press

Strategická volba – Prezident Zeman se zasloužil o šťastné otevírání naší země vůči Izraeli

Konference Digitální zdravotnictví Izrael – Slovensko –Česko

Česko-izraelská smíšená obchodní komora ve spolupráci se společností NESS Czech s.r.o. pořádá dne 13. září 2016 konferenci Digitální zdravotnictví Izrael – Slovensko –Česko , která se uskuteční pod záštitou velvyslance Státu Izrael v ČR, J.E. Garyho Korena.

Předběžný program konference:

Úvodní vystoupení
JUDr. Pavel Smutný, president ČISOK

Stav elektronizace zdravotnictví v jednotlivých státech
RNDr. Jiří Schlanger, člen Rady ČISOK

Srovnání české národní koncepce eHealth a slovenského řešení
Zuzana Jakubová, eHealth konzultantka

eHealth v českém systému zdravotnictví – proč vlastně?
Martin Kult, vice-president Ness Czech
Peter Linhardt, eHealth senior konzultant, Ness Slovakia

Přínosy digitálního zdravotnictví pro hlavní části zdravotního systému
Matyáš Falta – projekt CEMACH (Izraelské zdravotnictví)

Jednoduchost a bezpečí – budoucnost informačních systémů ve zdravotnictví
Václav Koudele, Microsoft

Diskuse

Networking raut

Účast na konferenci je podmíněna pozvánkou a registrací.

Příběhy úspěchu: Pavel Smutný

Zdroj: Ekonom

Autor: Jan Januš

V aktuálním čísle týdeníku EURO si můžete přečíst článek o JUDr. Pavlu Smutném, který je partnerem v Advokátní kanceláři CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ a presidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory

euro_pribehyuspechu_PavelSmutny

Reportáž ze Slavnostního zahájení Festivalu Dny Jeruzaléma v Praze 2014

Dny Jeruzaléma v Praze 2014

Festival Dny Jeruzaléma je již za námi, pokud jste se na pražské Náplavce nestihli zastavit, můžete se podívat na krátký záznam z festivalu!

http://www.youtube.com/watch?v=dl92sX6k_l8

Na náplavce vznikne malý Jeruzalém. Tanec nemůže chybět, říká pořadatelka

Zdroj: iHNed, 17.6.2014

Taneční představení, film, videoprojekce i koncerty nabídne letošní druhý ročník festivalu Dny Jeruzaléma v Praze. I ten bude od středy na pražské náplavce a později na Střeleckém ostrově zcela zdarma. Pořadatelé doufají, že podnítí česko-izraelskou spolupráci v kultuře.

Ke druhému ročníku festivalu Dny Jeruzaléma v Praze, který v metropoli začne ve středu a potrvá do soboty, se sbíhá několik nitek.

Je tu neúnavná činnost dramaturgyně festivalu Mariny Šternové, která českou kulturu vozila do Izraele už jako kulturní atašé na tamní ambasádě. Důležitá je záštita pražské i jeruzalémské radnice, jež byly s předloňským a loňským ročníkem natolik spokojené, až jednorázově a recipročně zamýšlený festival prodloužily.

A v neposlední řadě jde i o podporu ze strany izraelské ambasády, pro kterou Dny Jeruzaléma patří významově i rozpočtově k celoročním prioritám.

„Když jsme před třemi lety zorganizovali akci Dny Prahy v Jeruzalémě, stala se z ní největší přehlídka české kultury v Izraeli,“ vysvětlila HN Šternová, která jako kulturní atašé v Izraeli působila za velvyslance Tomáše Pojara.

Tehdy se jim podařilo navázat mezi hosty vztahy, jež festival přežily: například izraelská kapela Los Caparos dodnes spolupracuje s českým Fast Food Orchestra.

„Důležité bylo, že skoro půlku rozpočtu jsme sehnali fundraisingem od soukromých firem,“ dodává Šternová. Možná díky tomu ji vloni oslovila jeruzalémská radnice, aby jim Šternová pomohla i s organizací Dnů Jeruzaléma v Praze.

Ty už rovným dílem platily magistráty obou měst. A stejně je tomu v případě recipročního festivalu, který začne ve středu na pražské náplavce a také letos bude zdarma.

Na programu je například vystoupení izraelské tanečnice Einat Ganzové, jež dříve spolupracovala s Češkou Terezou Hradilkovou, či choreografky Iris Erezové.

„Tanec patří v Izraeli k nejpopulárnějším uměleckým odvětvím, je nemyslitelné, aby na přehlídce izraelské kultury chyběl,“ dodává Šternová, která program letošního festivalu vymýšlela společně s festivalem Tanec Praha či hudební přehlídkou United Islands.

Podobně si Šternová vyhlídla také galerii Avoid, která na náplavce vystavuje díla českých studentů, navrátivších se z pobytů v zahraničí. „Díky tomu jsme přišli na umělkyni Veroniku Dolanskou, studentku Jiřího Kovandy. Na Dnech Jeruzaléma ukáže multimediální díla, jež vytvořila při studiích na jeruzalémské akademii Bezalel.“

V rámci festivalu se ale na náplavce otevře také Jeruzalémská kavárna, budou se promítat videoartové filmy zapůjčené galerií Yaffo 23 či proběhnou dílny izraelského tance zvaného gaga.

Účinkující festivalu Dny Jeruzaléma v PrazeÚčinkující festivalu Dny Jeruzaléma v PrazeÚčinkující festivalu Dny Jeruzaléma v PrazeDny Jeruzaléma v Praze vezou tanec, filmy i hudbu z Izraele. Podívejte se
přejít do fotogalerie
Coby ucelenou přehlídku izraelské kultury navíc festival podporuje izraelská ambasáda. „Snažíme se pomáhat místním iniciativám, jak to jen jde. Těší nás, že zájem o izraelskou kulturu roste,“ dodává Shahar Shelef, zástupce izraelského velvyslance v Česku.

Za Shelefova pětiletého působení, které se letos uzavře, do Prahy přijeli takřka všichni významnější izraelští spisovatelé od Amose Oze až po Avrahama Jehošuu.

Podle Shelefa však ambasáda pomáhá především organizačně, případně některé projekty podpoří finančně. „Diplomacie všude ve světě propagují kulturní scénu svých zemí. Česká republika má po světě vybudovanou síť Českých center, Britové mají svůj British Council, v našem případě tuto roli hraje kulturní oddělení velvyslanectví.“

A i to ví, že kulturní diplomacií v zahraničí zlepšuje obraz své země. „Investice do kultury v zahraničí je vždy dobrým PR. Izraelci na to vynakládají obdivuhodné prostředky,“ potvrzuje Šternová.

Ale dodává: nejlepší stejně je, když pak účinkující spolupracují po vlastní ose.

