Vakcín je i tady nedostatek, druhá várka je ale pro každého schovávána, říká prof. Gabriel Chodik, MD, PhD, MHA vedoucí skupiny Epidemiologie a výzkumu databází ve výzkumném institutu izraelské zdravotní pojišťovny Maccabi.

Mohl byste popsat roli zdravotních pojišťovny v izraelském očkovacím programu proti Covid-19?

Čtyři zdravotní pojišťovny působící v Izraeli hrají významnou roli v očkovací kampani. Odpovídají za zřízení a provoz očkovacího místa, plánování výkonů a hlášení. Každá oprávněná osoba je vyzvána, aby kontaktovala svou pojišťovnu a naplánovala si čas očkování v jednom z mnoha míst v celé zemi. Před návštěvou očkovacího místa pak dostane textovou zprávu a upozornění na druhou dávku. Po očkování dostane zprávu s dotazem na nežádoucí účinky

Do jaké míry pomáhá očkovacímu programu plošná existence EMR (elektronických zdravotních záznamů)?

Existence EMR je zcela zásadní pro úspěch očkovacího programu. Umožňuje identifikovat vysoce rizikové pacienty (např. imunokompromitované pacienty, chronicky nemocné atd.) a upřednostnit jejich imunizaci. Status vakcíny je automaticky zdokumentován v EMR, včetně podrobných informací o podané vakcíně.

Co říkají časná data o efektu očkování? Jaké trendy se začínají objevovat?

Naše analýza ukazuje, že po dvou týdnech od první dávky dochází k přibližně 50% snížení šíření infekce. Plná účinnost vakcíny je ještě v tuto chvíli těžko stanovitelná.

Pokud jde o druhou dávku, daří se ji aplikovat všem nebo nějak významný podíl naočkovaných zůstává pouze s jednou dávkou?

Pokud pacient dostane první dávku, je pro něj další dávka standardně schovávána, takže u druhé dávky není nedostatek zásob. Obecně jsou ale zásoby vakcíny omezené.

Jak byste definoval největší limit, který nyní brzdí očkovací program Izraele?

Vzhledem k tomu, že dvě třetiny cílové populace již byly dosaženy, hlavním omezujícím faktorem je nedostatečná nabídka očkovací látky, která by pokryla všechny dospělé v zemi.

Tomáš Jelínek
Autor se věnuje česko-izraelské spolupráci v oblasti Smart Healtcare

zdroj: https://www.tribune.cz/clanek/46327-bez-elektronickych-zdravotnich-zaznamu-by-izrael-neockoval-tak-uspesne

obrázek: https://www.irozhlas.cz/sites/default/files/styles/zpravy_otvirak_velky/public/uploader/2020-12-08t111010z_3_201211-073648_ako.JPG?itok=byifzwkJ

KONTAKTY

Česko-izraelská
smíšená obchodní komora
Václavské nám. 802/56
110 00 Praha 1
IČO: 26128934
Zapsána v OR, Městský soud v Praze, oddíl A,
vložka 39326, dne 10.5.2000.
Bankovní spojení: Raiffeisenbank a.s.
číslo účtu: 6655300001/5500
Mgr. Ondřej Bočkay
výkonný ředitel
tel.: +420 224 032 161
Gabriela Horká
Event & Office Manager
tel.: +420 224 032 161