu a také v Praze a Terezíně. Velice si vážíme toho, že Praha hostí významnou konferenci, jehož tématem je boj proti antisemitismu. Je důležité vzpomínat a vzdělávat.

Česko také patří k zemím, které mají s Izraelem mimořádně dobré vztahy. Velkým přítelem židovského národa a bojovníkem proti antisemitismu byl první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

A začátkem února tomu bude pětadvacet let, co byly po pádu komunistického režimu mezi Československem a Izraelem obnoveny diplomatické vztahy. To bylo jednou z priorit zahraniční politiky Václava Havla a právě on byl prvním vrcholným představitelem postkomunistické země v roce 1990, který Izrael navštívil.

A.cz: A nezklamalo vás, Izraelce, že pozvání nepřijali ruský prezident Vladimir Putin, šéf Bílého domu Barack Obama ani francouzský prezident François Hollande? Že se většina světových politických špiček omluvila?

Absolutně ne. Izraelská strana není pořadatelem, je jen jednou z pozvaných delegací. Tím, kdo další přijede, se nezabýváme. To není naše věc.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz/zahranici/rozhovor

 

Fotografická výstava Pavlíny Schultzové TLV24 konečně v Praze

Výstava fotografií Pavlíny Schultz, spoluautorky projektu TLV24, v němž se spolu s architektem Danielem Zissem snaží přiblížit každodenní Tel Aviv a jeho obyvatele. Výstava zachycuje několik vybraných míst v Tel Avivu a zkoumá, jak se tato místa mění během dne, jakou mají roli ve fungování města, jakou mají atmosféru a čím jsou pro Tel Aviv specifická. Výstavu uvede její autorka Pavlína Schultz a Jitka Pánek Jurková z Velvyslanectví Státu Izrael v České republice, které vytvoření výstavy iniciovalo.

Fotografie Pavlíny Schultz zachycují klíčová místa Tel Avivu a jejich proměny od rozbřesku až do noci. Záběry ranního vybalování stánků na trhu Carmel, poledního shonu a večerních smeček psů a dalších momentů vám zprostředkují Tel Aviv, jak ho vidí místní.
Výstava, koncipovaná jako putovní, byla již představena v Brně, v Hradci Králové a v Českých Budějovicích. Od 21. ledna do 27. února ji bude mít poprvé k dispozici pražská veřejnost v prostorách Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea. Vernisáž proběhne za účasti autorky fotografií Pavlíny Schultz.

Více o autorce a jejích fotografiích se můžete dozvědět na www.pavlinaschultz.com.

TLV24

 

O mecenášství s Jaromírem Císařem, společníkem AKCCS v týdeníku Euro

Zdroj: Týdeník Euro, 12. ledna 2015

Euro22015

 

Doporučujeme: rozhovor s Jaromírem Císřem, společníkem Advokátní kanceláře CÍSAR, ČAŠKA, SMUTNÝ

Zdroj: Epravo, leden 2015

Epravo

 

Jaroslav Jakubovič: GERSHWIN & MAHLER

11./12. 2. 2015 – středa/čtvrtek
Smetanova síň, Obecní dům
19:30 hodin

GERSHWIN & MAHLER
Jaroslav Jakubovič | saxofon
Emil Viklický | klavír
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Elli Jaffe | dirigent

GEORGE GERSHWIN / JAROSLAV JAKUBOVIČ: Variace na témata z opery Porgy a Bess (světová premiéra)
JAROSLAV JAKUBOVIČ: Sára a Abrahám, koncert pro saxofon, klavír a orchestr (světová premiéra)
GUSTAV MAHLER: Symfonie č. 1 D dur „Titán“

S dirigentem a také vynikajícím synagogálním zpěvákem Elli Jaffem spolupracuje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již přes 20 let. V jeho programech se vždy setkáváme s něčím novým. Tentokrát to bude jazz a dva jeho milovníci, klavírista Emil Viklický a saxofonista Jaroslav Jakubovič. Na koncertě zazní dvě světové premiéry a nádherná 1. symfonie Gustava Mahlera. Všechny tři skladatele spojují minimálně tři body: židovský původ, New York a hudební vášeň. Z hudby slavné opery Porgy a Bess George Gershwina vyrostlo během 20. století několik generací skvělých jazzmanů a na tomto koncertě ve světové premiéře přibude do zástupu ozvuků další: pro jazzový kvartet a symfonický orchestr upravil v roce 2014 čtyři melodie jeden z nejlepších českých saxofonistů Jaroslav Jakubovič (*1948). Ten je autorem také další skladby, koncertu pro tenor saxofon a orchestr Sára a Abrahám (2012). Skladba vznikla po jeho návštěvě Prahy v roce 2010, jako vzpomínka na zemřelé rodiče, po nichž je koncert také pojmenován.