Zdroj: art.ihned.cz/tagy/Dny-Jeruzalema-v-Praze-305623

Tentokrát na téma Kybernetická bezpečnost a Izrael

izrael_kybernetika

5 otázek pro Vladimíra Jareše

Zdroj: Komora, červen 2014

V červnovém vydání měsíčníku Hospodářské komory České republiky se na pět otázek tentokrát zeptali Ing. Vladimíra Jareše, majitele a jednatele společnosti TurboConsult, s.r.o. a člena Česko-izraelské smíšené obchodní komory.

5otazekII

Podepsání Memoranda o spolupráci s agenturou Czechinvest

V rámci podpory obchodních aktivit našich členů dne 2. června 2014 Česko-izraelská smíšená obchodní komora podepsala Memorandum o spolupráci s agenturou Czechinvest.

IMG_0399

IMG_0410

IMG_0428

IMG_0457

IMG_0463

Okin Group, naše členská společnost v dnešním vydání E15: Pravidelné revize brání tragickým nehodám a škodám na majetku

Zdroj: E15, 29-5.2014, Autor: Tomáš Šimek, manažer technicko-kompetenčního centra OKIN FACILITY

Pravidelné revize brání tragickým nehodám a škodám na majetku, E15, 2_5_2014

Seminář Progresivní technologie Elspec, 5.6.2014 Praha

Společnosti Elspec (Izrael) a Blue Panther s.r.o. (Česká republika) ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou a nakladatelstvím Sdělovací technika si Vás dovolují pozvat dne 5. června 2014 na seminář Progresivní technologie Elspec pro zvýšení kvality elektrické energie a úspor

www.blue-panther.cz/seminar-kvalita-elektriny-a-uspory-kopie-cz

Mnohé z problémů a možností v oblasti elektroenergetiky dnes vznikají z důvodu rostoucího významu zachování energetických zdrojů Země. Důraz na kvalitu elektrické energie z pohledu úspor je proto silnější, než byl kdykoliv předtím. V popředí zájmu při vytváření efektivnějšího elektrického prostředí pro přístroje a koncové spotřebitele by Elspec rád využil příležitosti, aby se s Vámi na svém historicky prvním semináři v České republice podělil o své bohaté zkušenosti na toto téma.

Cílem semináře je poskytnout našim zákazníkům a partnerům sdílet poznatky a prodiskutovat úspěchy a řešení problémů týkajících se kvality elektrické energie, obnovitelných zdrojů, efektivního přenosu a distribuce elektrické energie a jejího využívání ve všech disciplínách. Tato diskuze vychází z praktické implementace technologií Elspec pro kvalitu elektrické energie. Rovněž budou představeny nejnovější vývojové trendy společnosti Elspec.

Program:

9:00 – 9:30 Představení společnosti Elspec

9:30 – 10:15 Význam a smysl kvality elektrické energie

Kroky analýzy a postupy řešení jakou části celostního přístupu ke kvalitě energie

10:15 – 10:25 Přestávka na kávu

10:25 – 11:30 Měření kvality elektrické energie a její monitoring – řešení analyzátorů G4 BlackBox a softwarového systému PQ Scada

11:30 – 12:30 Měření kvality elektrické energie a její monitoring řešení DFR a řešení rodiny zařízení Equalizer pro zlepšování kvality elektrické energie

12:30 – 13:30 Přestávka na oběd

13:30 – 14:30 Řešení pro kvalitu elektrické energie: Přehled a technologie Equalizer a Activar Elspec, různá využití systémů v praxi

14:30 – 15:30 Kvalita elektrické energie – řešení problémů: vzorové případy a řešení

15:30 – 15:45 Přestávka na kávu

15:45 – 17:30 Volná diskuze, příklady a vzorová řešení, otázky a odpovědi

Přednášející:

Ing. Antonio Paulo Santos, specialista na kvalitu sítě (Elspec)
Tomer Horovitz, programový inženýr (Elspec)
Ing. Jaroslav Smetana, ředitel společnosti (Blue Panther s.r.o.)

Seminář se koná dne 5. června 2014 od 9:00 do 17:30 v Paláci Charitas, Karlovo náměstí 317/5, Praha.

Věříme, že informace, které se dozvíte na tomto semináři, pro Vás budou užitečné a přínosné a těšíme se na naše setkání v Praze.

Více informací a registrační formulář naleznete zde
Pro bližší informace týkající se semináře, prosím, kontaktujte:
jana.juzova@blue-panther.cz nebo na tel. +420 241 762 724.

Sestřih nejvýznamnějších momentů ze slavnostního předávání Ceny Arnošta Lustiga za rok 2013

Srdečně Vás zveme na…

Jitka Nesnídalová – Z Itálie až do Čech

Vernisáž výstavy se uskuteční v rámci 3. ročníku Dnů moravské kultury v sobotu 31. května 2014 v 17.30 v prostorách zámku Ořechov

Výstava potrvá od 1.6. do 27.6.2014

Více o autorce vystavovaných děl se dozvíte na jinart.cz

nesnidalova_email_2

Úspěšná dubnová mise českých technologických firem

Zdroj: Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu, 01.05.2014, www.mzv.cz/telaviv

Cílem podnikatelské mise bylo seznámení s aktuálními trendy v oblasti automatizace/robotiky/softwarových technologií. Cílem mise bylo zároveň umožnit interakci s relevantními izraelskými firmami, respektive podpořit české účastníky mise v jejich exportním úsilí či snaze navázat s izraelskými partnery vyšší formy spolupráce.

První den podnikatelské mise byla pro účastníky zprostředkována návštěva ve společnosti AFCON Control and Automation[1] v Petach Tikva, která je nejvýznamnějším izraelským subjektem v oblasti automatizace – neboli podnikové systémové integrace. Poté následovala cesta do školicího střediska Israeli Electric Company – CYBERGYM[2] v Hadeře, které bylo založeno s cílem ochránit podniky strategického významu před kybernetickými útoky zaměřenými na narušení energetické/dopravní infrastruktury a bankovního systému. V Haifě měli účastníci mise (m.j. zastupující Jihomoravské inovační centrum a Vysoké učení technické v Brně) možnost navázat perspektivní kontakty s Haifa Economic Corporation[3] (developer a provozovatel technologické průmyslové zóny) a Hi Center[4] (hi-tech business akcelerátor napojený na prestižní technickou univerzitu – Technion).

Druhý den byl program podnikatelské mise zaměřen na schůzky v „hlavním měste kybernetické bezpečnosti“ – Beer Shevě. Delegace navštívila Advanced Technologies Park[5], vč. prezentace tzv. Joint Cyber Security Center, který vzniká v komplexu propojením armádního centra kybernetické bezpečnosti s high-tech kampusem u Univerzity Ben Guriona. Na univerzitě byly zprostředkovány schůzky s představiteli Department of Information Systems Engineering[6] a Robotics Laboratory[7]. Po návratu do Tel Avivu byly na hotelu zorganizovány B2B schůzky a jednání s předsedou izraelské robotické asociace[8].

