Praha 20. června 2024 (PROTEXT) – 19. června 2024 se v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky uskutečnila druhá konference českých a izraelských univerzit na téma spolupráce v oblastech vzdělávání, vědy a transferu technologií. Akce proběhla pod záštitou místopředsedy Poslanecké sněmovny Karla Havlíčka a místopředsedy Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Karla Raise. Akademické sympozium podpořila Česko-izraelská smíšená obchodní komora.

Mezi účastníky byli významní akademici a rektoři izraelských univerzit. Například dlouhodobý propagátor vzájemné česko-izraelské spolupráce Albert Pinkasov, rektor univerzity v Arielu: „Děkujeme českým organizátorům II. ročníku této konference za uskutečnění akce a vyjádření podpory Izraeli. Česká republika je pro nás důvěryhodný partner pro rozvíjení a prohlubování spolupráce nejen na akademické půdě. A to i navzdory bojkotu, kterému čelí izraelští akademici v některých částí světa. Naše pouto je o to silnější.“

Konferenci zahájila velvyslankyně Státu Izrael v České Republice J. E. Anna Azari, Za českou stranu pozvání přijala řada rektorů z nejvýznamnějších českých univerzit a místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Karel Havlíček, který vyzdvihl, že Izrael vyrostl na inovacích a excelentním výzkumu. Vyzval, abychom se touto cestou inspirovali. Organizátoři si dali za cíl uvést a podpořit úspěšné aktivity spolupráce univerzit a zaměřili se nejen na technickou problematiku, ale i na témata přírodovědecká a humanitní.

Karel Rais, místopředseda Výboru pro vědu PSP ČR doplňuje: „Chceme nadále pokrývat a rozvíjet zejména pedagogické aktivity. Zároveň i vědeckovýzkumné, které se věnují transferu technologií a spolupráci akademické sféry a byznysu.“

„Řada rozhovorů a nových osobních setkání jenom potvrdila zásadní význam této konference a její úlohu v budoucnu. Naše Komora bude i nadále rozvoj univerzitních vztahů a výměny zkušeností v řadě oblastí plně podporovat a hledat nové výzkumné a obchodní příležitosti nejen pro naše členy, ale i pro další podniky v ČR. Další podobná setkání a konkrétní rozvojové aktivity budou následovat, příkladem bude listopadový Česko-izraelský inovační den na téma Smart Healthcare v Praze,“ říká Ondřej Bočkay, výkonný ředitel ČISOK.

Organizátoři i účastníci akce veřejně odsoudili diskriminační praktiky vyzývající k odmítání akademické spolupráce s Izraelem a vyjádřili společnou podporu mezinárodní petici – prohlášení „Proti bojkotu izraelských akademiků“, kterou již podepsalo přes 8000 zástupců z univerzit po celém světě.

 

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2534264 

KONTAKTY

Česko-izraelská
smíšená obchodní komora
Václavské nám. 802/56
110 00 Praha 1
IČO: 26128934
Zapsána v OR, Městský soud v Praze, oddíl A,
vložka 39326, dne 10.5.2000.
Bankovní spojení: Raiffeisenbank a.s.
číslo účtu: 6655300001/5500
Mgr. Ondřej Bočkay
výkonný ředitel
tel.: +420 224 032 161
Gabriela Horká
Event & Office Manager
tel.: +420 224 032 161