Jaroslav Jakubovič začínal s jazzem již ve 14 letech v rodném Ústí nad Labem, kde hrával s ansámblem Jazz Combo věhlasného pozounisty Svatopluka Košvance, a ve slavném big bandu Jiřího Šímy. V roce 1968 emigroval přes Švýcarsko do Izraele a později do do jazzové Mekky USA, New Yorku. Spolupracoval a spolupracuje s největšími hvězdami – Rayem Charlesem, Johnem Scofieldem, Randy Breckerem, Bettem Midlerem, George Mrazem, ale také s Paulem Simonem či Michaelem Jacksonem – a žije střídavě mezi New Yorkem a Izraelem.

Koncerty se konají pod záštitou J. E. pana Garyho Korena, velvyslance Státu Izrael v České republice a jsou oficiální akcí oslav 25. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Československem a Státem Izrael.

Jakubovic_Jaffe1

FOK_Gershwin

www.fok.cz

 

Koncert THE TOURÉ-RAICHEL COLLECTIVE

Společnost P&J Music s.r.o. za podpory Hlavního města Prahy a Velvyslanectví státu Izrael v ČR pořádá dne 26. 2. 2015, od 19.30 hodin v Divadle u hasičů, Římská 45, Praha 2 koncert THE TOURÉ-RAICHEL COLLECTIVE.

Protagonisty koncertu jsou:

Idan Raichel (Izrael) – klavír, fender piano, moog, zpěv
Vieux Farka Touré (Mali) – kytara, zpěv
Souleymane Kane – perkuse, djembé, calabash, zpěv
Yogev Glusman – basová kytara

Koncert bude bezesporu zajímavým hudebním zážitkem, ale také důkazem, že hudba stále zůstává spojujícím prvkem mezi národy s odlišnými kulturami i v dnešním neklidném světě. Vstupenky je možno zakoupit u pořadatele koncertu po předchozím objednání na emailové adrese pjmusic@pjmusic.cz nebo na telefonním čísle 776581277, v obvyklých předprodejích, nebo přímo na místě konání koncertu. Další informace o koncertu jsou k dispozici na www.jmw.cz a na facebooku www.facebook.com/events/306993939502458.

TOURER_RAICHEL

 

TOP HOTEL Praha na Pražském hradě

Zdroj: TOP HOTEL Praha, 15. prosince 2014

Vyhlášenou kuchyni TOP HOTELu Praha ochutnalo na Pražském hradě šest evropských prezidentů a francouzský premiér.

Ve dnech 11. – 12. 12. měl tým TOP HOTELu Praha opět jedinečnou příležitost předvést své kulinářské umění na Pražském hradě. Díky výborným ohlasům na špičkový catering pořádaný k prestižní příležitosti oslav státního svátku 28. 10. 2014, byl TOP HOTEL Praha vybrán, aby zajistil pohoštění na neméně významnou událost, a to na setkání prezidentů V4, Slovinska a Rakouska a 8. 12. také na setkání českého prezidenta s francouzským premiérem.

Podávalo se vždy čtyřchodové menu složené z vybraných gastronomických specialit a gurmánských lahůdek. Jednání významného summitu tak bylo zpestřeno excelentním cateringem, v rámci kterého mohli nejvyšší představitelé evropských států ochutnat delikatesy jako například jelení hřbet se šípkovou omáčkou, lososa marinovaného v pomerančové šťávě, či panacottu s jahodami a slzou portského vína.

