O izraelských zkušenostech řízení inovací ve zdravotnictví

Ve čtvrtek 26. listopadu se v BEA campusu Olomouc koná Česko-izraelský inovační den 2020 Smart Healthcare II, který navazuje na stejnojmennou celostátní akci z loňského listopadu. Za uplynulý rok se v Olomouckém kraji vytvořila skupina institucí a expertů, kteří postupně vytvářejí regionální ekosystém pro rozvoj inovací ve zdravotnictví, který by byl propojen s izraelským partnery, jehož centrem je BEA campus Olomouc. Mezinárodní konferenci s podporou Olomouckého kraje organizuje Olomoucký klastr inovací ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou (ČISOK) a Moravskou vysokou školou Olomouc (MVŠO). Konference je vysílána on-line prostřednictvím YouTube a Facebooku a následně bude možné jednotlivé příspěvky vyhledat i ze záznamu. Hlavními tématy jsou praktické otázky zavádění inovací do zdravotní péče a vzdělávání, které propojuje zdravotnictví s novými technologiemi.

Konference bude vysílána živě 26. listopadu 2020 od 10:00 hod. zde:

YouTube: https://youtu.be/moyRfxHvpEE

Facebook: https://fb.me/e/DcOJfcIX

„Ještě v nedávné minulosti jsme se domnívali, že využití moderních metod včetně telemedicíny k posílení dostupnosti zdravotní péče se týká zejména vnitřních a vnějších periférií našeho kraje, kde občané pociťovali dílčí nedostatky v dostupnosti zdravotní péče,“ říká Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro zdravotnictví. „Události letošního roku však všechny přesvědčily, že nutnost hledání nových postupů v zajištění zdravotní péče není okrajovou záležitostí, ale dotýká se celé populace bez ohledu na konkrétní místo bydliště. Zejména podzimní vlna koronaviru a s ní související přetížení zdravotnického systému prokázala nutnost hledání nových cest, které co nejdříve dokážou všem poskytovatelům zdravotních služeb bez ohledu na jejich velikost odlehčit od rutinních výkonů a administrativy,“ upřesnil Horák. „Podle izraelských zkušeností mezioborová spolupráce zdravotnických zařízeních, medicínského výzkumu s MVŠO, zaměřenou na ekonomiku, management, podnikání přinese synergie při zavádění inovací,“ říká Josef Tesařík, ředitel MVŠO.

Podle izraelského velvyslance Daniela Merona nabízí Smart Healthcare celou řadu příležitostí pro česko-izraelské projekty obzvláště nyní, když se celý svět potýká s pandemií Covidu-19. „Již několik let spolupracuje např. Rehabilitační nemocnice v Sheba Medical Center v Tel Avivu s Klinikou rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, loni začala spolupráce v oblasti transplantací ledvin s IKEM v Praze,“ říká Meron. Věří, že další příležitosti se objeví i v Olomouci. „ČISOK podporuje spolupráci českých a izraelských expertů v oblasti Smart Healthcare dlouhodobě a je skvělé, že tato problematika našla tak silný ohlas a podporu v Olomouckém kraji,“ říká Pavel Smutný, prezident ČISOK. Přitom výměna know-how a technologií může jít přirozeně oběma směry. Loni prezentovaný český nástroj CEREB B Mode Assist pro podporu diagnostiky mozku je nyní testován pro využití v Izraeli.

V Izraeli jsou důležitým motorem zavádění inovací samotné nemocnice, z nichž ty největší mají vlastní inovační centra. Letošní on-line konference je zaměřena na praktické otázky spolupráce nemocnic, akademických institucí a firem při zlepšování zdravotní péče pomocí nových technologií a digitalizace. Vznik otevřeného regionálního ekosystému pro rozvoj inovací ve zdravotnictví, do něhož se mohou zapojit FNOL, ČISOK, UPOL, MVŠO a další partneři by měl přinést užitek lidem v kraji a následné příklady dobré praxe mohou inspirovat i jiné instituce v ČR.

Program a odkazy na on-line konferenci https://o-k-i.cz/ciid-2020/

Kontakt:

Tomáš Jelínek

odborný garant sekce Smart Healthcare ČISOK

GSM: +420 602 682 607

KONTAKTY

Česko-izraelská
smíšená obchodní komora
Václavské nám. 802/56
110 00 Praha 1
IČO: 26128934
Zapsána v OR, Městský soud v Praze, oddíl A,
vložka 39326, dne 10.5.2000.
Bankovní spojení: Raiffeisenbank a.s.
číslo účtu: 6655300001/5500
Mgr. Ondřej Bočkay
výkonný ředitel
tel.: +420 224 032 161
Gabriela Horká
Event & Office Manager
tel.: +420 224 032 161