Kvůli válce mezi Izraelem a Palestinou se český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický už několikrát musel schovat v připraveném krytu. V Pásmu Gazy totiž od pondělí eskaluje konflikt, během kterého létají rakety do obydlených oblastí. Zemřelo minimálně 60 lidí včetně 16 dětí. Podle Stropnického jde o válku, která může mít spojitost s volbami v Palestině. Kdy vše skončí, nedokáže odhadnout.

Hnutí Hamás vyslalo do izraelského vnitrozemí za 24 hodiny už víc než tisíc raket, většinu z nich Izrael zneškodnil, ale některé dopadly do zaplněných měst. „Je nutno říci, že Hamás cíleně míří raketami na obydlené oblasti, zápalnými balóny poté na úrodu místních kibuců. Vznikají požáry. Cíle jsou jasné – vyvolat stres, paniku a napáchat škodu,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Stropnický.

Rakety nejsou technické perly

Izrael podle něj střílí zejména do míst, kde jsou ukryté zbraně. „Málokdo ví, že hamáské rakety nejsou technické perly a nějaké zabloudily a zřítily se na vlastní objekty,“ prozradil velvyslanec. Podle něj je důležité určit, kdo hraje jakou roli. „Hnutí Hamás je uznáno jako teroristické, ale v médiích je označováno jako radikální. Základ je to odlišit. Tady jsou karty rozdány jasně, Izrael se brání,“ podotkl.

Sám prožívá perné dny, během kterých neví, co přijde. Většině zaměstnanců na ambasádě nařídil práci z domova. „Za poslední den jsem byl několikrát v krytu, ve středu jsme zvolili režim, že na ambasádě jsou jen dva lidé,“ nastínil Stropnický s tím, že očekává ostré pokračování konfliktu.

„Blíží se Nakba, což je výročí vzniku Izraele v roce 1948. Arabové ho považují za den katastrofy,“ dodal Stropnický. Už to je prý důvod, proč situace může ještě eskalovat. Jak vše bude pokračovat, nechce predikovat. „Je optimistický scénář, že se vše brzy uklidní, ale existuje i ten pesimistický, že nastane občanská válka nebo jiný krvavý konflikt,“ obádá se velvyslanec.

Izrael se rozhodl přitvrdit, míří na ministerstvo

Izraelští ministři zodpovědní za bezpečnost na svém večerním jednání rozhodli o dalším vystupňování útoků. Podle médií se zřejmě zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být budova ministerstva financí. Novináři také usuzují, že konflikt by mohl trvat několik dnů.

Stropnický vidí spojitost i s nadcházejícími volbami v Palestině. „Tamní garnitura už 15 let nepoměřila s nikým síly. Není to tam jako u nás v demokratických volbách. Ze strany Hamásu se může jednat o cynickou formu kampaně, kdy Hamás může říkat Arabům, že ‚dokázal zvítězit v Jeruzalémě‘. A že je schopný poškodit Izrael z hlediska normalizace vztahů s dalšími arabskými zeměmi,“ myslí si Stropnický.

Český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický.

KONTAKTY

Česko-izraelská
smíšená obchodní komora
Václavské nám. 802/56
110 00 Praha 1
IČO: 26128934
Zapsána v OR, Městský soud v Praze, oddíl A,
vložka 39326, dne 10.5.2000.
Bankovní spojení: Raiffeisenbank a.s.
číslo účtu: 6655300001/5500
Mgr. Ondřej Bočkay
výkonný ředitel
tel.: +420 224 032 161
Gabriela Horká
Event & Office Manager
tel.: +420 775 919 160