 

Z jubilejního dvacátého ročníku soutěže Exportér roku v kategorii nad 500 mil. Kč si společnost ŠKODA AUTO a.s. odnesla první místo

Zdroj: měsíčník Komora, leden 2015

ExporterRoku

 

Ekosystém pro znalostní ekonomiku

Zdroj: měsíčník Sdělovací technika, 1/2015

Autor: RNDr. Petr Beneš, vicepresident a předseda Výboru pro vědu, výzkum a inovace ČISOK

SdělovacíTechnika

 

Izrael, ČEZ a JIC chtějí v Česku arénu pro kybernetický výcvik

Zdroj: E15

Autor: Jan Sedlák, 7. ledna 2015

Do České republiky plánuje vstup významná izraelská společnost CyberGym zaměřená na kybernetickou bezpečnost. Z Česka by mohla udělat centrálu pro více evropských zemí. Název firmy je výstižný, podnik totiž buduje speciální arény pro simulaci kybernetických útoků. Účastníky dělí na „modré a červené“, tedy na ochránce a útočníky. Izrael aktuálně jedná s několika tuzemskými partnery.

CyberGym má zmiňovaná výcviková centra už v několika zemích po celém světě. Česko by mohlo být další lokalitou, která by navíc mohla získat na mezinárodním významu. Postavená bezpečnostní aréna by mohla sloužit také pro výcvik více zemí z Evropské unie.
„Ohledně České republiky stále jednáme s několika potenciálními skupinami a doufáme, že vše brzy dořešíme,“ vzkazuje viceprezident obchodu v CyberGym Gilad Yoshi. Podle zjištěných informací by firma chtěla místo vybrat ještě v prvním čtvrtletí tohoto roku a ještě letos pak cvičiště otevřít.

Brno, VUT a JIC

Branou izraelské společnosti na náš trh je Jihomoravské inovační centrum v Brně (JIC). To už bylo v roce 2013 přizváno k jednáním. V nich se mimo jiné řeší to, kde by výcviková kybernetická posilovna mohla stát. Samotný CyberGym by rád lokalitu na okraji Prahy nebo Brna. JIC zároveň patří k jedním z velkých kandidátů na partnerství.
„Naše kolegyně Monika Vrbková, která se o danou oblast stará, představila zástupcům CyberGym situaci v cybersecurity sektoru u nás, tedy relevantní organizace, výzkum, firmy. Logicky z toho i vyplynula silná pozice Brna a Jihomoravského kraje v této oblasti a zástupci CyberGym pak měli zájem jednat přímo s námi,“ říká mluvčí JIC Helena Továrková.

Izraelcům se v Brně líbí, figuruje tam totiž několik zajímavých bezpečnostních společností, třeba Safetica, SODAT SW, Trustport, Invea-Tech a další. CyberGym už také podepsala memorandum o spolupráci s Vysokým učením technickým a má zájem o odstartování větších aktivit. CyberGym považuje JIC a VUT za klíčové partnery a má rovněž zájem o společný projekt do evropského programu Horizon 2020.

Zájem má také ČEZ

S CyberGym každopádně jednají také další možní partneři. Velká část z nich je z oblasti energetiky. Jedním jménem, které padá často, je energetický obr ČEZ. Ten by podle informací E15.cz rád výcvikové kybernetické centrum postavil, má k tomu i dobré předpoklady. Zástupci společnosti nicméně oficiálními cestami plány komentovat nechtějí.

Samotný CyberGym vznikl v podstatě z takového izraelského ČEZu. Jde o společný projekt Israel Electric Corporation, což je tamní dodavatel elektrické energie, a společnosti CyberControl. Ta byla, jak je tomu v židovském státě zvykem, vybudována jako podnik bývalých členů armády.
Výcvikové arény, které CyberGym provozuje, je možné využít k simulacím skutečných útoků, přičemž velký důraz je kladen právě na energetický sektor. Tato oblast je pro státy kritická a je čím dál více v ohrožení.

Energetické sítě v ohrožení

„Tématu kybernetické bezpečnosti v energetice bude nutné věnovat čím dál větší pozornost. Jsme na začátku a velká vlna zájmu hackerů o tuto oblast teprve přijde. Energetický trh je ve fázi velkých proměn a to se umocní s příchodem chytrých sítích a dalších moderních technologií,“ říká například člen představenstva společnosti Unicorn Systems Jan Konrád. Právě Unicorn se v IT systémech pro energetiku hodně angažuje a bezpečnost vidí jako zásadní.

