Škodovka je v Izraeli nejprodávanější evropské auto. Kdo by si to před 35 lety pomyslel, když 9. února 1990 díky prezidentovi Václavu Havlovi a izraelskému vicepremiérovi Šimonu Peresovi byly obnoveny diplomatické vztahy mezi oběma státy.
Začátkem roku 1990 se Václav Havel jako československý prezident ve své první řeči přihlásil k obnovení diplomatických vztahů se Státem Izrael, které na desítky let zpřetrhal komunistický režim. Navázal tak na odkaz Tomáše Garrigue Masaryka, který vznik státu Izrael silně podporoval. A v Izraeli snad není město, kde by po něm neměli pojmenovanou ulici nebo náměstí.
I po rozdělení Československa v roce 1993 Česká republika pokračovala v podpoře Izraele, jediné zemi s funkčním právním a demokratickým zřízením na Blízkém východě. Na oživení vzájemných vztahů se podílela řada osobností z politických, diplomatických a obchodních kruhů. Z české strany musíme vzpomenout exministra průmyslu Miroslava Grégra, velvyslance Miloše Pojara a jeho syna Tomáše, ekonomického atašé izraelské ambasády Milana Kenkuše a v neposlední řadě loni předčasně zesnulého prezidenta Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavla Smutného.
(Konference ke 20. výročí vzniku obchodní komory, Lichtenštejnský palác, listopad 2016. Zleva: Miroslav Grégr a Pavel Smutný)
Co do dalších 35 let?
Špatné časy byly zapomenuty. Zůstalo to dobré. Když se řekne Česká republika, Izraelci si hned vzpomenou na naši vojenskou pomoc z roku 1948, která jim pomohla uhájit jejich nově vzniklý stát. S českým letounem Avia S-199 tehdy bránil Izrael i budoucí prezident Ezer Weizman. Pamětníci, kteří čelili napadení okolních arabských zemí, vzpomínají, jak jejich pušky nestřílely, nebo jen občas. A pak přišla bedna a na ní nápis: Zbrojovka – Brno. Skoro zázrak.
I dnes, po 77 letech, se Česká republika řadí mezi největší spojence Izraele v Evropě. Tuto podporu česká diplomacie vyjadřuje i na mezinárodní úrovni, například při hlasování v OSN. O to víc si toho Izraelci váží, když ve světě po masakru ze 7. října 2023 ve světě znovu stoupá antisemitismus.
(Slavnostní večeře na počest návštěvy prezidenta Státu Izrael v ČR, červenec 2022)
(Návštěva izraelského ministra zahraničních věcí Eli Cohena, duben 2023. Zleva: Tomáš Pojar, Eli Cohen, Pavel Smutný a J.E. Anna Azari, velvyslankyně Státu Izrael v ČR )
Je to porozumění mezi malými státy. Bohužel, ještě jsme nesklidili všechno ovoce, a to nejlepší teprve – a tomu věřím – uzrává. Naše Komora ve spolupráci s partnerskou Izraelsko – českou obchodní a průmyslovou komorou v Izraeli na tom usilovně pracuje. Pro oba státy je to velká příležitost. Izrael má startu-upy, nápady a vize, ale pokud jde o průmysl, na Českou republiku nemá. Stačí vzpomenout izraelský automobil. Jmenoval se Susita a zlé jazyky tvrdí, že chutnal velbloudům. Už se nevyrábí. Izraelci mi jistě prominou škodolibost, škodovka je prostě lepší.
(Česko-izraelské fórum, únor 2024)
Izrael je pro český export jednou z nejdůležitějších mimo unijních destinací. Mnoho českých firem zde úspěšně dodává své služby a výrobky. Na druhé straně v ČR prosperují mnohé izraelské firmy či jejich dcery, mj. ve farmacii, cyber a developmentu. Nejedná se tedy jen o nákupy vyspělých izraelských zbraňových systémů. Univerzity a vědecké instituce společně realizují projekty v oblastech, jako je kybernetická bezpečnost, umělá inteligence nebo biotechnologie. Krásným příkladem je program NEURON nebo Česko-izraelské inovační dny o Smart Health. Každý rok můžeme v Praze nahlédnout pod pokličku skvělých izraelských filmů v rámci festivalu KOLNOA.
(Vodohospodářská mise do Izraele, září 2024)
Odvaha, kreativita a nové formy spolupráce
Máme se od sebe co učit. V případě Čechů je potřeba zahodit naši zbytečnou skromnost a být hrdí na naše zkušenosti a znalosti. Izrael je příkladem odvahy, inovativnosti a odhodlání, které v české společnosti často chybí. Slovo „ne“ v Izraeli není odpovědí a doslova platí, že pokud jsou zavřené dveře, tak Izraelci hledají otevřené okno nebo probourají zeď. Rádi sdílejí příběh o tom, že země, která v 50. letech vyvážela pomeranče, je dnes „Start-up Nation“, tedy světovým lídrem v oblasti inovací. Z nehostinné pouště vytvořili technologickou velmoc. Je to inspirace i pro nás, že země s podobně početnou populací a menší rozlohou se díky talentu a neústupnosti místních lidí dokáže stát významným globálním hráčem.
(4th Czech-Israeli Innovation Day on Smart Health 2024 “United in Innovations and Business”, listopad 2024)
Po 35 letech jsou tu nové příležitosti. Izraelská i česká ekonomika jsou výrazně proexportní. V řadě oblastí máme komparativní výhody dané rozdílným vývojem a firemní spolupráce na třetích trzích by byla prospěšná pro obě strany. Vznik společných výzkumných center by mohl podpořit inovace v malých a středních firmách. Spolupráce inovačních ekosystémů ve zdravotnictví může přinést efektivitu do našich zdravotnických systémů a poskytnout akceleraci a komercionalizaci kvalitní české medicíny a vývoje medicínských zařízení. Pojďme využít těchto možností, které se nabízejí a dodejme si energii. Jak praví jedno hebrejské přísloví: „Ten, kdo opravdu chce, najde klíč i ke dveřím, které nejsou zamčené.“
Obraz Prsteny (autorka Tereza Piskláková), z výstavy Mysterious Bond u příležitosti oslav 30. výročí obnovených izraelsko-českých diplomatických vztahů, únor 2020.
Text: Ondřej Bočkay, výkonný ředitel ČISOK (text byl publikován v tištěné MF DNES dne 8. února 2025).
Foto: archiv komory