Za stěžejní část programu podnikatelské mise lze bezesporu označit poslední pracovní den, který byl vyplněn odborným seminářem na ZÚ Tel Aviv. První část semináře byla orientována na přednášky Izraelského exportního institutu, Asociace izraelských výrobců, Izraelsko-EU ředitelství pro vědu a výzkum (ISERD) při Úřadu hlavního vědce (MATIMOP), Česko-izraelské smíšené obchodní komory, resp. Technologické agentury ČR. V druhé části semináře proběhly cílené schůzky (cca. 60) s vytipovanými obchodními partnery z Izraele, a to na základě specifických požadavků účastníků technologické mise.

1168537_1120115__20140429_103727

[1] Afcon Control and Automation Established in 1979, Afcon Control and Automation – a wholly owned subsidiary of Afcon Industries Ltd – is a turnkey supplier and systems integrator of mission critical systems. Afcon provides an all-inclusive variety of valuable solutions to customers around the world in fields such as manufacturing process automation, establishment of management systems, Human Machine Interface and SCADA systems, wireless/cellular telemetry, communication interfaces, transportation systems as well as security measures which include intrusion detection, CCTV, biometric identification and more.

[2]CyberGym is the global leader in cyber of control solutions for critical and sensitive governmental, infrastructure and utility companies including Finance, IT, TELECOM, ICS and SCADA environments.CyberGym’s world class Cyber-War-Game Arena provides a one of a kind training environment, where trainees can experience real cyber-attacks learning to recognize and to handle them. This experience teaches your team to prepare for any event.

[3] The Haifa Economic Corporation [HEC] has been investing in commercial initiatives and large scale economic projects for the past four decades. The company invests in a broad range of cutting-edge enterprises, including Hi-tech and Biotech industries, renewable energy, a variety of commercial and business opportunities, high-yield real estate investments and the growing industries of tourism, recreation and sports. HEC’s flagship project is the MATAM Scientific Industries Park where numerous leading Hi-Tech companies, at the cutting edge of the world’s technological advances, are operated. The Center also houses a broad network of support industries and service providers.

[4] Hi Center’s Entrepreneurial Campus is located in Haifa, Israel. The city was chosen as a major R&D Center for global enterprises. Haifa’s Technion, ranked as one of the world’s top ten science and technology research universities has been honored with 3 Nobel Prizes awarded to its researchers. Hi Center has developed a unique entrepreneurial campus that provides entrepreneurs of all stages with the tools they need to develop ideas and actualize them as real world successes.

1168612_1120120_PS_8984

[5] The Advanced Technologies Park is a unique public-private partnership blending the outstanding achievements of Ben-Gurion University and the City of Be’er-Sheva with high-tech companies seeking to develop innovative commercial applications for the world.

[6] Department of Information System Engineering (ISE) is to preparing engineers to work in various private or public organizations whose objective is to develop and use information systems. These include software development companies and IT service providers; government, banking, insurance and financial institutions; manufacturing firms; medical institutions; marketing and electronic commerce organizations; and, universities and research institutions.

[7] The Robotics Laboratory is a center for research and development of robotics technologies for various applications. The technologies that are being developed in the lab include development of robotics platforms for ground and air applications, development of motion planning algorithms for ground and air vehicles, both for single vehicle and for coordinated task completion, stabilization of air vehicles and motion control both for air and ground vehicles, grasp planning and control, and motion planning and control of legged robots.

[8] The Israeli Robotics Association (IROB) is serving the entire Israeli robotics community, in academia and industry, by promoting robotics research, robotics education, and the use of robotics and automation in the traditional industries, in agriculture, domestic, medical, defense and security applications. IROB is open to individuals and organizations, in Israel and abroad, and to anyone able and willing to promote the interests of the Israeli robotics community.

Zdroj: www.mzv.cz/telaviv/cz/obchod_a_ekonomika/aktualni_informace/uspesna_dubnova_mise_ceskych.html

X. mise českého zdravotnictví do Izraele

Zdroj: Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu, 23.05.2014, www.mzv.cz/telaviv

U příležitosti mezinárodní výstavy a konference MIXiii BIOMED 2014 se ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou ve dnech 16. až 23. května uskutečnila X. mise českého zdravotnictví do Izraele.

Odborný program mise zahrnoval návštěvu nejvýznamnějších zdravotnických zařízení, izraelské rychlé záchranné služby, největší izraelské dobrovolnická organizace, účast na mezinárodní výstavě a odborné konferenci, resp. účast na dvou odborných seminářích, které zorganizoval ZÚ a Zastoupení MPO a CzechTrade v Tel Avivu.

Česká republika a Izrael patří v rámci OECD mezi země s nejnižšími náklady na zdravotnictví (cca. 7,8 % HDP), ale zatímco ČR patří k zemím s nejvyšším počtem nemocničních lůžek na osobu, Izrael zaujímá místo na opačné straně spektra. Izraelské zdravotnictví patří v mezinárodním srovnání (nákladů a výkonů k HDP) mezi nejvýkonnější (4. místo za Hong Kongem, Singapurem a Japonskem, ref. analýza Bloomberg ze srpna 2013). Je to nejenom kvůli řadě unikátních projektů (např. dobrovolnická organizace Yad Sarah, viz dále v textu), ale i díky investicím do vědy a výzkumu (s 4.5% HDP patří Izraeli celosvětově první místo). V Izraeli má rovněž sídlo největší světový výrobce generik (Teva).

Z odborných pracovišť, jež 50 členná delegace představitelů ministerstva zdravotnictví, zástupců českých nemocnic, pojišťoven a firem ze sektoru zdravotnictví – pod vedením předsedy výboru pro zdravotnictví PSP ČR prof. R. Vyzuly – navštívila, lze zmínit Rambam Medical Center[1] v Haifě, Rabin Medical Center[2] v Petach Tikva, Assuta Hospital[3] v Ramat HaChayal, resp. Magen David Adom[4] v Tel Avivu a Yad Sarah[5] v Jeruzalémě. Odborný program doplnil seminář k využívání léčebného konopí v Izraeli[6], resp. seminář na ZÚ Tel Aviv pro firemní účastníky výstavy a konference MIXiii BIOMED 2014, v jehož rámci proběhlo pod záštitou Zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu a CzechTrade v Tel Avivu, a ve spolupráci s Izraelsko-českou obchodní a průmyslovou komorou, Federací izraelských obchodních komor, Izraelského exportního institutu, resp. Asociací izraelských výrobců cca. 20 B2B schůzek.

1177494_1127738_Yad_Sarah

[1]Nemocnice Rambam byla založena v rocen 1938 a slouží jako spádová nemocnice a hlavní traumacentrum, zajišťující multidisciplinární služby v oblasti diagnostiky a léčby. Ročně je zde hospitalizováno kolem 75.000 lidí a dalších přibližně 500.000 pacientů je ošetřeno v rámci jejích klinik a zdravotnických zařízení. Přidruženě k nemocnici funguje Technion’s Medical School (součást Haifské university). Nemocnice má 36 oddělení s 1.000 lůžky, 45 lékařskými jednotkami a 6 laboratořemi. Komplexní služby pro celou oblast severního Izraele zajišťuje její traumacentrum a oddělení onkologie a neurochirurgie.

