Praha (8. října 2021) – Izrael patří mezi mimořádně zajímavé země, od nichž se mohou evropské státy lecčemu přiučit. A právě izraelská politika, ekonomika a technologie byly tématy konference v Židovském muzeu v Praze, kterou pořádala Česká manažerská asociace (ČMA) s podporou Česko-izraelské smíšené obchodní komory (ČISOK).

JUdr. Pavel Smutný, president ČISOK během úvodního proslovu.

Profesor Ivan Rektor na začátku konference představil výsledky neurologického výzkumu, který mapuje dopad extrémního stresu na lidský mozek na případu přeživších holocaustu a jejich dvou nástupnických generací. Zajímavým zjištěním byl jasně viditelný, mnohdy i horší, vliv stresu z holocaustu na potomky jeho obětí. „Generace přeživších holocaustu má zúžení mozkové kůry oproti kontrolnímu vzorku. Jsou to oblasti související se stresem. Extrémní stres se na nich podepsal celoživotně. Druhá generace sice nemá zúženou mozkovou kůru, ale je narušena konektivita. Je tam velký vliv na druhou i třetí generaci,“ prohlásil známý neurolog z Masarykovy univerzity.

Následoval příspěvek ředitelky Rady Herzlova centra izraelských studií na UK Ireny Kalhousové, která zmapovala společenskou a politickou situaci v Izraeli. Tamní politika podle ní kvůli vlivu amerických expertů na politický marketing připomíná USA. Volební kampaně se staly referendy o lídrech: „Konflikt mezi Židy a Araby přestává být hlavním konfliktem v očích Izraelců. Naopak narůstá pocit rozklížení mezi pravici a levici. Eskalovalo to díky politickému stylu Benjamina Netanjahua. Navíc narůstá propast mezi náboženskými ultraortodoxními Židy a sekulárními Židy.“

Konference se následně přesunula do ekonomické roviny. Monika Rutland z advokátní kanceláře rutland & partners představila právní spolupráci s izraelskými klienty a investiční příležitosti, jež Izraelci v České republice vyhledávají. V 90. letech to byly hlavně nemovitosti. Další silnou oblastí pro investice je obrana a kyberbezpečnost. Izraelští investoři považují Česko za jedinou evropskou bezpečnou zemi a vztahy mezi oběma zeměmi jsou na skvělé úrovni v rámci Evropy.

Jednatelka ŠKODA AUTO DigiLab Jarmila Plachá následně ukázala příležitosti pro české technologické startupy v Izraeli. Jelikož Izrael nemá velké nerostné bohatství, vsadilo od počátku na oblast technologií. Většina z nich má původ v armádě. Technologie se převádí do byznysu a to přináší firmám mimo Izrael zájem tam investovat.

Závěrečné příspěvky přednesli Monika Tiralová z ČVUT a předseda Prognostického klubu ČMA doc. Bohumír Štědroň. Ten hledal inspiraci v izraelském politickém systému pro reformu české politiky: „V Izraeli je povinná vojenská služba s integračními prvky. Její absenci už negativně pocítila i Francie. V její armádě získali Alžířané, Tunisané a další minority veškeré životní zkušenosti a kontakty, takže po odchodu velmi snadno našli práci. Jakmile došlo k zrušení vojenské služby, Francie začala mít problémy s terorismem. Proto navrhuji, aby se povinná vojenská služba v moderním provedení zavedla také v České republice.“

Účastníci se shodli, že otázky kolem mezinárodního obchodu a technologií mezi Českou republikou a Izraelem zůstanou i v nadcházejících letech důležitým tématem. A proto bude podobná konference uspořádána i v roce 2022.

 
Zdroj: https://www.cma.cz/izraelsti-investori-si-cesko-pochvaluji-nase-technologicke-startupy-maji-naopak-sance-v-izraeli/
Foto: Ondřej Bočkay, ČISOK

KONTAKTY

Česko-izraelská
smíšená obchodní komora
Václavské nám. 802/56
110 00 Praha 1
IČO: 26128934
Zapsána v OR, Městský soud v Praze, oddíl A,
vložka 39326, dne 10.5.2000.
Bankovní spojení: Raiffeisenbank a.s.
číslo účtu: 6655300001/5500
Mgr. Ondřej Bočkay
výkonný ředitel
tel.: +420 224 032 161
Gabriela Horká
Event & Office Manager
tel.: +420 224 032 161