CyberGym v Česku našel ještě jednoho silného spojence. Jedná s jedním významným partnerem společnost Check Point Software Technologies. To je rovněž izraelská a technologicky hodně vyspělá bezpečnostní společnost. I ta vznikla jako projekt bývalých členů armády.
„Různé pokusy vytvořit arénu, posilovnu či cvičiště tu už v minulosti byly. CyberGym to dotáhl nejdále a to zejména velmi propracovanou znalostí všech možných bezpečnostních produktů a jejich slabých stránek. Dále dokázal dát dohromady tým bezpečnostních expertů, kteří snesou kvalitativní a znalostní srovnání s nejlepšími hackery na světě. Mají také odpovídající vybavení,“ říká Miloslav Lujka z Check Pointu. Více na: http://e-svet.e15.cz/it-byznys/izrael-cez-a-jic-chteji-v-cesku-arenu-pro-kyberneticky-vycvik-1150825#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Zdroj: e-svet.e15.cz/it-byznys/izrael-cez-a-jic-chteji-v-cesku-arenu-pro-kyberneticky-vycvik-1150825

 

Nový velvyslanec ČR v Izraeli předal pověřovací listiny

Nový velvyslanec České republiky v Izraeli Brig. gen. Ivo Schwarz předal 4.12.2014 pověřovací listiny prezidentu Izraele Reuvenu Rivlinovi, spolu s ním předali pověřovací listiny také velvyslanci Kazachstánu, Peru a Koreje. Fotografie můžete najít na eretz.cz nebo na odkazu níže.

Zdroj: eretz.cz/2014/12/novy-velvyslanec-cr-v-izraeli-predal-poverovaci-listiny

 

Prezident Česko-izraelské obchodní komory Smutný: Izrael náš vzor a inspirace ve vědě a výzkumu

Zdroj: Parlamentní listy

ROZHOVOR. Budoucnost České republiky je ve vědě a výzkumu. Vláda i podnikatelé se chtějí inspirovat v Izraeli, který letos získal prvenství v soukromém podnikání, inovacích, aplikovaném výzkumu a kybernetické bezpečnosti. Proto spolupráce ve vědě a výzkumu patřila mezi hlavní témata podnikatelské mise organizované Hospodářskou komorou a Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou, která v minulých dnech doprovázela návštěvu premiéra Bohuslava Sobotky a sedmi ministrů na společné zasedání vlád do Izraele. „Česká republika i lidi tady mohou najednou bohatnout na tomto ohromném, velmi lehkém produktu,“ říká jeden z účastníků mise – prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný.

V čem byla současná cesta české vlády, kterou jste doprovázeli, odlišná od mise podnikatelů, která navštívila Izrael spolu s prezidentem Milošem Zemanem?

V Jeruzalémě se nyní uskutečnila v pořadí třetí mezivládní konzultace nebo společné zasedání obou vlád, jak se také říká, to znamená, že premiéři Sobotka a Netanjahu v přítomnosti dalších pěti ministrů z obou zemí jednali o společné agendě mezi Izraelem a Českou republikou. Samo o sobě je to důkazem zcela mimořádné úrovně kontaktů, vazeb a ambic o vzájemnou spolupráci, protože to není úplně běžné ve srovnání s jinými státy. Loňská návštěva prezidenta byla vysoce politickou návštěvou a vzhledem k tomu, že ji doprovázela podnikatelská delegace, je potřeba ji chápat jako důraz prezidenta na ekonomické vztahy a podporu byznysu. Ale návštěva části české vlády už znamená konkrétní aplikaci. Premiér Sobotka mi řekl, že velmi stojí o to, aby tento formát brzy pokračoval už v roce 2015. V roce 2013 nastala pauza kvůli pádu Nečasovy vlády a nástupu kabinetu Jiřího Rusnoka. A česká vláda si tuto pauzu nepřeje opakovat. Hodnocení jednání v Izraeli je z obou stran velmi pozitivní, obě strany se na tom jednoznačně shodly, jak mi potvrdil i izraelský velvyslanec. Jsem rád, že česká vláda byla tentokrát mimořádně dobře, podrobně a kvalifikovaně připravena na jednání, nejen v oblasti politicko-bezpečnostní, ale i v doméně hospodářské spolupráce, a zejména v oblasti vědy a výzkumu, kterou předsedové Hospodářské, obchodní a průmyslové komory i my velice zuřivě podporujeme. Za to bych chtěl poděkovat především velvyslanectví České republiky v Izraeli, které odvedlo při přípravě cesty jako vždy výbornou práci. Naše komora jako nevládní struktura byla přizvána k tvorbě programu jednání, čehož si velmi vážíme a také jsme to využili, protože se očekává, že v lednu provedeme společné hodnocení s resorty výzkumu a vědy a průmyslu a budeme se spolupodílet na tom, aby spolupráce nevyhasla a resorty pokračovaly v tom, co bylo dohodnuto. To pokládám za velmi důležité.

