(Praha 23. 10. 2020) V pondělí 26. října se uskuteční v pořadí již druhé Česko-izraelské inovační fórum (ČIIF) o Smart Healthcare. V pořadí již druhé takové setkání pořádá Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) společně s Velvyslanectvím Státu Izrael a Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou (ČISOK) s podporou Ministerstva zdravotnictví. Kvůli probíhající pandemii proběhne formou on-line. Na akci se zaregistrovalo více než 160 účastníků.

Česká republika i Izrael aktuálně čelí druhé vlně COVID-19 a jejich zdravotnické systémy se musejí vyrovnávat s velkým náporem infikovaných osob a pacientů, kteří vyžadují nemocniční péči. Musí však též zajistit základní péči pro všechny ostatní pacienty. Pandemie je pro zdravotnickou péči v Izraeli, Česku a mnoha dalších zemích zátěžovým testem, jenž odhaluje ostřeji jeho slabá místa. Základním problémem, které všechny vlády řeší, je nedostatek personálu a lůžkových kapacit. Avšak jedná se též o management systému a zabezpečení nových forem komunikace mezi lékaři a pacienty. Zásadní změnu a zlepšení v krizových situacích i v dlouhodobé perspektivě stárnoucích a více nemocných společností mohou přinést nové inovativní přístupy založených na nových digitálních technologiích tzv. eHealth.

„Jsem rád, že Černín může i letos hostit pokračování Česko-izraelského inovačního fóra, které se stává důležitou platformou  spolupráce ve výzkumu a technologiích s naším strategickým partnerem. Letošní téma, využití digitálních technologií ve zdravotnické péči, jsme sice zvolili ještě před vypuknutím pandemie COVIDU na jaře, nicméně tato krize názorně ukázala, jak je důležité budovat efektivní a odolné systémy zdravotní péče. Využití digitálních technologií je důležitým nástrojem pro dosažení takového cíle a od izraelských přátel se v tomto směru můžeme mnohému přiučit“, uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.  ČIIF bylo původně připravováno jako dvoudenní setkání odborníků, kteří mohou společně rozvíjet digitální inovace ve zdravotnictví a využívat transferu know-how. „Pandemie nás nutí improvizovat, proto jsem rád, že máme alespoň on-line platformu pro vzájemné sdílení zkušeností. Izrael a Česká republika úspěšně spolupracují v mnoha oblastech a věřím, že spolupráce ve zdravotnictví bude pro obě země prioritou. Doufám, že některé z našich pozitivních zkušeností budete moci velmi rychle využít i v Česku,“ říká izraelský velvyslanec Daniel Meron. ČIIF letos navazuje a rozvíjí téma loňského Česko-izraelského inovačního dne v Olomouci, který organizovala ČISOK. „Česko-izraelská spolupráce v oblasti Smart Healthcare má velký potenciál pro vzájemně výhodnou bilaterální spolupráci. Izrael má tři desítky let zkušeností s digitalizací zdravotnictví a Česko nabízí kvalitní IT firmy a zkušené lékaře,“ myslí si prezident ČISOK Pavel Smutný.

Příloha:

Agenda ČIIF

Medailonky vybraných expertů

Dr. Ami Appelbaum, Israel Innovation Authority

Dr. Ami Appelbaum is the Chief Scientist and the Chairman of the Board of Israel Innovation Authority. Dr. Appelbaum has more than 36 years’ experience in research, development and senior level management in the field of the Semiconductor. Prior to the current job as Chief Scientist, Dr. Appelbaum served for 22 years at numerous executive positions at KLA Tencor, $15.6B Market Cap and world leader in the business of capital equipment for the semiconductor industry based in the Silicon Valley, CA. His most recent position was Corporate Senior Vice President and president of KLA Tencor Israel.

Email: Chairman@innovationisrael.org.il

Dr. Rut Bízková, členka RVVI

Členka Rady pro výzkum, vývoj a inovace, zastávala v období 2012–2016 funkci předsedkyně Technologické agentury ČR. V letech 2017–2018 působila jako ředitelka Středočeského inovačního centra. Od ledna 2018 je poradkyní premiéra pro životní prostředí, suroviny, regionální rozvoj, výzkum a vývoj, a nezávislá konzultantka v oblastech ochrany životního prostředí, energetiky, výzkumu, vývoje a inovací.

Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. – nový vládní zmocněnec pro zdravotnický výzkum

O jmenování prof. Slabého zmocněncem rozhodla vláda 12. října 2020: mezi nejpodstatnější úkoly vládního zmocněnce patří vytvoření a předložení Národní koncepce zdravotnického výzkumu a celková koordinace problematiky vědy a výzkumu ve zdravotnictví s jednotlivými ústředními orgány státní správy a dalšími subjekty

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/predstavujeme/prof–rndr–ondrej-slaby–ph-d–184168/

Dr. Eyal Zimlichman, Chief Medical and Innovation Officer, Sheba Medical Center

Dr. Eyal Zimlichman is an internal medicine physician, a health care executive and a researcher focused on assessing and improving health care quality and value, patient engagement and patient safety. He is currently Deputy Director General, Chief Medical Officer and Chief Innovation Officer at Sheba Medical Center, Israel’s largest hospital. Prior to this Dr. Zimlichman has held the position of Chief Quality Officer at Sheba. Preceding his work at Sheba, Dr. Zimlichman held the position of Lead Researcher at Partners Health Care Clinical Affairs Department in Boston where he was involved in the efforts to bring about a strategic care redesign initiative. In that capacity, Dr. Zimlichman has established for Partners Healthcare a program for collecting and reporting patient reported outcomes across the continuum of care, a program that had won international appraisal.

https://eng.sheba.co.il/dr_zimlichman_emerits

Kontakt pro média:

Ministerstvo zahraničních věcí

PhDr. Ing. Petr Kaiser

224 182 864

 

Česko-izraelská smíšená obchodní komora

Mgr.Ondřej Bočkay

224 032 161

 

Velvyslanectví Státu Izrael

Ing. Lucie Fridrichová

">

+420 233 097 508

Tisková zpráva v pdf zde: TZ_CIIF

KONTAKTY

Česko-izraelská
smíšená obchodní komora
Václavské nám. 802/56
110 00 Praha 1
IČO: 26128934
Zapsána v OR, Městský soud v Praze, oddíl A,
vložka 39326, dne 10.5.2000.
Bankovní spojení: Raiffeisenbank a.s.
číslo účtu: 6655300001/5500
Mgr. Ondřej Bočkay
výkonný ředitel
tel.: +420 224 032 161
Gabriela Horká
Event & Office Manager
tel.: +420 775 919 160