[2]Rabin Medical Center (RMC), zahrnující nemocnice Beilinson a Hasharon, je jedním z největších lékařských zařízení v Izraeli. Od svého založení RMC slouží jako model pro nové standardy v lékařské péči a je příkladem využití nových technologií při zachovávání nevyšších standardů lékařské a ošetřovatelské péče. Centra, instituty a oddělení RMC jsou proslulá svým vědeckým výzkumem, technologickým vývojem a lékařskými výsledky. Ve spojení se Sackler School of Medicine (součást Telavivské univerzity), RMC spolupracuje s některými největšími a nejrespektovanějšími lékařskými centry na světě.

[3]Řetězec nemocnic Assuta funguje od roku 1934 a dnes zahrnuje jedenáct klinik a nemocnic po celém Izraeli. Ty zajišťují inovativní operační a diagnostické služby ve všech oblastech medicíny, včetně kardiologie, onkologie, gynekologie, urologie a dalších. Soukromá nemocnice v Ramat HaChayal (na obrázku na předchozí stránce) je v provozu od roku 2009 a je pokládána za nejmodernější zařízení tohoto typu v blízkovýchodním regionu a za nejsofistikovanější izraelské soukromé zdravotnické centrum.

[4]Magen David Adom („Červená hvězda Davidova“) je izraelská národní služba rychlé záchranné pomoci a transfusní služba. Od června roku 2006 je podle Ženevské konvence MDA uznán Mezinárodní organizací Červeného kříže (ICRC) jako národní organizace státu Izrael a je členem Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

[5]Tato největší dobrovolnická organizace v Izraeli je unikátním projektem, který zajišťuje široké spektrum bezplatných či nominálně zpoplatněných služeb, zaměřených na usnadnění života a fungování pro nemocné, handicapované a staré lidi a jejich rodiny. Yad Sarah má po celém Izraeli 103 poboček, pro které pracuje více než 6.000 dobrovolníků. Náklady na činnost organizace jsou 25 mil. USD, její činnost nicméně v nižších nákladech na hospitalizaci a lékařské výdaje ušetří izraelské ekonomice ročně cca. 400 mil. USD.

[6] Na semináři s prezentací vystoupili prof. Lumír Hanuš z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Dr. Yehuda Baruch, ředitel Abarbanel Mental Health Center, resp. zástupci několika izraelských R&D, pěstitelských a distribučních společností.

Zdroj: www.mzv.cz/telaviv/cz/obchod_a_ekonomika/aktualni_informace/x_mise_ceskeho_zdravotnictvi_do_izraele.html

ČISOK se zúčastnila Indepence Day 2014

Tento rok oslavil stát Izrael 66 let od svého vzniku. Samotná oslava Dne nezávislosti se konala 26. května 2014, zúčastnil se jí J. E. Miloš Zeman, president České republiky, zástupci vlády a také reprezentanti ČISOK.

photo1
Autor: Ing. Jiří Vaníček

photo2
Autor: Alessandro Alagia

ČISOK podpořila výstavu příběhů Wintonových dětí, ta bude na Kampě měsíc připomínat historii druhé světové války

Velkoformátové panely s poutavými fotografiemi znovu upozorní na příběhy převážně židovských dětí i jejich zachránce – Sira Nicholase Wintona, který se dnes dožívá 105. narozenin.
Exteriérová výstava fotografií a dokumentů mapuje jejich příběhy a ukazuje cestu Wintonových vlaků z Prahy do Londýna z let 1939 a 2009, kdy došlo k její rekonstrukci. Expozice bude k vidění mezi Werichovou vilou a Sovovými mlýny do 19. června 2014.

„Nejsilněji si pamatuji na pohled z okna vlaku, kdy jsme se dívali na plačící rodiče,“ vzpomíná tehdy sedmiletá Zuzana Marešová, která nastoupila do sedmého vlaku směr Londýn v červenci 1939 a doplňuje: „Je dobře, že se toto téma znovu otvírá, protože se poselství dobra Sira Nicholase Wintona dál šíří a opakovaně se dostává až k mladé generaci, pro kterou je zářným příkladem a ponaučením.“

Autorem výstavy, jejíž úspěšné uvedení proběhlo v Praze a v Londýně v roce 2011, je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec. „Téma je čím dál aktuálnější, protože řada lidí je nepoučitelná. Těžko si někdo dokáže představit to, co tehdy prožívali rodiče a jejich děti a to je nejdůležitější, co výstava může zprostředkovat,“ říká k výstavě Jaroslav Brabec.

Na expozici diváci uvidí koláže dobových dokumentů, textů i snímků, které zachycují například tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza i společné záběry s Nicholasem Wintonem během odjezdu vlaků v roce 1939. Výstava přináší také svědectví o pozdějším životě Wintonových dětí, které se usadily a žijí v České republice. Ukazuje fotografie z návštěv v jejich domovech, jejich současné portréty a přibližuje život jejich rodin.

Jindřich – jedno z více než 600 zachráněných dětí

U příležitosti znovuuvedení výstavy aktualizoval Jaroslav Brabec původní verzi a doplnil ji o koláž gratulací k Wintonově jubileu i o nový příběh jednoho ze zachráněných dětí, jehož život se na přání rodiny odhalí až dnes. „Podařilo se mi nakonec vypátrat informace o člověku, jehož osud byl velmi složitý. Jsem rád, že se jeho příběh nakonec podařilo k výstavě přidat i díky velkorysosti jeho rodiny,“ komentuje Jaroslav Brabec.

/Jindřich odjížděl do Anglie 11. května 1939. Matka před ním tajila těžkou nemoc, aby neohrozila synovu cestu. Oba rodiče pak nastoupili v říjnu 1942 do transportu „C“ do Lodže, kde zahynuli. Jindřich v Anglii pracoval v továrně na rukavice a maturitu složil v Československé státní škole ve Walesu. Po vojenském výcviku v Československé armádě sloužil jako zbrojíř v RAF. Do Prahy se po válce vrátil a vystudoval filozofickou fakultu. Pro silné levicové zaměření vstoupil do státních služeb. V padesátých letech byl však jako Žid a „západní letec“ vyhozen. V roce 1968 emigroval do Anglie, odkud se vrátil v roce 2010./

28 výstavních panelů ke zhlédnutí i v noci

Expozice je nově instalovaná na osmadvaceti speciálních výstavních panelech a díky individuálnímu osvětlení ji bude možné procházet i v noci. „Jde o velmi emotivní podívanou, jejíž největší váha spočívá v ukázce velkých lidských hrdinství, které museli všichni aktéři tohoto neuvěřitelného příběhu prokázat. Rádi bychom tuto nedávnou historii opět připomněli v dnešní době, kdy znovu některé fanatické ideologie ožívají,” říká Olga Menzelová, producentka projektu. Obrazové dokumenty a fotografie provázejí vysvětlující texty.