Podle vicepremiéra pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka se můžeme v Izraeli inspirovat právě v zapojení soukromého sektoru do vědy a výzkumu, ve schopnosti mezinárodní spolupráce včetně získávání grantů Evropské unie, kde Izrael sice není členem, ale je v tom velmi úspěšný. Vidíte také přínos právě v této oblasti?

Já vidím toto téma jako zásadní, protože Izrael má zhruba osm milionů obyvatel a má šest držitelů Nobelovy ceny za vědecké objevy. To je samozřejmě neuvěřitelný úspěch, je to světový rekord. Izraelská věda v řadě exaktních oborů dostihuje Spojené státy, nebo je i předstihuje. Je to vědeckovýzkumná velmoc a její vědecká pracoviště jsou zapojena do té nejvyšší dělby vědeckých úkolů a témat ve světě. Izraelci mají mimořádnou obratnost, pružnost a metody, jak převést to, co je prodejné a co už je aplikovatelné z výzkumu, do praxe a prodat to. To jsou ty slavné start-upy, to jsou ty slavné inkubátory, to jsou ty zvláštním způsobem financované vědecké projekty třeba mladých týmů nebo nových věcí. Projevuje se to velmi specificky v oblasti IT, kybernetické bezpečnosti, ve všech oborech fyzikálních, chemických, bezpečnostních, informačních, tam všude to výborně funguje. To je návod, že úplně na koleně se dá udělat firma, třeba garážová, která se potom může výhodně prodat na burze nebo nějakému velkému mezinárodnímu investorovi. V České republice budou určitě po vzoru Izraele, s izraelskými zkušenostmi i po vzoru jiných států, protože v tomhle jsme neobyčejně zaostalí, vznikat privátní kapitálové fondy, které budou schopny rozpoznat a investovat do výhodných a výnosných rozvíjejících se oborů, které používají nových vědeckých poznatků. A zřejmě v tom bude nějak aktivní i stát.

Delegaci premiéra kromě podnikatelské mise doprovázela i skupina klíčových českých vědeckých manažerů, kteří tam už konkrétně zkoumali možnosti další spolupráce. Spolupráce s akademií věd funguje, ale chceme podpořit aplikovaný výzkum. Myslím, že věda a výzkum by měly být v příštích pěti letech hlavní agendou spolupráce mezi Českou republikou a Izraelem. Česká republika i lidi tady mohou najednou bohatnout na tomto ohromném, velmi lehkém produktu.

Problémem české vědy je nedostatek financí. Zdá se, že situace se nezlepší ani v rozpočtu na příští rok. Věříte, že spolupráce české vlády s Izraelem a jeho úspěchy díky podpoře vědy a výzkumu povedou i u nás k tomu, že se zvýší prostředky do této oblasti, třeba i z privátní sféry? Nebo česká vláda podpoří projekt, který dobře funguje v Izraeli, tedy zřízení fondů, v nichž se účastní autor nápadu, jeho banka a stát, který tím inovace podpoří a zároveň sníží možné riziko?