Na výstavě, konkrétně na narozeninovém panelu věnovaném Nicholasu Wintonovi se také historicky vůbec poprvé objevují kompletní jména všech Wintonových dětí, které z Prahy skutečně odjely. „Máme k dispozici originál Wintonova seznamu – knihu výstřižků, dopisů a dokumentů, takže jsme mohli dát přesně jména dohromady. Paradoxem je, že většina těch zachráněných dětí o své rodiče pak skutečně přišla,“ doplňuje Jaroslav Brabec.

Podpořte Iniciativu za Nobelovu cenu pro Sira Nicholase Wintona!

Studenti středočeského gymnázia Open Gate se i letos zasazují o to, aby byla Siru Nicholasi Wintonovi udělena Nobelova cena za mír. Petici bude možné podepsat během vernisáže. Po celou dobu uvedení výstavy pak bude dostupná všem zájemcům o podporu v muzejním obchodě Musea Kampa v Sovových mlýnech. Svůj podpis již přidalo více než 241 tisíc podporovatelů nejen z České republiky. Prostřednictvím on-line petice se přidávají lidé z celého světa. (více informací na nicholaswinton.eu)

Další příběhy Wintonových dětí

Soňa Vávrová, Sonja Burg 16.5.1928 – 6.10.1984

/Rodina Burgových patřila k zámožným pražským rodinám. Sonja měla o tři roky staršího bratra Jana, ale do Anglie se podařilo vycestovat pouze jí samotné. V Londýně se Sonji ujala svobodná oční lékařka, která vlastnila malý dům v centru města. Sonja navštěvovala klášterní školu v Burnham on Sea. Rodinný majetek, který rodiče stačili ukrýt u známých, než byli transportováni do koncentračního tábora, se Sonje nikdy nepodařilo získat zpět. Po návratu do Československa v roce 1946 tak zůstala zcela bez prostředků, bez kohokoliv z rodiny./

Zuzana Marešová, Suzanne Spitzer 26.1.1932

/Lily, Edith a Suzanne. Tři sestry, které vyrůstaly v nábožensky smíšené rodině – po otci židovské, po matce křesťanské. Na jaře roku 1939 byl otec pracovně v Anglii, ale vzhledem k signálům brzké války se už domů nevrátil. Matka proto svým dcerám zařídila odsun do bezpečí. Sedmým, červencovým vlakem dojely do Londýna. Suzanne se ujala aristokratická rodina z Cornwallu, pro kterou byla péče o dívku z okupovaného státu vlasteneckou povinností. Po nějaké době se i matce podařilo vycestovat a v Anglii pak žili časem všichni společně. V roce 1945 se Suzanne s rodiči a sestrou Edith vrátila do Prahy./

10314589_493783350721517_1990098262141792466_n

Wintonovy vlaky na pražské Kampě

Dne 19.5. 2014 proběhla na pražské Kampě slavnostní vernisáž výstavy Wintonovy vlaky, jejímž partnerem je také ČISOK. Nesměli zde chybět J.E. Martin Stropnický, ministr obrany ČR, J.E. Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael, Miroslava Němcová, poslankyně Poslanecké sněmovny PČR, Jiří Vávra, 1. náměstek primátora hlavního města Prahy a další představitelé vlády a diplomatického života. Za ČISOK se zúčastnil Pavel Smutný, president ČISOK.
8816

8838

8874

8892

8909

MK_1593

Contemporary Issues in Terrorism and Counter-Terrorism

Dne 2. června 2014 CEVRO Institute pořádá přednášku na téma Contemporary Issues in Terrorism and Counter-Terrorism.

Contemporary Issues in Terrorism_06_2014_DL (1)

FESTIVAL EXPORTU CZ 2014

Informační a kontaktní akce na podporu českého exportu inovací a mezinárodní obchodní spolupráce

Kongresové centrum Praha, Praha 4

18. – 19. června 2014

Festival Exportu CZ 2014_Program

Programu festivalu se aktivně účastní rovněž naše Komora. V rámci bloku Evropa a Asie vystoupí dne 19. června od 10,15 hod. president Česko-izraelské smíšené obchodní komory, JUDr. Pavel Smutný.

Detailní program a popis akce naleznete v přiložených dokumentech. Prezentována bude řada zemí celého světa.

Účast na akci je zdarma, nutná je pouze akreditace na webových stránkách uvedených v přiložené pozvánce.

ČISOK bude mít v prostorách akce rovněž informační stánek, kde je možno v případě zájmu představit rovněž Vaši společnost např. v rámci infomateriálů či propagačních předmětů (ideálně se vztahem k Izraeli). Nabídku pro samostatné vystavovatele naleznete rovněž v příloze. V případě zájmu o prezentaci na stánku ČISOK nás, prosím, kontaktujte na sarka.stegbauerova@ciok.cz

.

Více informací na www.czechinno.cz/projekty/festival-exportu-cz/popis-projektu/

Festival Exportu CZ 2014_pozvánka
Festival Exportu CZ 2014_nabídka pro vystavovatele
Festival Exportu CZ 2014_Program

Rozhovor s Efraimem Halevym, bývalým ředitelem Mossadu

Autor: Jakub Szántó

V aktuálním čísle časopisu Reflex si můžete přečíst rozhovor s Efraimem Halevym, bývalým ředitelem Mossadu.

Zdroj: Reflex

Rozhovor s Bedřichem Utitzem, laureátem Ceny Arnošta Lustiga za rok 2013: Válčili jsme ještě dva dny po konci války

Zdroj: Rozhlas Dvojka

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde

Narodil se ve Vídni, ale Vídeňáci pro něj byli jen „lepší“ nacisti. Proti Němcům bojoval u Tobrúku i Dunkerquu. Před komunisty utekl do exilu. Doma má ale pořád tady.

Válečný veterán, exilový nakladatel a novinář Bedřich Utitz nedávno obdržel Cenu Arnošta Lustiga za rok 2013. Česko-izraelská smíšená obchodní komora jí oceňuje odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost.

„Proti žádné z těchto čtyř vlastností se neprohřešuji,“ bilancuje Utitz. „Ale zase si nemyslím si, že bych je tak výrazně ztělesňoval. Což nemá být kritika lidí, kteří mi to ocenění dali,“ dodává rychle se smíchem.

Celkem očekávaný konec války
Na konec války vzpomíná bez patosu. Velitel Dunkerquu prý odmítl přijmout kapitulaci, a tak se formálně válčilo ještě dva dny po konci války. I když už se nebojovalo.

„Ale byl to celkem očekávaný konec. Zejména v tom Dunkerquu, kde byla situace Němců beznadějná,“ hodnotí zpětně.