V nákladech na vědu a výzkum jsme na průměru Evropské unie, což nás naplňuje radostí, ale po těch hubených letech by to samozřejmě mělo být víc. Jako vše u nás je to problém alokace stávajících zdrojů, tedy dobře rozhodovat o tom, kam ty peníze plynou a do jaké míry je vědecké instituce správně a kvalifikovaně využívají, do jaké míry u nás funguje systém hodnocení vědeckých výsledků a vědeckých ústavů. Myslím si, že v tomhle ohledu je u nás ještě mnoho práce a musí se na tom podílet příslušné instituce, které bytní, bobtnají, mají hodně úředníků, ale dělají věci, které přímo nesouvisí s tím plánem.

Kromě toho jsme součástí programu Horizont 2020, kde jsou připraveny ohromné zdroje, o které si musíme umět říci a které musíme umět čerpat. Jednou z podstatných starostí naší vlády jsou tzv. centra excelence, která byla vybudována s velkými dotacemi Evropské unie a ve kterých nám dosud chybí vědecké kapacity. My je často sami nemáme. Jsou to pracoviště, která vznikla při určitých stávajících výzkumných ústavech nebo fakultách, ale byly pojaty velkoryse a není pro ně dnes u nás dostatek kvalifikovaných pracovníků. Tady je nutná jasná politika státu, protože pokládám rozvoj těchto center, která jsou nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, třeba v Plzni, Telči i jinde, za zásadní úkol této vlády. Nejde jen o to, aby se do těchto center dostali pouze čeští vědci, ale musí tu běžně pracovat i zahraniční vědci, třeba ze zemí na východ od nás, kteří se mohou u nás díky jazykové podobnosti i kultuře lehce adaptovat. Ale k tomu se musí vláda postavit čelem třeba i z hlediska vízové praxe, sociálních programů i výstavby bytů pro tyto lidi. Všechno to, co předchozí pravicové vlády odmítaly, se teď musí dělat. Málo platné, je to všechno součástí nějaké komparativní výhody, kterou potřebujeme získat. To je velké téma, které je pozitivní pro celou společnost. Potřebujeme se dál otevírat světu, naše země je pořád uzavřená a tohle by nám mohlo prospět. Samozřejmě to může mít synergický efekt s Izraelem a můžeme dál rozvíjet spolupráci ve vědě a výzkumu. Mimochodem vláda chystá jedno diplomatické místo na naší ambasádě v Izraeli pro pracovníka, který se bude výlučně zabývat spoluprací ve vědě a výzkumu, což velmi vítáme.

Pokud by se naše spolupráce s Izraelem rozvíjela úspěšně, v jakém časovém horizontu by se mohl projevit nějaký viditelný výsledek?

Tyto věci jsou celkem zřejmé. Je opravdu důležité, aby vláda postupovala jako celek včetně vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše a pochopila a uznala potenciál spolupráce s Izraelem jako velmi důležitý. To je velmi podstatné. Myslím, že ti členové vlády, kteří byli v Izraeli, byli velmi osloveni tématy, s kterými se setkali a která se všechna týkala vědy a výzkumu. Ať jde o zemědělství, obranu, zdravotnictví, to jsou všechno obory, kde se aplikují vědecké poznatky. Jde vlastně o všechny resorty kromě kultury a práce a sociálních věcí. Kdy to může přinést nějaké výsledky? V krátké době ještě ne, ale ve střednědobém výhledu to už může nějaké výsledky mít a dlouhodobě určitě. To, o čem se bavíme, může mít dopad na státní rozpočet nebo na národní produkt během pěti let. Ale to už půjde o veliké peníze. Myslím, že pokud těch pět let nepromarníme, dílčí výsledky se mohou projevit i rychleji. Může začít nějaký byznys, budou fungovat nějaké start-upy, ty mohou klidně fungovat už příští rok. Ony už u nás nějaké jsou, ale zatím jen desítky, a my chceme, aby jich byly tisíce. Tato věc se může rychle rozšířit. Máme velmi talentované mladé lidi, i my dosahujeme některých světových výsledků, tady určitě intelektuální podmínky jsou, a když se tomu pomůže, může to mít slušný přínos. Další bezprostřední význam mohou mít vědecká nebo technologická centra, jako je CEITEC v Brně, což je obrovské pracoviště, kde pracují mezinárodní vědecké týmy. Před otevřením je severočeské centrum v Ústí nad Labem. Řekl bych, že Česká republika velice nadšeně najíždí na tuto notu, málo se o tom hovoří, spíš se mluví o skandálech a mrznoucích cestujících v tramvajích, ale tohle je velmi silná a velmi povzbuzující agenda. Není to jen vláda, která to dělá, a není to jen spolupráce s Izraelem. V České republice se k vědě a výzkumu upíná stále více institucí, vidí v tom perspektivu a velký vědecký i obchodní význam. A potom Česká republika i lidi tady mohou najednou bohatnout na tomto ohromném, velmi lehkém produktu. Myslím, že by se naše země měla zabývat nejen strojírenstvím a zemědělstvím, ale především těmito obory s obrovskou přidanou hodnotou.

Zdroj: www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Prezident-Cesko-izraelske-obchodni-komory-Smutny-Izrael-nas-vzor-a-inspirace-ve-vede-a-vyzkumu-349331

 

Škodovky si získaly Izrael

Hospodářské noviny, 27.11.2014, Rubrika: Události

Za úspěchy na náročném izraelském trhu převzal dne 25.11.2014 Jacky Aviv ze společnosti Champion Motors z rukou českého premiéra Bohuslava Sobotky ocenění za mimořádný přínos ke vzájemným obchodním vztahům.

Škoda Auto má na izraelském trhu osobních vozů sedmiprocentní podíl. Škoda je v Izraeli pátá nejprodávanější značka, z evropských automobilek je to dokonce jednička. V letošním roce prodal Champion Motors, který je výhradním dovozcem mladoboleslavských vozů, více vozidel, než 12 500 aut a překonal tak prodejní výsledky rekordního loňského roku.

Nejprodávanějším model je jako v Česku nová Octavia, Izraelci mají ale jiné preference – v ulicích nejsou vidět kombíky ani není slyšet charakteristické bublání dieselových motorů. Škodovky jsou v Izraeli přítomné všude – jako taxíky, jako policejní auta, parkují před úřady. Před dvěma lety vyhrál Champion Motors vládní zakázku, takže několik ministrů jezdí se Škodami Superb. Největší množství prodaných aut pak míří do firemních flotil, zhruba tisícovku Octavií ročně prý nakoupí taxikáři.

O tom, že Izrael je pro Škodu Auto perspektivní trh, hovořil nedávno i německý šéf automobilky Winfried Vahland. „Na řadu přicházejí rovněž země na březích Středozemního moře, například Turecko, Izrael, Egypt, Tunisko, Alžírsko a Maroko. Jsou to země, kde je opravdu velký potenciál, ročně bychom tam mohli prodávat 10 až 20 tisíc vozů,“ prohlásil v rozhovoru pro týdeník Euro.

A společnost Champion Motors, která do země dováží i Seaty, Audi a Volkswageny, se jeho slov drží – od roku 2006, kdy se stala výhradním importérem, počty prodaných škodovek každoročně rostou dvouciferným tempem. Firma vozy přitom nejen dováží, ale sama je i prodává – má po Izraeli dvanáct škodováckých showroomů.

Izrael není jediný, kde se daří Škodě Auto Kromě Izraele výborná čísla přicházejí i ze západní Evropy nebo Číny. Největší česká firma v roce 2014 vykazuje nejvyšší nárůst tržeb ze všech značek skupiny Volkswagen. Letos v Mladé Boleslavi plánují překročit poprvé milion prodaných kusů a do roku 2018 jich má z montážních linek sjet dokonce 1,5 milionu. Tahounem dobrých výsledků je třetí generace Octavie, teď na trh vstoupila i nová Fabia.

Zdroj: www.mzv.cz/telaviv/cz/obchod_a_ekonomika/zajimavosti/skodovky_si_ziskaly_izrael.html

 

Reportáž Regionální televize z podnikatelské mise G2G Izrael

 

Stále jsme vaši blízcí spojenci, ujišťoval v Izraeli premiér Sobotka

Zdroj: archiv.ihned.cz

Autor: Luboš Kreč

Více než hodinu strávil včera premiér Sobotka na jednání se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem.

Završil tím svůj velký diplomatický týden, během něhož přesvědčoval tradiční české spojence – kromě Izraele také Spojené státy, že česká koaliční vláda ČSSD, lidovců a hnutí ANO nepřináší v dosavadní zahraniční politice žádný zásadní obrat.