Jásot nebyl
Také oslavy probíhaly celkem pokojně. Už několik dní předem se totiž jen čekalo, až se to podepíše. „Takže jsme oslavovali celou tu dobu. Navštěvovali jsme se, nosili si šampaňské, víno. Pivo ne, to byla moc velká váha. Jásot nebyl, protože to nebylo náhlé,“ vzpomíná.

Naproti tomu přivítání v Praze provázela až nepopsatelná atmosféra: „Jásající davy a na mém džípu, to se nedalo spočítat kolik děvčat. Takový pocit vítězství, to člověk na frontě nikdy neměl.“

Ale během skutečných bojů si člověk nepřipouští ani pocit strachu. Zvlášť ne tváří v tvář německým samopalům. „Strach přicházel, až když Němci používali rakety z východní fronty. Od Rusů. Takzvané Kaťuše. Ten zvuk, to pomalé přibližování rakety, to vyvolává strach.“

První a druhá emigrace
Poprvé emigroval rychleji než jiní: „Chtěl jsem být přímým účastníkem války. Chtěl jsem se přihlásit do nějaké armády proti Německu. A povedlo se.“

Podruhé unikal do exilu kvůli rozčarování z poválečného vývoje. „Věřil jsem Gottwaldovi, když řekl, že tohle byla poslední válka,“ vysvětluje svůj vstup do Strany. „Pak ale přišlo zklamání. Ukázalo se skryté obnovení antiseminitsmu. Z té strany odkud se to nejméně čekalo.“

www.rozhlas.cz/dvojka/jaktovidi

Technologická mise, Izrael, duben 2014

Připomínka Technologické mise do Izraele v roce 2014 pohledem Jiřího Handlíře, jednoho z účastníků mise.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Téma časopisu Týden: Seznam Židů v Čechách

Zdroj: Týden, 5. května 2014

Níže naleznete článek časopisu Týden, který poměrně detailně zpracovává aktivity novináře a politika Adama B. Bartoše. K této problematice se v článku vyjadřuje rovněž JUDr. Pavel Smutný, president ČISOK.

Týden_19_2014

Novým velvyslancem v Izraeli bude Schwarz, šéf civilní rozvědky

Zdroj: iDnes.cz, 2. května 2014

Novým velvyslancem v Izraeli se stane Ivo Schwarz, současný šéf civilní rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). V Tel Avivu nahradí Tomáše Pojara. Návrh ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman, je také potřeba souhlas izraelské strany. Informaci přinesly Lidové noviny.

Zatím není jasné, kdo nahradí Schwarze v čele civilní rozvědky. Podle Lidových novin by to mohl být jeho současný náměstek Miroslav Toman, který řídí operace rozvědky a má na starosti komunikaci a výměnu informací se zahraničními partnery.

S ním ale podle deníku nesouhlasí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který musí vládě šéfa ÚZSI navrhnout. Druhým zvažovaným adeptem je prý nynější velvyslanec v Berlíně Rudolf Jindrák. Ten ale LN řekl, že mu takovou nabídku nikdo nedal.

Izrael má nového velvyslance v Česku od loňského léta. Je jím diplomat Gary Koren. Ve funkci vystřídal Jaakova Levyho, který byl v čele zastupitelského úřadu od roku 2008. Koren v minulosti působil jako velvyslanec v Litvě a Lotyšsku.

Česko-izraelské vztahy jsou velmi dobré, v EU patří Praha mezi nejbližší spojence Izraele.

Zdroj: zpravy.idnes.cz/novym-velvyslancem-v-izraeli-bude-schwarz-sef-civilni-rozvedky

Cenu Arnošta Lustiga za rok 2013 obdržel Bedřich Utitz

Zdroj: Landes Zeitung, 22. dubna 2014

LandesZeitung 7-8

Ekonomika Evropy: mlčení jehňátek

Autor: Pavel Smutný

Zdroj: Lidové noviny, 19. dubna 2014

Lidove_Noviny_Pavel_Smutny

V Izraeli počítejte s neformálním oblečením a přímočarým jednáním

Autor: Jakub Šlosárek

Zdroj: Český exportér, listopad 2013

1461093_436897389743447_338604007_n
1512827_436897493076770_528608499_n

Hledá se hrdina naší doby. Zn. Odvážný, statečný, lidský a spravedlivý žijící Čech. Máte tip? www.cenaarnostalustiga.cz
Své tipy, prosím, zasílejte na sarka.stegbauerova@ciok.cz

Praha, 21.9.2005spisovatel Arnošt LustigFoto L.Táborský

Před třemi lety navždy neodešel Arnošt Lustig

25. února 2014

Arnošt Lustig, spisovatel a publicista světového významu, zemřel před třemi lety – 26. února 2011. Ve svém díle se po celý život zabýval zejména tématem holocaustu, kterým v mládí sám prošel. Soustředil se především na odkrývání vnitřní síly člověka, jež mu umožňuje zachovat si lidskou důstojnost a morální hodnoty i v situacích krajního ohrožení. Nezapomenutelná osobnost Arnošta Lustiga nadále představuje etalon odvahy, statečnosti, lidskosti a spravedlnosti. Hodnot, které jsou v každé společnosti a v každé době tak důležité. Jeho společenský odkaz podporuje Cena Arnošta Lustiga, založená v roce 2011 Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou (ČISOK). Ocenění bude letos uděleno již třetímu laureátovi.  Cílem Ceny je vedle připomínání odkazu Arnošta Lustiga zejména podpora morálních hodnot a diskuze o nich v rámci celé české společnosti.

Cena Arnošta Lustiga za rok 2013 bude předána na slavnostním ceremoniálu letos na jaře.  „Při letošním, historicky třetím ročníku stál před členy Výboru nelehký úkol nalézt laureáta, který symbolicky uzavře triádu odvážných a statečných, lidských a spravedlivých mužů a žen našeho národa,“ dodává Šárka Stegbauerová, výkonná ředitelka ČISOK a předsedkyně Organizačního výboru Ceny Arnošta Lustiga.

Výročí úmrtí Arnošta Lustiga a blížící se udílení letošní Ceny se stalo impulsem k podnícení veřejné diskuse nad otázkou, zda i naše doba má své hrdiny. Tip na konkrétní osobnost může přidat každý – prostřednictvím ankety na facebookovém profilu Česko-izraelské smíšené obchodní komory https://www.facebook.com/CeskoIzraelskaSmisenaObchodniKomora?fref=ts.