Přibližně hodinu poté, co Bohuslav Sobotka přiletěl v pondělí večer do Izraele, mu u nohou leželi nejmocnější státníci světa – Barack Obama, Vladimir Putin, Angela Merkelová, David Cameron… Ne snad, že by na něj čekali, přivítaly ho ale jejich podpisy na mramorové dlažbě chodby hotelu King David v Jeruzalémě. Místě, jehož zdi toho o složitých politických vyjednáváních na Blízkém východě vědí víc než kdokoli jiný.

V apartmá číslo 634 strávil včera premiér Sobotka více než hodinu se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem. Završil tím svůj velký diplomatický týden, během něhož přesvědčoval tradiční české spojence – kromě Izraele také Spojené státy, že česká koaliční vláda ČSSD, lidovců a hnutí ANO nepřináší v dosavadní zahraniční politice žádný zásadní obrat.

„Bylo to velmi produktivní jednání. Češi a Židé jsou velcí přátelé,“ zhodnotil Netanjahu premiérskou schůzku, po níž obě strany sepsaly několik memorand a dohod o spolupráci. Zavázaly se například, že budou rozvíjet společný výzkum a umožňovat ve větší míře výměny akademických pracovníků. Vzájemná spolupráce se má týkat i oblasti obranné a vojenské, přičemž budou Česko a Izrael sdílet informace a výsledky výzkumů, které mají posílit kybernetickou bezpečnost obou zemí.

Z dalších Netanjahuových slov bylo však také zřejmé, že je nervózní z kroků evropských lídrů, mezi něž patří právě i Sobotka. V rámci Evropské unie totiž sílí hlasy volající po samostatném palestinském státu, což za současné situace Izrael odmítá.

Evropa brání míru

Když před dvěma lety hlasovalo OSN o tom, zda zařadit Palestinu jako pozorovatelský stát, čímž by ji nepřímo uznalo, Češi jako jediní ze všech členských zemí EU se postavili proti. Letos v červenci ale Rada OSN pro lidská práva schvalovala rezoluci, že Izrael během letního konfliktu s Palestinci možná páchal válečné zločiny, a Česko se hlasování jen zdrželo. Už nebylo proti jako tradiční spojenec Izraele, Spojené státy.

Bylo to po dohodě s EU, bránil se tehdy současný šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek kritice z řad opoziční ODS, za jejíž vlády v roce 2012 vznikla společná zasedání s izraelským kabinetem.

„Evropská pozice je špatná, naopak brání vzniku míru,“ hřímal včera anglicky v hotelu King David Netanjahu a díval se přitom na Sobotku. Pak ještě dodal, že je ale rád, že Češi podporují obnovení mírových rozhovorů mezi Židy a Palestinci.

V podstatě jediné, co k ožehavému tématu oficiálně prohlásil český premiér za pomoci tlumočníka, bylo: „Naším přáním je, aby tu vznikly dva nezávislé státy Palestina a Izrael, které by vedle sebe žily v míru.“

Odklon od Havla?

Součástí delegace, která Sobotku do Jeruzaléma doprovodila, je sedm ministrů – chybí mezi nimi však ministr zahraničí, jenž Izrael navštívil samostatně před dvěma týdny. V premiérově výpravě proto měl Zaorálka nahradit jeho první náměstek Petr Drulák. Muž, který vyvolal velké diplomatické pozdvižení svým prohlášením, že zahraniční politika, jak ji po revoluci nasměroval Václav Havel, byla chybná.

Orientace na Spojené státy a Izrael byla přitom jedním z hlavních pilířů Havlova uvažování a Sobotka musel minulý týden na návštěvě USA vysvětlovat, že jeho kabinet se od exprezidenta opravdu nijak neodklání. „Pan Drulák náhle onemocněl,“ vysvětlil oficiálně Sobotkův štáb, proč Drulák do Izraele nakonec neodletěl. Přitom na pondělních propozicích k výpravě jeho jméno ještě bylo.

Zdroj: archiv.ihned.cz/c1-63171880-stale-jsme-vasi-blizci-spojenci-ujistoval-v-izraeli-premier-sobotka