Laureáty Ceny Arnošta Lustiga se dosud stali pražský biskup mons. Václav Malý (2011) a Kamila Moučková, legendární česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka (2012). Laureáta každoročně vybírá Výbor Ceny Arnošta Lustiga, který tvoří osobnosti české kultury, politiky a vědy. Předsedou Výboru Ceny je lékař a profesor Jan Pirk, jeho členy operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, generální ředitel České televize Petr Dvořák, lékař a přítel Arnošta Lustiga Ilja Kotík, ředitelka Společnosti Franze Kafky, nakladatelka a přítelkyně Arnošta Lustiga Markéta Mališová, socioložka a rodinná přítelkyně Lustigových Jiřina Šiklová, spisovatel, president festivalu Devět bran Pavel Chalupa, generální ředitelka vydavatelství Ringier Libuše Šmuclerová a nově také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a Jan Mühlfeit, Chairman Europe korporace Microsoft.

Souhrnné a aktuální informace: www.cenaarnostalustiga.cz

Tisková zpráva – Cena Arnošta Lustiga bude slavnostně předána na jaře 2014

30.1. 2014

Vítězství člověka je v jeho mravnosti. Protože na každou krůpěj mravnosti připadá kapka nemravnosti, jako na červenou krvinku bílá. V každém z nás. Máme tu úžasnou možnost volby. Šlechetnost proti démonu zla. To souvisí s tím, co chceme, čím se staneme.“

 První jarní den uvede v pořadí třetího laureáta Ceny Arnošta Lustiga

Cena Arnošta Lustiga za rok 2013 bude předána na slavnostním ceremoniálu v poledne dne 21. března, v první jarní den letošního roku. Oceněnou nebo oceněným se na základě rozhodnutí nezávislého Výboru Ceny stane občan České republiky, osobnost, která se obdobným způsobem jako Arnošt Lustig zasloužila o udržení a rozvoj hodnot, jakými jsou odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost.

Hlavním smyslem udělování Ceny Arnošta Lustiga je propagovat výše uvedené hodnoty ve všech rovinách a oblastech života české společnosti. Historicky první Cenu Arnošta Lustiga za rok 2011 převzal pražský biskup mons. Václav Malý. Laureátkou Ceny za rok 2012 se na jaře loňského roku stala Kamila Moučková, legendární česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka.

„Když nás v roce 2011 opustil nezapomenutelný Arnošt Lustig, spisovatel světového formátu a osobnost poskytující mnohým z nás jedinečnou duchovní a morální inspiraci, uvědomili jsme si v plné síle, jak nezastupitelnou roli v české společnosti i v naší Komoře jako její dlouholetý čestný člen hrál. Při letošním, historicky třetím ročníku čeká členy poroty významné rozhodnutí. Rozhodnutí, zda zohlednit významné postoje v rámci historických událostí naší minulosti, či zda se zaměřit na osobnosti, které ztělesňují Odvahu a Statečnost, Lidskost a Spravedlnost dvacátého prvního století. S napětím tedy očekáváme, kterým směrem letos Výbor Ceny vykročí.“ říká Pavel Smutný, president ČISOK.

 O Ceně

Cenu založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu Arnošta Lustiga, spisovatele světového formátu, významného představitele českého společenského života a dlouholetého čestného člena Komory. Cena Arnošta Lustiga se uděluje každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot, jakými jsou zejména odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost.

 O Výboru Ceny

Laureáta Ceny každoročně vybírá nezávislý Výbor Ceny Arnošta Lustiga složený z osobností české kultury, politiky a vědy. Předsedou Výboru Ceny je lékař a profesor Jan Pirk, jeho členy operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, generální ředitel České televize Petr Dvořák, lékař a přítel Arnošta Lustiga Ilja Kotík, ředitelka Společnosti Franze Kafky, nakladatelka a přítelkyně Arnošta Lustiga Markéta Mališová, socioložka a rodinná přítelkyně Lustigových Jiřina Šiklová, spisovatel, president festivalu Devět bran Pavel Chalupa, generální ředitelka vydavatelství Ringier Libuše Šmuclerová a nově také předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a Jan Mühlfeit, Chairman Europe korporace Microsoft.

Souhrnné a aktuální informace: www.cenaarnostalustiga.cz

 

Tisková zpráva k podnikatelské misi doprovázející prezidenta České republiky na jeho oficiální návštěvě v Izraeli

10. 10. 2013

Podnikatelský doprovod prezidenta Zemana slavil v Izraeli úspěch
„V Izraeli je pro české podnikatele ideální doba pro spolupráci, podnikání a obchod. Obě země mají dlouhodobě nadstandardní politické a společenské vztahy. Významným partnerem a jedinečnou platformou s mnoha unikátními projekty a aktivitami pro budování obchodních vztahů mezi Izraelem a ČR je právě Česko-izraelská smíšená obchodní komora,“ shrnuje prezidentskou a podnikatelskou misi její účastnice, výkonná ředitelka ČISOK, Šárka Stegbauerová.

Podnikatelská delegace, která doprovázela prezidenta České republiky Miloše Zemana na jeho první oficiální návštěvě země mimo Evropskou unii, byla úspěšná. Program čtyř dnů, které strávila padesátka významných českých podnikatelů v Izraeli, organizovala Česko-izraelská smíšená obchodní komora a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

V rámci podnikatelského programu se uskutečnila řada bilaterálních jednání s izraelskými partnery, zejména na půdě Česko-izraelského business fóra, které proběhlo v pondělí 7. října v Tel Avivu. Mezi izraelskými protějšky vzbudily zájem především zkušenosti a projekty v oblasti rozvoje infrastruktury, strojírenství, přesné optiky, automobilového a obranného průmyslu, filtračních systémů, turistického ruchu či zdravotnictví. Především v rámci těchto témat se rozběhla řada perspektivních projektů a partnerství mezi českými a izraelskými podnikateli.

Stranou nezůstala ani podpora spolupráce mezi institucemi. V průběhu česko-izraelského obchodního fóra bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi nově otevřeným zahraničním Zastoupením MPO ČR v Tel Avivu a izraelským Institutem pro export a mezinárodní spolupráci. Obě partnerské organizace vyjádřily připravenost vzájemně spolupracovat při podpoře podnikatelů z obou zemí. Memorandum podobného znění bylo podepsáno rovněž mezi Svazem průmyslu a dopravy ČR a Sdružením izraelských výrobců.

Jak zaznělo nejen v rámci úterní diskusní snídaně Miloše Zemana s účastníky mise, je doba na spolupráci v regionu ideální zejména z důvodu nadstandardních politických vztahů mezi oběma zeměmi. Ty je podle prezidenta republiky i dalších členů vlády nutno využít k podpoře ekonomických a obchodních vazeb. Jedním z konkrétních výsledků jednání je uzavřená smlouva mezi izraelskou společností IQC – Institut of Quality and Control Ltd. a českou certifikační společností Bohemia Certification s.r.o., jejíž podpis v rámci úterní pracovní snídaně završil dlouholetou spolupráci. Uzavřený kontrakt je zaměřen na vzájemnou výměnu školitelů a provádění auditů smíšenými izraelsko-českými týmy v oblasti bezpečnosti potravin jak na území České republiky, tak na území Izraele s cílem společných projektů na třetích trzích, zejména pak v jihovýchodní Asii.

Potenciál spolupráce na třetích trzích hraje v možnostech spolupráce významnou roli. „Čeští podnikatelé plánují v příštích 10-15 letech rozsáhlou spolupráci s Izraelem na afrických a asijských trzích. České a izraelské firmy mohou spolupráci využít také při pronikání ma velké trhy v Číně a Indii,“ potvrzuje lídr podnikatelské delegace a prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný.

Pavel Smutný: Ekonomická dimenze prezidentské návštěvy v Izraeli

„Státní návštěva prezidenta České republiky Miloše Zemana v Izraeli měla zásadní význam pro politické a ekonomické vztahy naší země s touto mimořádně dynamickou a sofistikovanou ekonomikou. Izrael stabilně roste o zhruba 3% ročně. Nově nalezená ložiska zemního plynu jsou odhadována v desetileté výtěžnosti na 300 mld. dolarů. Sedmimilionový Izrael je světovou jedničkou či dvojkou v informačních technologiích, medicíně, farmaceutickém výzkumu a v oborech s vysokou přidanou hodnotou. Deset jeho občanů získalo Nobelovu cenu, především ve vědeckých oborech. To jsou všechno dobré důvody hledat v Izraeli témata pro průmyslovou i vědeckou spolupráci. Delikátní politická situace této demokracie dnes bohužel téměř obklopené nestabilními režimy, se syrskou tragédií přímo za severní hranicí, přitahuje pozornost médií mnohem více, než faktor ekonomický. To však neplatí pro české podnikatele, z nichž padesátka prezidenta Zemana a čtyři ministry na jejich návštěvě doprovázela. Mezi účastníky business delegace byli představitelé nejvýznamnějších českých firem, kteří v izraelském ekonomickém zázraku hledají nejen obchodní spolupráci ale i inspiraci.

Prezident Zeman je v Izraeli považován za státníka s vizí a za přítele země. Navazuje tak na masarykovskou a havlovskou tradici české politiky. Každá česká vláda po roce 1990 k této tradici přispívala. Prezidentovy výroky je pak třeba vnímat právě v tomto kontextu české politické linie. Zeman se ve svých výrocích, odkazujících k Jeruzalému jako hlavnímu městu obracel především k srdci izraelských občanů. Jeho slova se pohybovala na hraně diplomatických zvyklostí, nicméně zřetelně kumulovala dlouhodobý a konzistentní politický postoj.

O co nám v Izraeli ve skutečnosti jde: silně bohatnoucí země má limity v dopravní obsluze. Aktuální jsou tedy ohromné investice do dopravní infrastruktury, kterých se můžeme a musíme účastnit. Obnova energetické přenosové sítě je stejnou příležitostí. Auto Škoda raketově upevňuje pozici na trhu a patří dnes do první pětky izraelského automobilového na trhu. To jsou ti velcí. S velkou radostí konstatujeme, že rychle roste kooperace nových firem v nejsložitějších perspektivních oborech, jako je regenerativní medicína, biotechnologie a světový hit blízké budoucnosti – ochrana kyberprostoru. To hlavní, co se však při diskusích během prezidentské návštěvy projevilo naplno, je rodící se chuť ke spolupráci na třetích trzích. Izrael se opravdu dovede pohybovat na světovém trhu. Má své zájmy v Africe, zemích BRIC atd. Úvahy o spolupráci v energetice, společném budování investičních celků mohou být v blízké budoucnosti realitou. Prezidentskou návštěvu je třeba tedy chápat jako úspěšnou a produktivní.“

O Komoře
Česko-izraelská smíšená obchodní komora byla založena v roce 1996, v současné době sdružuje přibližně stovku členů – malé, střední a velké podniky i významné fyzické osoby. Tato respektovaná nevládní a nezisková organizace je již téměř 20 let aktivní v podpoře všestranného rozvoje vzájemného obchodu mezi českými a izraelskými podnikatelskými subjekty. Komora rovněž podporuje vztahy mezi oběma zeměmi na společensko-kulturní úrovni a intenzivně spolupracuje s diplomatickými zastoupeními a exekutivními složkami obou zemí. Komora se pravidelně účastní přípravy odborných a vládních misí. V roce 2012 Komora založila prestižní Cenu Arnošta Lustiga, jejíž historicky prvním laureátem za rok 2011 byl biskup Václav Malý a druhou laureátkou se letos stala legendární česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková.
ČISOK: http://ciok.cz/ | Cena Arnošta Lustiga: http://www.cenaarnostalustiga.cz/

Tisková zpráva                                 

 24.04.2013

Valná hromada Česko-izraelské smíšené obchodní komory potvrdila JUDr. Pavla Smutného ve funkci prezidenta

Valná hromada Česko-izraelské smíšené obchodní komory (ČISOK) 24. dubna v Praze zvolila do svého čela již potřetí JUDr. Pavla Smutného, společníka advokátní kanceláře CÍSAŘ, ČEŠKA, SMUTNÝ a spol. Vicepresidenty byli zvoleni RNDr. Petr Beneš, jednatel a šéfredaktor vydavatelství a nakladatelství Sdělovací technika, Hanuš Holzer – dlouholetý honorární konzul České republiky ve Švýcarsku, a dosavadní člen Rady ČISOK Ing. Jiří Maceška, předseda dozorčí rady Česká pošta s.p. Zároveň došlo ke změně pozice výkonné tajemnice Mgr. Šárky Stegbauerové, která byla po třech letech ve funkci  nově jmenována výkonnou ředitelkou Komory. Předsedou redakční rady byl opětovně zvolen Pavel Košek.

Česko-izraelská smíšená obchodní komora byla založena v roce 1996, v současné době sdružuje stovku členů – malé, střední a velké podniky i významné fyzické osoby. Tato respektovaná nevládní a nezisková organizace je již téměř 20 let aktivní v podpoře všestranného rozvoje vzájemného obchodu mezi českými a izraelskými podnikatelskými subjekty. Komora rovněž podporuje vztahy mezi oběma zeměmi na společensko-kulturní úrovni a intenzivně spolupracuje s diplomatickými zastoupeními a exekutivními složkami obou zemí. Komora se pravidelně účastní přípravy odborných a vládních misí. V roce 2012 Komora založila prestižní Cenu Arnošta Lustiga, jejíž historicky druhou laureátkou se letos stala legendární česká televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková.

Členové Rady ČISOK: Ing. Mirko Kalous – generální ředitel Ness Czech s.r.o., Ing. Martin Kult – majitel společnosti AIK IT s. r.o., Ing. Petr Mothejl – místopředseda dozorčí rady Dekonta a.s., RNDr. Jiří Schlanger – odborný asistent 1. LF UK Praha, člen rady Výzkumného ústavu balneologického, v.v.i., MUDr. Zdeněk Zahradník, generální ředitel Teva Pharmaceuticals ČR s.r.o.